راز سود ۲۰ میلیارد ریالی کشاورز یاسوجی

|
0 دیدگاه

اجرای طرح تأمین آب زمین‌های کشاورزی روستای مختار پیرامون شهر یاسوج در شهرستان بویراحمد بارقه امیدی از تولید و اشتغال پایدار در این منطقه ایجاد کرده است تا جایی که یکی از کشاورزان این روستا در سال جاری از کشت لوبیا ۲۰ میلیارد ریال سودآوری داشته است.

زمین‌های کشاورزی روستای مختار در شهرستان بویراحمد استان کهگیلویه و بویراحمد سالها در حاشیه رودخانه بشار تشنه بود اما با بهره برداری از طرح تأمین آب این روستا در دولت تدبیر و امید، اینک بستری از کار و تلاش برای کشاورزان این منطقه فراهم شده است.
طرح تأمین آب کشاورزی روستای مختار در فاصله ۱۰ کیلومتری غرب یاسوج برای تأمین آب ۸۰۰ هکتار، با اعتبار ۸۱۳ میلیارد ریال سال ۹۴ به بهره برداری رسید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به پیامدهای اقتصادی اجرای طرح تأمین آب مختار اشاره کرد و گفت: در سال جاری سید مختار وفااصل کشاورز لوبیا کار این روستا ۲۰ میلیارد ریال از محل کشت این محصول درآمد داشته است.
جعفر گوهرگانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: این کشاورز در سطح ۲۰۰ هکتار اقدام به کشت لوبیا کرده بود.
تولید سالانه حبوبات کهگیلویه و بویراحمد شامل لوبیا، ماش و عدس حدود چهار تا پنج هزار تن اعلام شده است و اجرای طرح‌های تأمین آب می‌تواند به افزایش سطح زیر کشت و تولید این محصول کمک کند.
گوهرگانی از اجرای ۲۵۰ هکتار طرح آبیاری تحت فشار روستای مختار خبر داد و گفت: اجرای شبکه آبیاری نوین در سطح ۲۵۰ هکتار دیگر از زمین‌های این روستا در دست اقدام است.
کشت لوبیا در تابستان گذشته بستر خوبی برای اشتغال جوانان، زنان و دختران روستای مختار فراهم کرد، زمین‌هایی که در گذشته یک دیم‌زار خشک بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی بابیان اینکه طرح تأمین آب مختار دارای ۹ دستگاه پمپ فشار قوی با طول خط انتقال اصلی بیش از ۱۲ کیلومتر و طول خط انتقال فرعی بیش از ۱۴ کیلومتر است، گفت: این طرح برای ۴۵۰ نفر اشتغال زایی کرده است.
گوهرگانی به ضرورت تکمیل حدود ۱۰ ایستگاه پمپاژ تأمین آب کشاورزی در دست اجرای این استان اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح‌ها و تأمین آب سه هزار هکتار از زمین‌های این منطقه می‌تواند به رونق تولید و اشتغال پایدار روستائیان کمک کند.
بهره برداری از حدود ۸۰ طرح تأمین آب کهگیلویه و بویراحمد به یکهزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
از ۱۶۰ هزار هکتار زمین‌های زیر کشت محصولات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۱۲۰ هزار هکتار به‌صورت دیم کشت می‌شود.
مساحت کم کشت آبی در کهگیلویه و بویراحمد در حالی است که سالانه حدود هفت میلیارد مترمکعب روان آب در این استان وجود دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.