رشد یک درصدی آیفکس در آبان ماه

|
0 دیدگاه

شاخص کل فرابورس(آیفکس) در آبان ماه امسال با ثبت افزایش ۹ واحدی، معادل یک درصد رشد داشت.

در آبان ماه امسال تعداد ۶ هزار و ۵۱۶ میلیون ورقه بهادار در ۴۸۶ هزار دفعه در بازارهای فرابورس مورد مبادله قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر ۴۴ هزار و ۶۴۷ میلیارد ریال بود و افزایش بیش از ۹۰ درصدی در این متغیرها را نسبت به مهرماه نشان می‌داد.
همچنین در ۲۱ روز معاملاتی ماه گذشته روزانه نقل و انتقال ۳۱۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲ هزار و ۱۲۶ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران به ثبت رسید.
در همین حال شاخص کل فرابورس نیز که در تاریخ ۱۹ آبان ماه یعنی روزی که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام شد کمترین رقم در کل آبان ماه را با افت بیش از ۲ درصدی و قرار گرفتن در ارتفاع ۸۱۹ واحدی تجربه کرده بود، در آخرین روز معاملاتی این ماه به رقم ۸۳۳ واحد رسید و با افزایش ۹ واحدی (معادل یک درصد) نسبت به اول آبان ماه روبه‌رو شد.
از سوی دیگر رصد معاملات بازارهای سهام و اوراق بهادار در فرابورس حاکی از آن است بهترین عملکرد ماه قبل را بازار اول با تجربه افزایش ۶۷۱ و ۱۰۱۶ درصدی حجم و ارزش معامله سهام تجربه کرد و پس از آن بازارهای دوم، ابزارهای نوین مالی و بازار پایه در رده‌های بعدی ایستادند.
به ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه تعداد ۲۵۵۶، ۲۰۹۸ و ۱۷۲۴ میلیون ورقه سهم به ارزش ۷۶۹۰، ۸۲۱۸ و ۲۹۲۲ میلیارد ریال دست به دست شد و تعداد دفعات معاملات در این سه بازار نیز ۱۵۱، ۱۶۰ و ۱۰ درصد رشد کرد. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز ۱۳۷ میلیون ورقه بهادر به ارزش ۲۵ هزار و ۸۰۹ میلیارد ریال معامله شد که با افزایش ۱۳ و ۵۵ درصدی حجم و ارزش و افت ۸ درصدی تعداد دفعات معاملات همراه بود.
این گزارش می افزاید: در ماهی که گذشت اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن به‌ترتیب به تعداد ۲۵، ۱۱۲ و ۰٫۹ میلیون ورقه دادوستد شدند که ارزش آنها ارقام ۲۳ هزار و ۶۷۰، یک‌هزار و ۳۹۹ و ۷۴۰ میلیارد ریال بود.
در این میان به موازات رشد بیش از ۵۰ درصدی حجم و ارزش معاملات اوراق بدهی، افزایش ۶ و ۸۱ درصدی حجم و ارزش معاملات ETFها رقم خورد؛ بعلاوه این که اوراق تسه نیز افزایش ۸ و ۲۷ درصدی حجم و ارزش معاملات این اوراق را تجربه کرد.
همچنین آبان ماه امسال گروه فلزات اساسی با معامله ۲ هزار و ۸۶ میلیارد ریال ورقه سهم توانست ۲۱ درصد از ارزش کل معاملات در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه را به خود اختصاص دهد و صدرنشین صنایع فرابورسی قرار گیرد و پس از آن گروه پالایشی‌ها و حمل و نقل نیز با نقل و انتقال یک‌هزار و ۱۵۲ و ۹۳۷ میلیارد ریال به‌ترتیب سهم ۱۲ و ۱۰ درصدی را در اختیار گرفتند و در مرتبه‌های دوم و سوم ایستادند.
در مجموع بازارهای فرابورس ایران ماه گذشته را با رویدادهایی همچون تفکیک هسته معاملاتی فرابورس از بورس تهران، قطعیت معامله یک اختراع در بازار دارایی فکری، عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم، عرضه عمده ۷٫۳ درصد از سهام غیرمدیریتی میدکو و انتقال دو شرکت پالایش نفت تهران و همکاران سیستم به تابلوی دوم بورس پشت سر گذاشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.