جای خالی اقتصاد دانش محور در کهگیلویه و بویراحمد

|
0 دیدگاه

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: نبود اقتصاد دانش محور و مبتنی بر خلاقیت و نوآوری به عنوان یک چالش جدی و عاملی برای کاهش میزان صادرات غیرنفتی در این استان است.

سید موسی خادمی روز سه شنبه در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر کهگیلویه وبویراحمد در یاسوج اظهار داشت: اقتصاد موجود در این استان از گذشته های دور بر محور اقتصاد معیشتی و سنتی بوده است.
وی گفت که ساختار موجود عشیره ای و عشایری بودن این منطقه یکی از دلایل اصلی در بروز و ظهور چنین اقتصاد های معیشتی درکهگیلویه و بویر احمد است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: اکنون نگاه و رویکرد به اقتصاد تغییر کرده و بیشتر تابع مغزها شده تا منابع و این مهم حتی به یک اصل پذیرفته شده و رایج در اقتصاد بین المللی محسوب می شود.
خادمی یادآور شد: بیش از آنکه وجود و ساختار فیزیکی یک شرکت و یا کمپانی تجاری ملاک باشد، مزیت های ذهنی، فکری و خلق ایده ها و نوآورهای جدید معیار و شاخص قرار گرفته است.
وی با تقدیر از بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی یاسوج برای دعوت از تجار و بازرگانان روسی به کهگیلویه و بویر احمد، افزود: این مهم خود حرکتی شایسته در راستای ورود به اقتصاد دانش محور و آشنایی به فرایندهای مبادلات تجاری، بازرگانی و خلق ایده های جدید اقتصادی در استان خواهد بود.
وی اقتصاد، صنعت و صادرات در کهگیلویه وبویراحمد را نوپا دانست و خواستار توجه و اهتمام بیش از پیش دولت به ویژه سازمان توسعه تجارت ایران برای تقویت و ایجاد زیرساخت های لازم برای امر سرمایه گذاری در این استان شد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد که تجربه و تحلیل های کارشناسان و فعالان اقتصادی نشان داده، تکیه بر اقتصاد خرد و بنگاه های کوچک توام با خلاقیت زمینه افزایش بهره وری، اشتغال پایدار، رشد صادرات و رونق تولید را به همراه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد سرشار از ظرفیت های بالقوه در بخش های مختلف است، گفت: میزان صادرات غیرنفتی سالانه این استان کمتر از ۱۰ میلیون دلار است که متناسب با ظرفیت ها و منابع موجود نیست.
وی، میزان صادرات غیرنفتی در استان کهگیلویه و بویراحمد در هفت ماه گذشته سال جاری را کمتر از سه میلیون دلار ذکر کرد.
بر اساس سند توسعه صادرات غیرنفتی کهگیلویه و بویر احمد میزان صادرات غیرنفتی هر سال باید حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کند که بر این اساس رقم صادرات استان تا پایان سال جاری باید به حدود ۱۳ میلیون دلار برسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.