سایه سیاه انتخابات آمریکا بر بورس

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (چهارشنبه) در سایه پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سقوطی کم سابقه را پشت سر گذاشت و با افت ۱۴۵۹ واحدی به جایگاه ۷۸ هزار و ۴۱۱ واحدی عقب نشینی کرد.

اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برای بورس های بین المللی و از جمله بورس تهران، خوشایند نبود به طوری که بیشتر تالارهای بورس در کشورهای مختلف با افت مواجه شدند.
بورس تهران نیز پس از پیروزی ترامپ، با شوکی شدید مواجه شد به طوری که با افت ۱۴۵۹ واحدی (معادل ۱٫۸ درصد) به کانال ۷۸ هزار واحدی بازگشت.
در معاملات امروز، یک میلیارد و ۲۰۱ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۲ هزار و ۹۱۱ میلیارد ریال در ۸۵ هزار و ۶۹۶ نوبت داد و ستد شد.
همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز به دنبال اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کاهش یافتند؛ بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۵۱۵ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۳۳۸ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۲۶۹ واحد، شاخص آزاد شناور ۱۸۱۱ واحد و شاخص بازار اول ۱۱۱۹ واحد و شاخص بازار دوم ۲۶۲۹ واحد پایین آمدند.
تقریباً همه صنایع بورسی در جریان معاملات امروز، با افت قیمت مواجه شدند، اما در این میان، کاهش قیمت سهام آن دسته از شرکت هایی که با بازارهای جهانی ارتباط بیشتری را دارا هستند، بیشتر بود.
بر این اساس، گروه معدنی، فلزی و پالایشی و خودرو با بیشترین کاهش قیمت، بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته و آن را پایین کشیدند.
نمادهای فولاد مبارکه، نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت بندرعباس، چادرملو، صنعتی و معدنی چادرملو، ایران خودرو و سرمایه گذاری غدیر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.
در معاملات امروز، حق تقدم صنایع کاشی و سرامیک سینا، بیمه آسیا، لامیران، فراورده های معدنی ایران و حفاری شمال از بیشترین رشد قیمت مواجه بودند.
حق تقدم لیزینگ رایان سایپا، حق تقدم سیمان کردستان، حق تقدم سیمان شرق، حق تقدم معدنی و صنعتی گل گهر و حق تقدم سرمایه گذاری اعتبار ایران نیز با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.
کارشناسان معتقدند پیروزی ترامپ نمی تواند تاثیری منفی بلند مدتی بر بازارهای جهانی داشته باشد و حتی پیامدهای منفی بزرگی بر شرایط اقتصادی ایران بر جا بگذارد، بر این اساس، در روزهای آتی شرایط بازار سرمایه به حالت عادی بازخواهد گشت.
کارشناسان نگرانی ها را بی مورد دانسته و تاکید می کنند فضای منفی بازار کوتاه مدت و گذرا خواهد بود.
توصیه کارشناسان به سهامداران این است که در فضای منفی اقدام به خرید و فروش نکنند تا متصرر نشوند.
«شاپور محمدی» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت وگو با ایرنا در واکنش به افت شاخص بورس به دلیل نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سهامداران توصیه کرد که در تحلیل های خود به عوامل بلندمدت نگاه بیشتری داشته باشند.
وی با بیان این که بهتر است مردم در تحلیل های خود همه عوامل دخیل در بازار سرمایه را در نظر بگیرند، گفت: تجربه نشان داده است که عوامل بلند مدت تاثیر اصلی را بر روابط و چشم انداز اقتصادی دارد.
محمدی یادآور شد: با توجه به افزایش صادرات و رشد اقتصادی کشور طی ماه های گذشته و نیز اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، چشم انداز مثبتی در بورس وجود دارد.
وی تاکید کرد: تحولات کنونی گذار و روانی بوده و بهتر است سرمایه گذاران تحلیل منطقی را دستمایه صمیم های خود در بازار سرمایه قرار دهند.
