تولید چقدر وام گرفت؟

|
0 دیدگاه

براساس گزارش آذرماه بانک مرکزی، تسهیلات بانک ها به بخش خدمات در هفت ماهه امسال، بیش از ۵ برابر بخش کشاورزی، ۱.۵ برابر بخش صنعت و معدن و ۴.۵ برابر بخش مسکن و ساختمان بوده است.

بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود که روابط عمومی آن منتشر کرد اطلاعاتی را در اختیار کارشناسان قرار داده است. بررسی این اطلاعات حاوی چند مساله مهم است. در گزارش بانک مرکزی آمده است که سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۵۷٫۱ درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش که بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی هفت ماهه سال ۱۳۹۵ است، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی در هفت ماهه نخست سال جاری ۱۸۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان، یعنی معادل ۶۵٫۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی بوده است و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته که ۶۶ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بود، ۵۷٫۱ درصد افزایش یافته است.

در گزارش بانک مرکزی آمده است که سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماهه سال جاری معادل ۶۶ هزار و ۴۹ میلیارد تومان بوده که حاکی از تخصیص ۳۶٫۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۸۵ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان) است.

در این گزارش ادعا شده است که از ۷۸ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴٫۶ درصد آن (مبلغ ۶۶ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که نشان از توجه به تأمین منابع این بخش توسط بانک‌ها دارد.

در جدول شماره ۲ منتشره توسط بانک مرکزی نشان داده شده است که تعداد ۱۶۶ هزار و ۸۰۷ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن و در بخش خدمات تعداد ۲ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۷۲ فقره تسهیلات پرداخت شده است.

یعنی بانکها در هفت ماهه نخست سال جاری به بخش خدمات بیش از ۱۳ برابر بخش صنعت و معدن از لحاظ تعداد تسهیلات پرداخت کرده اند.

براساس گزارش آذرماه بانک مرکزی، تسهیلات بانک ها به بخش خدمات در هفت ماهه امسال، بیش از ۵ برابر بخش کشاورزی، ۱٫۵ برابر بخش صنعت و معدن و ۴٫۵ برابر بخش مسکن و ساختمان بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.