روابط بانکی کلید برقراری روابط تجاری با ایران است

|
0 دیدگاه

وزیر دارایی هنگ کنگ روابط بانکی را کلید برقراری روابط تجاری با ایران دانست و گفت: برداشته شدن تحریم ها می تواند موجب از سرگیری روابط تجاری دو طرف باشد.

«جان سانگ» که به تهران سفر کرده است، روز سه شنبه با «ولی اله سیف» رئیس کل بانک مرکزی دیدار کرد .
** هنگ کنگ دروازه ای برای گسترش همکاری ها با شرق
سیف در این دیدار که در بانک مرکزی ایران برگزار شد، به سابقه تاریخی همکاری های مثبت میان دو کشور پرداخت و گفت: ایران و هنگ کنگ پیش از برقراری نظام ظالمانه تحریم ها روابط خوبی با یکدیگر داشتند.
وی ابراز امیدواری کرد: اکنون در دوران پسابرجام دو کشور بتوانند از ظرفیت های موجود برای گسترش روابط اقتصادی بهره گیرند و باید این نکته را توجه داشت که پیش نیاز این امر، گسترش روابط و همکاری های بانکی است.
رییس کل بانک مرکزی، سفر وزیر دارایی هنگ‌کنگ را برای از سرگیری روابط میان دو کشور مهم دانست و گفت: این سفر نقطه عطفی در آغاز روابط میان دو کشور محسوب می شود.
وی یادآور شد: روابط بانکی می تواند موجب آغاز همکاری های اقتصادی شود و برای گسترش همکاری ها از مذاکرات با هدف توسعه مبادلات تجاری و بانکی استقبال می کنیم.
سیف ابراز امیدواری کرد: هیات های بانکی دو طرف، زمینه گسترش همکاری ها میان دو کشور را فراهم سازند و همچنین در این باره مقام پولی هنگ کنگ می تواند با تشویق بانک های این کشور به افزایش تعاملات بانکی کمک کند.
سیف، روابط کارگزاری را لازمه گسترش همکاری های بانکی میان دو کشور عنوان کرد و گفت: روابط کارگزاری پیش شرطی برای شکل گیری روابط بانکی است .
وی پیشنهاد کرد بانک های هنگ کنگی در ابتدا و برای آغاز فعالیت های دو طرف، روابط کارگزاری با بانک های تجاری دولتی ایرانی را آغاز کنند.
سیف افزود: هنگ کنگ این امکان را دارد تا برای تسویه دلار، به‌ویژه با توجه به بیانیه خزانه داری آمریکا (OFAC) ، می تواند به عنوان محلی برای مبادلات ارزی بانک‌های ایرانی باشد.
رییس کل بانک مرکزی، اقتصاد دو کشور را تکمیل کننده و مرتبط با یکدیگر دانست و تصریح کرد: اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگرند و از شرایط ویژه ای برخوردارند.
سیف یادآور شد: اکنون هنگ کنگ نیز به دنبال سرمایه گذاری در پروژه های سودآور بوده و اقتصاد ایران نیز از بسترهای مناسبی برای انجام سرمایه گذاری‌های سودآور در پروژه های مختلف برخوردار است.
وی افزود: منابع سرشار زیرزمینی، نیروی کار جوان، ماهر و تحصیل‌کرده از جمله فرصت های ایران محسوب می شود که می توان از آنها بهره گرفت.
وی اضافه کرد: ایران در منطقه منا (MENA) ( خاورمیانه و شمال آفریقا) با بازار وسیع حدود ۷۵۰ میلیون نفری قرار گرفته است که این امر می تواند بازار مصرف مناسبی برای عرضه و فروش محصولات تولیدی باشد، همچنین ثبات و امنیت در ایران از دیگر برتری های کشورمان در مقایسه با کشورهای منطقه است.
سیف مواجهه طولانی بانک های ایرانی با تحریم های بین المللی را موجب فاصله گرفتن آنها از موازین و استانداردهای بین المللی بیان کرد و گفت : بانک مرکزی ایران از سه سال پیش فعالیت های بسیاری را برای الزام بانک ها نسبت به پیاده‌سازی استانداردهای بین المللی از قبیل کمیته بال و FATF انجام داده است.
به گفته سیف، بانک مرکزی تلاش هایی را برای شفافیت در صورت های مالی و نیز تقویت ذخایر بانک ها و استحکام آنها انجام داده است.
رئیس شورای پول و اعتبار، نرخ پایین کفایت سرمایه را یکی از مشکلات بانک های ایرانی خواند و گفت: بانک های ایرانی تلاش می کنند تا این مشکل را برطرف کنند.
سیف گفت: بانک مرکزی روابط خوبی با صندوق بین المللی پول دارد و از کمک های فنی این نهاد استفاده می کند، ضمن آنکه گزارش‌های سالانه صندوق بین المللی پول، در ارتباط با اقتصاد ایران و دستاوردهای حاصله در سال‌های گذشته بسیار مثبت بوده است.
به گفته وی، می توان از قابلیت های هنگ کنگ برای انتقال تجربیات و ارتقای فعالیت های موسسه های مالی و بانک های ایرانی بهره گرفت.
سیف ضمن یادآوری دیدار هیات بازرگانی هنگ کنگ با اتاق بازرگانی ایران و کانون بانک های خصوصی کشورمان گفت: ارتباط اتاق های بازرگانی دو کشور موجب شفافیت و همکاری های بیشتر می شود و علاوه بر این، شفاف سازی در روابط دو طرف می تواند زمینه گسترش روابط بانکی را فراهم کند.