مهدی بزرگی کارشناس بازار سهام نیز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بازار سهام ایران و ریزش شاخص بورس، گفت: شوک منفی وارده شده به بازار بورس ایران، کوتاه مدت و گذراست و پیش بینی می شود بورس از اوایل هفته آینده به حالت عادی بازگردد و متعادل شود.
وی اضافه کرد: پیش از این، تصور می شد در صورت انتخاب هیلاری کلینتون(نامزد دمکرات)، دولت جدید آمریکا رویه دولت اوباما را درباره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) و ایران ادامه دهد، اما نسبت به ترامپ بدبینی وجود دارد.
بزرگی بیان داشت: اکنون، در بین فعالان بازار، نگرانی وجود دارد که رفتار ترامپ نسبت به برجام و رابطه با ایران چگونه خواهد بود.
وی ادامه داد: با وجود نگرانی سهامداران از روی کار آمدن ترامپ جمهوریخواه، باید توجه داشت که در طول تاریخ، رییسان جمهوری دموکرات به دلیل سیاست هایشان، ضربات اقتصادی سنگین تری را به ایران نسبت به جمهوریخواهان وارد کرده اند.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: شوک وارد شده به بورس های جهانی و از جمله ایران، کوتاه مدت بوده و به زودی شرایط به حالت عادی بازمی گردد.
بزرگی به همین دلیل پیش بینی کرد بورس از اوایل هفته آینده (روزهای شنبه یا یکشنبه) به حالت عادی بازگردد و متعادل شود.
وی به ریزش قیمت سهام کالا (مواد پایه و معدنی) در بورس اشاره کرد و افزود: نرخ سهام شرکت هایی که با بازارهای جهانی در ارتباط بوده اند، دچار افت شدیدی شده که حاکی از نگرانی از سقوط قیمت مواد پایه در بازارهای جهانی است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: قیمت سهام شرکت هایی که ارتباط پایینی با بازارهای جهانی داشته اند، کمترین تاثیر را از انتخابات آمریکا پذیرفته و از نوسان مصون بوده اند.
پایگاه خبری فورچون (Fortune)، شرکت مدیریت سرمایه گذاری «بریجواتر آسوسیئیشنز» برای مشتریان خود یادداشتی ارسال کرد که در آن پیش بینی کرده بود، چنانچه «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود، میانگین شاخص صنعتی داوجونز ممکن است تقریبا ظرف یک روز ۲ هزار واحد کاهش یابد.
این بیشترین کاهش یک روزه بورس آمریکا در طول تاریخ این بازار خواهد بود. بیشترین کاهش یک روزه این شاخص تاکنون ۷۷۷ واحد بوده است که در تاریخ ۲۹ اکتبر ۲۰۰۸ (اواسط آبان ۱۳۸۷) زمانی که به دلیل بحران مالی جهانی، بی اطمینانی به اوج رسید، اتفاق افتاد.
این کاهش شاخص، از ارزش پورتفلیوی اوراق بهادار بورس آمریکا تقریبا به میزان ۱٫۹ هزار میلیارد دلار خواهد کاست.
این صندوق تامین مالی پیش بینی کرده است، بورس چین و اروپا ممکن است تقریبا با ۱۱ درصد کاهش شاخص مواجه شوند.
در ساعت ۸:۱۱ بعد از ظهر به وقت آمریکا، شاخص «داوجونز» بورس آمریکا با اندکی تغییر نسبت به روز گذشته به ۱۸۳۳۲٫۷۴، شاخص «اس اند پی» ۵۰۰ با ۴٫۷ درصد کاهش به ۲۰۳۵۰۰ و شاخص «نزدک» با ۴٫۹۸ درصد کاهش به ۴۵۶۲٫۰۰ رسید.
شاخص نیکی ژاپن نیز با ۵٫۲۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۶۲۷۰٫۵۰رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.