دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با اشاره به دلایل افزایش ۲۰ درصدی قیمت گوشت قرمز گفت: ذخیره استراتژیک محصولات پروتئینی کشور تامین شده و ۲۰۰ هزار تن مرغ مازاد به کشورهای عراق، افغانستان و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

علیرضا ولی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، درمورد آخرین وضعیت ذخایر استراتژیک محصولات پروتیئنی کشور اظهار داشت: در حوزه گوشت قرمز ۸۰ هزار تن کمبود داشته ایم که آن را به صورت گوشت منجمد با کیفیت بسیار بالا از برزیل وارد کردیم و اکنون ذخیره استراتژیک گوشت در کشور قابل قبول است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه گوشت مرغ نه تنها کمبودی نداریم بلکه با ۲۰۰ هزار تن مازاد روبرو هستیم، خاطرنشان کرد: در همین راستا این میزان به کشورهای افغانستان، عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

از آنجایی که وظیفه تنظیم بازار در وزارت جهاد برعهده شرکت پشتیبانی امور دام گذاشته شده خبرنگار از ولی پرسید: با وجود تامین گوشت و تورم ۹ درصدی چرا قیمت گوشت قرمز از ابتدای امسال ۲۰ درصد افزایش داشته که او اینگونه پاسخ داد که دلایل مختلفی از جمله افزایش تعرفه واردات گوشت از ۵ به ۱۰ درصد برای حمایت از تولید داخل که در طولانی‌ مدت نفع آن به مردم بازمی‌گردد یکی از عوامل افزایش قیمت است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تاکید کرد: که باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش قیمت تمام شده تولید گوشت در کشور بود مضاف بر‌ آنکه قاچاق دام به کشورهای اطراف هم در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است.

ولی همچنین درمورد اجرای طرح قیمت تضمینی جو نیز گفت: یک میلیون و ۱۴۰ هزار تن جو کشاورزان براساس طرح قیمت تضمینی جمع‌آوری و در بورس عرضه شد که ۷۰ درصد آن بلافاصله از طریق بورس به کشاورزان پرداخت و ۳۰ درصد مابقی را هم دولت پرداخت کرد.

به گفته این مسئول در شرکت پشتیبانی امور دام این برای نخستین بار است که جو کاران طی ۳۶ سال اخیر پول قیمت تضمینی محصولات خود را فورا دریافت کردند.

او همچنین درمورد وضعیت خرید تضمینی ذرت هم گفت: از آنجایی که برداشت ذرت آغاز شده ۵۸ هزار تن از این محصول را جمع‌آوری کرده‌ایم که ۴۵ هزار تن آن در بورس کالا عرضه و فروخته شده است که همزمان پول مابه‌التفاوت آن را هم پرداخت کردیم.

اکنون قیمت خرید تضمینی هر کیلو ذرت توسط دولت ۱۰۳۶ تومان است و این محصول در بازار بورس کالا کیلیویی ۸۶۰ تومان به فروش می‌رسد که مابه‌التفاوت آن توسط شرکت پشتیبانی امور دام پرداخت می‌شود

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.