** پیشرفت های قابل توجه ایران
برپایه این گزارش، سانگ وزیر دارایی هنگ کنگ افزود: بانک ها زیرساخت های مالی و پیش نیازهای مهم را برای مبادلات تجاری و کالا و خدمات فراهم می‌کنند و
اکنون ایران در مقایسه با ۱۶ سال قبل که به تهران سفر کردم، پیشرفت های قابل توجه داشته و در آن زمان متوجه ظرفیت های موجود در بازار ایران شدیم .
این مقام هنگ کنگی رشد اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: ایران با وجود تحریم ها رشد قابل ملاحظه ای داشته و با رفع تحریم ها نیز این فرصت ها بیش از پیش آشکار شده است اما آنچه در این بین از اهمیت ویژه ای برخوردار است، شفاف سازی و کمک به تجار برای حضور در ایران و مشارکت در فعالیت های تجاری است.
وی افزود: استانداردهای بانکی شامل بازل ۳ و FATF در هنگ کنگ اجرایی شده و از این رو می توانیم تجارب خود را در حوزه نظارت، رفتار با مشتری و مدیریت منابع ارزی با ایران به اشتراک بگذاریم.
سانگ ضمن استقبال از دیدار هیات های بانکی ایران از این کشور، گفت : دو طرف در بخش های نظارت، مدیریت منابع ارزی و رفتار با مشتریان می توانند مسایل را بررسی کنند و از طرف ایرانی دعوت کرد تا از نزدیک با فعالیت بخش های بانکی و تجاری آشنا شوند.
وی هنگ کنگ را بازاری مناسب برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط دانست و تصریح کرد: امروزه صنایع کوچک و متوسط نیاز به گسترش و توسعه دارند، اما این صنایع به دلیل سرمایه و تخصص پایین خود نمی توانند به بازارهای بزرگ ورود پیدا کنند.
سانگ افزود: اتاق بازرگانی ایران در هنگ کنگ فعال است و می توان به گسترش فعالیت ها میان دو کشور امید داشت.
وزیر دارایی هنگ کنگ از نیاز این کشور به هشت تریلیون سرمایه گذاری تا سال ۲۰۲۰خبر داد و گفت: هنگ کنگ تا سال ۲۰۲۰ به این حجم از سرمایه گذاری در زیرساخت های خود نیازمند است .
به گفته وی، اکنون ۷۵۰ میلیارد یوان چین در بانک‌های هنگ‌کنگ سپرده گذاری شده که این رقم بزرگترین حجم پول خارج از چین است.
وزیر دارایی هنگ کنگ افزود، بیشترین صدور اوراق قرضه و نیز سه چهارم تسویه تجاری میان چین و سایر کشورها از طریق هنگ کنگ انجام می شود که دلیل این امر را نیز باید در زیرساخت های قدرتمند برای تبادل یوان و وجود نقدینگی جست و جو کرد و اکنون بسیاری از بانک های جهان از این امکان استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه مسئولیت چاپ اسکناس در هنگ کنگ با سه بانک خصوصی است، گفت: اکنون دلار هنگ کنگ به دلار آمریکا پیوند خورده و از سال ۱۹۸۳ نرخ تبادل، ثابت باقی مانده است که این وضعیت منحصر به فرد به آغاز و گسترش همکاری های تجاری کمک می کند.
وزیر دارایی هنگ کنگ اظهار کرد: ۹۳ درصد از سهم کل تولید ناخالص داخلی هنگ کنگ در بخش خدمات است و از این رو ما در هنگ کنگ محصولی تولید نمی کنیم، بلکه خدمات مالی، تجاری را به بخش های نوآوری، گردشگری و بخش های مالی ارائه می دهیم.
وزیر دارایی هنگ گنگ، شرق آسیا را مرکز ثقل فعالیت های اقتصادی دانست و گفت: امروزه به دلیل مشکلاتی که غرب با آن روبرو است، شرق آسیا و به ویژه چین به مرکزی برای فعالیت های تجاری و اقتصادی تبدیل شده است.
روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران و هنگ کنگ نشان می دهد، صادرات کشورمان به هنگ کنگ در برگیرنده :خشکبار،گوشت مرغ و مواد خوراکی ، چرم وپوست ، پلیمرهای استایرن، سنگ آهن، سنگهای ساختمانی، مواد پلاستیکی و برخی مشتقات پتروشیمی و غیره است .
واردات ایران از هنگ کنگ در برگیرنده : قطعات رایانه و ماشین های اداری ؛تجهیزات مخابراتی و قطعات مربوطه، ساعت، رادیو و ضبط صوت، ماشین آلات و قطعات برقی، نیمه هادیها، پوشاک، لوازم خانگی، مدارهای الکترونیکی و …. ثبت شده است.
بیش از ۸۰ درصد از صادرات کشورمان به هنگ کنگ را خشکبار تشکیل می دهد و در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار هنگ کنگ بزرگترین وارد کننده خشکبار از ایران شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.