دلیل ادعاهای تکراری وصول نشدن درآمدهای نفتی؛ ناآگاهی یا انگیزه سیاسی

|
0 دیدگاه

کارشناسان مبادلات بین المللی، طرح ادعاهای مربوط به دریافت نشدن پول حاصل از فروش نفت را ناشی از ناآگاهی دانسته و می گویند این گونه نیست که پول صادرات نفت به‌ صورت اسکناس و یا نقدی به ایران بازگردد، بلکه خطوط اعتباری میان فروشنده و خریدار نفت باز شده و مبادلات میان دو طرف از این طریق انجام می‌شود.

به تازگی برخی اظهارات مبنی بر دریافت نکردن پول حاصل از فروش نفت مطرح شده است که بر اساس آن ادعا می شود پولی در مقابل فروش نفت به کشور وارد نمی شود.
در دوران تحریم، درآمد حاصل از صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت، بلوکه شد و امکان دسترسی به آنها وجود نداشت اما با رفع تحریم ها، این موانع برطرف شد.
هنوز برخی بانک های بین المللی بزرگ مبادلات بانکی شان را با ایران به حالت عادی بازنگردانده اند، اما مبادلات بانکی با شماری از بانک های کوچک و متوسط برقرار شده و نقل و انتقال پول از طریق آنها انجام می شود.
مسوولان نظام بانکی و پولی کشورمان بارها اعلام کرده اند پول حاصل از فروش نفت دریافت می شود، اما برخی افراد که دارای انگیزه های خاصی هستند، همچنان اصرار بر طرح ادعاهای خود دارند.
علی طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی، چندی پیش در این مورد گفته بود: ما اکنون برای وصول پول نفت مشکلی نداریم، پیش از این هزینه بسیاری برای پول نفت پرداخت می‌کردیم، اما اکنون بدون هزینه اضافی از منابع حاصل از فروش نفت بهره می‌بریم.
به گزارش وزارت نفت، فرهاد فزونی عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در واکنش به مباحث مطرح شده در این باره که گفته می‌شود «پول صادرات نفت ایران به کشور باز نمی‌گردد»، گفت: افرادی که این موارد را مطرح می‌کنند از حوزه بازار مالی بین‌المللی بی اطلاع هستند یا اهداف دیگری را پیگیری می‌کنند، جای تاسف است که افراد از روی بی‌اطلاعی این موارد را عنوان کرده‌اند.
وی افزود: در کشور، سازمان‌هایی همچون بانک مرکزی وجود دارد که وظایف نظارتی خود را انجام می‌دهند. وزارت نفت نیز تکالیف خود را برعهده دارد، این گونه نیست که پول صادرات نفت به‌صورت اسکناس و یا نقدی به ایران بازگردد، اسناد و منابع اعتباری میان کشور فروشنده و خریدار نفت باز شده و مبادلات میان دو طرف از این طریق انجام می‌شود.
فزونی اضافه کرد: برخی گمان می‌کنند وقتی نفتی فروخته می‌شود پول آن باید در اسرع وقت پرداخت شود، اما منابع مالی حاصل از فروش نفت معمولا با تاخیر ٢ تا سه ماه به صورت اسناد و منابع اعتباری به دست خریدار می‌رسد و در کشور ما نیز به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود و یا از کشورهای دیگر کالاهای مورد نیاز خود را خریداری می‌کنیم.

**ایران برای دریافت منابع حاصل از فروش نفت خود مشکلی ندارد
علی شمس اردکانی عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران نیز بیان این که منابع مالی حاصل از صادرات و فروش نفت به ایران باز می‌گردد، گفت: اظهار نظرهایی مبنی بر این که پول نفت به کشور باز نمی‌گردد و یا این منابع باید به صورت اسکناس به ایران برگردد، اظهارات و سخنانی عصر حجری است.
وی افزود: در عرصه فروش کالایی همچون نفت، یک قرارداد کارگزاری میان بانک خریدار و بانک فروشنده باز شده و بانک خریدار به بانک فروشنده اعلام می‌کند این معامله را قبول دارد، کشور فروشنده نیز می‌تواند منابع مالی حاصل از فروش نفت را دریافت و یا کالاهای دیگر خریداری کند، البته ممکن است هنوز برخی بانک‌های خارجی با ایران مشکلاتی داشته باشند و دسترسی ایران به منابع مالی را با تاخیر مواجه کنند، اما این که گفته شود پول نفتی به ایران بازنگشته، نادرست است.
شمس اردکانی به موضوع فروش نادرست نفت در دولت گذشته اشاره و اضافه کرد: در دولت گذشته متاسفانه فروش نفت به افراد دلالی سپرده شد که درصدد دور زدن تحریم‌ها بودند، اما مشخص نشد منابع حاصل از فروش نفت در آن دوره کجا رفت و چه شد.
پیش از این، امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت درباره آخرین وضعیت دریافت درآمدهای حاصل از فروش نفت و رفع مشکلات بانکی به ایرنا گفته بود: روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت به فروش می رسانیم که درآمدهای حاصل از آن از طریق سیستم بانکی دریافت می شود.
وی تاکید کرده بود، مشکلی در دریافت عواید حاصل از فروش نفت نداریم.
زمانی نیا گفته بود، هر چند وضعیت دریافت پول به صورت کامل به حالت عادی درنیامده است ، اما مانند زمان تحریم، قفل نیز نیست.
میزان صادرات نفت ایران در اواسط مهرماه امسال به حدود ۲٫۲ میلیون بشکه در روز رسید که پیش بینی می شود تا پایان امسال ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه افزایش داشته باشد.
علی کاردر معاون وزیر نفت پیش از این به ایرنا درباره وضعیت صادرات نفت تا پایان امسال گفته بود: میزان صادرات نفت ایران تا پایان امسال به ۲٫۵ میلیون بشکه افزایش می یابد.
به گفته وی، با توجه به صادرات حدود ۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، مجموع صادرات نفت و میعانات گازی کشور در پایان امسال به سه میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
ایران قصد دارد ظرفیت تولید نفت خود را از سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه به بیش از چهار میلیون بشکه افزایش دهد.
قیمت نفت سبک ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ۱۴ اکتبر (۲۳ مهر) به ۴۸ دلار و ۶۶ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ٣٩ دلار و ٢٨ سنت بوده است.
قیمت نفت خام سنگین ایران نیز در تاریخ مورد نظر به ۴۷ دلار و ۴۰ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٣٧ دلار و ١٨ برای هر بشکه بوده است.
در صورت نهایی شدن توافق فریز نفتی (تثبیت تولید)، پیش بینی می شود میانگین قیمت نفت به حدود ۵۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.