شاخص کل بورس ۱۰۵ واحد کاهش یافت

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (سه شنبه) با ۱۰۵ واحد کاهش به رقم ۷۹ هزار و ۲۳۶ واحد رسید و نمادهای فلزی و معدنی بیشترین اثر در افت شاخص داشتند.

برپایه معاملات امروز بیش از یک میلیارد و ۲۰۱ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از دو هزار و ۷۳۲ میلیارد ریال در ۷۱ هزار و ۶۸۲ نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه در معاملات امروز، از افت برخی شاخص ها حکایت دارد به طوری که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۳۷ واحد، شاخص آزاد شناور ۳۰۲ واحد و شاخص بازار اول ۲۷۰ واحد کاهش یافت.
همچنین شاخص کل (هم وزن) دو واحد، شاخص قیمت (هم وزن) دو واحد، و شاخص بازار دوم ۸۸۹ واحد رشد کرد.
نمادهای فلزی و معدنی در معاملات امروز با بیشترین تاثیر منفی زمینه ساز افت شاخص شدند، اما نمادهای نفتی تاثیری مثبت بر معاملات تالار بورس داشتند.
بر این اساس، نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، کچاد (چادرملو)، فولاد (فولادمبارکه) و وسینا (بانک سینا) شاخص را پایین کشیدند، در مقابل، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، پارسان (نفت و گاز پارسیان) و شپدیس (پتروشیمی پردیس) با تاثیر مثبت، مانع افت بیشتر شاخص شدند.
سرمایه گذاری نفت و گاز تامین، سیمان غرب، پتروشیمی شیراز، توسعه معادن روی ایران و تولیدی معادن روی ایران در معاملات امروز از بیشترین رشد قیمت برخوردار شدند.
بیشترین کاهش قیمت نیز به بانک سینا، حق تقدم سیمان شرق، حق تقدم سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، ماشین سازی نیرومحرکه و معدنی و صنعتی چادرملو تعلق داشت.
تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر بازار بورس، اکنون خنثی شده و پس از نوسانات شدید در معاملات اواخر هفته گذشته و اوایل هفته جاری، اکنون روند حرکت شاخص به حالت عادی بازگشته است.
اکنون فعالان بازار در انتظار اخبار مثبت و بهبود شرایط اقتصادی هستند، تا تاثیر آن را در معاملات بورس مشاهده کنند.
اگرچه حجم و ارزش معاملات بورس نسبت به ماه های گذشته بهبود یافته یافته، اما برای اعلام این که رونق به بازار بورس بازگشته زود است و سهامداران همچنان در تردید به سر می برند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.