تولید نفت اوپک رکورد شکست

|
0 دیدگاه

در حالی که اختلال در تولید نفت نیجریه و لیبی برطرف شده و صادرات نفت عراق افزایش یافته است، تولید نفت اوپک در ماه اکتبر احتمالا رکورد دیگری را به ثبت رسانده است.

نتایج تحقیق رویترز نشان می دهد در حالی که اختلال در تولید نفت نیجریه و لیبی برطرف شده و صادرات نفت عراق افزایش یافته است، تولید نفت اوپک در ماه اکتبر احتمالا رکورد دیگری را به ثبت رسانده است.
افزایش تولید می تواند به تردیدها در مورد توانایی اوپک برای نهایی کردن طرح کاهش تولید توافق شده در ماه سپتامبر بیفزاید. قیمت نفت که پس از توافق ماه گذشته اوپک به بالاترین رقم سال ۲۰۱۶ یعنی نزدیکی ۵۴ دلار افزایش یافته بود، اکنون به نزدیکی ۴۸ دلار رسیده است.
بر اساس این تحقیق که بر مبنای آمارهای حمل و نقل و اطلاعات به دست آمده از منابع صنعتی تهیه شده، عرضه نفت اوپک در ماه اکتبر به ۳۳٫۸۲ میلیون بشکه در روز رسیده در حالی که این رقم در ماه سپتامبر ۳۳٫۶۹ میلیون بشکه بوده است.
این رقم ۸۲۰ هزار بشکه در روز بالاتر از رقمی است که اوپک توافق کرده سطح تولید خود را به آن برساند. به گفته تحلیلگران، تولید نزدیک به ۳۴ میلیون بشکه در روز موجب طولانی تر کردن دوره مازاد عرضه در بازار خواهد شد.
دیوید هافتون، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «با رسیدن تولید اوپک به نزدیکی ۳۴ میلیون بشکه در روز، فریز تولید تضمین می کند که بازار نفت در سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ به توازن نخواهد رسید.»
عرضه نفت اوپک در ماه اکتبر به استثنای عرضه کشورهای گابن و اندونزی به ۳۲٫۸۸ میلیون بشکه در روز رسیده که بالاترین رقم در تحقیقات رویترز است که از سال ۱۹۹۷ تاکنون انجام شده است.
عمده افزایش تولید اوپک ناشی از تولید نیجریه، لیبی و عراق بوده است.
رشد عرضه نفت ایران، با رسیدن سطح تولید این کشور به نزدیکی رقم پیش از تحریم ها، کند شده است. ایران به دنبال سرمایه گذاری برای افزایش تولید نفت خویش است.
بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در ماه اکتبر به ۳٫۶۴ میلیون بشکه در روز رسیده، در حالی که این رقم در ماه سپتامبر ۳٫۶۳ میلیون بشکه بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.