رونق معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فرابورس

|
0 دیدگاه

تعداد ۵۰ میلیون ورقه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۶۳۱ میلیارد ریال در هفته گذشته دست به دست شد که رشد ۱۷۰ درصدی را به ثبت رساند.

معاملات هفته پایانی آبان امسال فرابورس ایران در حالی با دادوستد ۹۳۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹ هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال پایان یافت که در مقیاس هفتگی حجم معاملات با افزایش ۶ درصدی همراه شد اما ارزش آن کاهش ۱۹ درصدی را تجربه کرد.
شاخص فرابورس و ارزش بازار نیز در روز انتهایی هفته ماقبل به ترتیب ارقام ۸۳۲ واحد و ۹۶۲ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال را به ثبت رساند که از رشد ۱٫۵ درصدی آیفکس در مقابل افت ۰٫۵ درصدی ارزش بازار حکایت داشت.
در این میان رصد معاملات بازار سهام فرابورس نشان می‌دهد به‌ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه تعداد ۱۷۳، ۳۷۳ و ۳۳۳ میلیون سهم به ارزش ۳۴۴، ۱۳۹۹ و ۶۴۵ میلیارد ریال نقل و انتقال یافت که حجم و ارزش دادوستد سهام در بازار اول با افزایش ۹ و ۵ درصدی، در بازار دوم با افت یک و ۶ درصدی و در بازار پایه با رشد ۴ و ۳ درصدی همراه شد.
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز که دادوستد ۵۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶ هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال را تجربه کرد در حالی حجم معاملات اوراق افزایش ۱۰۵ درصدی را تجربه کرد که ارزش آن با افت ۲۳ درصدی روبه‌رو شد.
همچنین در هفته‌ای که گذشت معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با رونق قابل ملاحظه‌ای همراه شد؛ به طوری که ۵۰ میلیون ورقه به ارزش ۶۳۱ میلیارد ریال در ETFها دست به دست شد که نسبت به هفته ماقبل افزایش ۱۷۰ درصدی را تجربه کرد.
در همین حال نقل و انتقال ۶ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۶ هزار و ۱۱ میلیارد ریال و ۰٫۲۲ میلیون ورقه تسه به ارزش ۱۷۳ میلیارد ریال، نتیجه معاملات انجام شده در اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی بود.
در بازار سهام فرابورس، فلزات اساسی‌ها هفته پررونقی را تجربه کردند به‌طوری که ارزش معاملات این گروه به ۵۲۴ میلیارد ریال رسید که با سهم ۳۰ درصدی از ارزش معاملات سهام در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه، در صدر صنایع فرابورسی ایستاد.
بر اساس این گزارش؛ گروه‌های انبوه‌سازی و حمل و نقل نیز به ترتیب با نقل و انتقال ۱۳۷ و ۱۲۰ میلیارد ریال ورقه، سهم ۸ و ۷ درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص داده و در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند. گروه‌های پالایشی، پتروشیمی، محصولات غذایی به جز قند و شکر و بانک‌ها نیز در رده چهارم تا هفتم صنایعی ایستادند که بیشترین ارزش معاملات را تجربه کردند.
در این میان در آخرین روز معاملاتی هفته قبل گروه محصولات شیمیایی، اوراق تامین مالی و فلزات اساسی با سهم ۲۱، ۱۸ و ۱۲ درصدی از ارزش کل بازار، سه گروهی بودند که بیشترین ارزش بازار را به نام خود ثبت کردند.
همچنین انتقال نماد شرکت همکاران سیستم از بازار اول فرابورس به تابلوی بازار دوم بورس تهران، دیگر رخداد هفته گذشته فرابورس ایران به‌شمار می‌رود. این شرکت که در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن قرار دارد در آخرین روز معاملاتی خود در فرابورس به تاریخ ۱۹ آبان ماه دارای سرمایه ۳ هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.