سطح گلخانه های خراسان شمالی تا ۲۰۰ هکتار افزایش می یابد

|
0 دیدگاه

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: توسعه گلخانه ها در این استان شمال شرق کشور به میزان ۲۰۰ هکتار در افق ۱۴۰۴، هدفگذاری شده است.

علی اصغر شریکیان با بیان اینکه تا پایان امسال ایجاد ۱۰ هکتار گلخانه را در دستور کار است، اظهار کرد: منابع آن از محل اعتبارات بانکی، تسهیلات تلفیقی، صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک ها با کارمزد ۱۲٫۵ درصد است.
وی با بیان اینکه طی سال جاری تاکنون ۹ متقاضی احداث گلخانه به گستره ۳٫۶ هکتار برای گرفتن تسهیلات ۳۳ هزار میلیون ریال به بانک کشاورزی معرفی شده اند گفت: همچنین امسال ۱۱ واحد متقاضی برای گرفتن تسهیلات کم بهره به مبلغ پنج میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال به بانک سینا معرفی شده اند.
شریکیان افزود: سال گذشته ۱۲متقاضی برای گرفتن تسهیلات بهسازی و ایجاد گلخانه در سطح ۴۷ هزار متر مربع به بانک های عامل معرفی شدند که ۲ واحد گلخانه ای در سطح ۶ هزار متر مربع برای ایجاد و چهار واحد گلخانه ای در سطح ۲۰ هزار متر مربع برای اصلاح و بهسازی در مجموع هشت میلیارد۴۲۳ میلیون ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کردند.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: عملکرد بیشتر در واحد سطح، کاهش ریسک خسارت طبیعی و اقلیمی، کنترل آسان بیماری ها، درآمد زایی و ایجاد اشتغال، امکان صادرات و افزایش تولید یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی است.
شریکیان با بیان اینکه توسعه کشت های گلخانه ای یکی از مهم ترین سیاست های افزایش بهره وری اقتصاد کشاورزی و مدیریت راهبردی آب است افزود: به طوریکه می توان با مقدار کمی از تولید به چندین برابر افزایش تولیدات دست یافت زیرا که میزان مصرف آب برای تولید هر کیلو گرم محصول ۱۲ برابر کشت های گلخانه ای است در حالیکه عملکرد سالانه کشت گلخانه ای حدود ۱۰ برابر کشت در برابر فضای باز است.
وی سطح گلخانه ای این استان را ۲۲٫۶ هکتار عنوان کرد و گفت: در این گلخانه ها چهار هزار و ۳۷۵ تن محصولات صیفی، سبزی و دارویی تولید می شود.
وی با بیان اینکه سطح گلخانه های استاندارد این استان ۱۳٫۶ هکتار است افزود: ۹ هکتار شامل گلخانه هایی با سازه های چوبی و موثر در تولید است.
وی گفت: این نوع گلخانه ها استانداردهای لازم را ندارند اما، با پی گیری های صورت گرفته امکان پرداخت تسهیلات بهسازی برای این گونه گلخانه ها فراهم شده است.
استان خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.