جزئیات مشارکت توتال و شرکت نفت ایران

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تا سه ماه آینده قرارداد نهایی برای توسعه فاز ۱۱ میدان مشترک گازی پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی بین المللی متشکل از شرکت های توتال فرانسه، CNPCI چین و پتروپارس ایران امضا شود.

«محمد مشکین فام» مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس صبح امروز در نشستی خبری اظهار داشت: امضای موافقتنامه اصولی امروز بین شرکت ملی نفت و کنسرسیومی بین المللی متشکل از شرکت های توتال فرانسه، CNPCIچین و پتروپارس ایران برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی انجام می‌شود و پیش بینی می‌کنیم تا سه ماه آینده قرارداد نهایی برای توسعه این فاز ای میدان مشترک گازی پارس جنوبی امضا شود.

وی افزود: یکی از مهمترین ویژگی های منحصر به فرد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در مقایسه با سایر فازهای این میدان مشترک گازی، طراحی و ساخت اولین تاسیسات تقویت فشار گاز است.

مشکین فام با بیان اینکه “هدف از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تولید روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز است”، گفت: پیش بینی می‌شود پس از آغاز تولید اولیه گاز، میدان با یک افت فشاری روبرو شود که به منظور جلوگیری از افت فشار گاز، طراحی و ساخت تاسیسات تقویت فشار گاز در این فاز در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تاکنون در هیچ یک از فازهای پارس جنوبی، تاسیسات تقویت فشار گاز، طراحی و ساخته نشده است و تاکنون ایران از هیچ یک از فناوری های روز دنیا در این حوزه استفاده نکرده است؛ بر این اساس، قرارداد توسعه فاز ۱۱ با اولویت انتقال دانش فنی طراحی و ساخت تاسیسات تقویت فشار گاز با شرکت های معتبری همچون توتال فرانسه امضا می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: با توجه به آغاز افت فشار گاز در پارس جنوبی تا چند سال آینده، شرکت ملی نفت ایران، طراحی، ساخت و نصب ۲۰ ایستگاه تقویت فشار گاز را در فازهای مختلف این میدان مشترک در برنامه کاری خود قرار داده و فاز ۱۱ می‌تواند از حیث انتقال دانش فنی و تکنولوژیکی، الگویی برای ساخت و راه اندازی سایر ایستگاه های تقویت فشار فازهای پارس جنوبی باشد.

وی افزود: برنامه توسعه ای فاز ۱۱ پارس جنوبی شامل حفاری ۳۰ حلقه چاه دریایی، ساخت ۲ سکوی تولید گاز هر یک به وزن تقریبی ۲۶۰۰ تن و ۲ رشته خط لوله انتقال گاز هر یک به طول ۱۳۵ کیلومتر است.

مشکین فام با بیان اینکه “گاز تولیدی از بخش دریایی فاز ۱۱ به پالایشگاه های فازهای ۶، ۷، ۸ و ۱۲ پارس جنوبی منتقل می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود ایستگاه تقویت فشار فاز ۱۱ پارس جنوبی از ظرفیت ۲ میلیارد فوت مکعب گاز برخوردار باشد که در صورت ساخت آن، فشار گاز از ۳۰ بار به ۱۲۰ بار ارتقاء می‌یابد.

این مقام مسئول از وزن ۲۰ هزار تنی هر یک از سکوهای تقویت فشار گاز فاز ۱۱ پارس جنوبی خبر داد و گفت: وزن هر یک از این تاسیسات و سکوهای تقویت فشار حدود ۷ تا ۸ برابر وزن سکوهای تولیدی این میدان مشترک گازی است.

وی ادامه داد: برای ساخت سکوهای تقویت فشار گاز پارس جنوبی نیاز به استفاده از مشاوران معتبر بین المللی در حوزه طراحی مفهومی، طراحی پایه و مهندسی تفصیلی داریم؛ علاوه بر این استفاده از کمپرسورهای ویژه گاز ترش با فشار بالا یکی دیگر از ویژگی های توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اذعان داشت: تاکنون هیچ یک از سازندگان داخلی، کمپرسورهای ویژه گاز ترش با فشار بالا را در داخل کشور طراحی و اجرا نکرده اند؛ بر این اساس در بخش های مختلف اجرای تاسیسات تقویت فشار گاز به دانش فنی و تکنولوژی های پیچیده جهان نیاز داریم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.