شکایت سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل از فولاد مبارکه

|
0 دیدگاه

موضوع شکایت سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل از فولاد مبارکه در جلسه فردای شورای رقابت بررسی خواهد شد.

شورای رقابت در دویست و هفتادمین جلسه خود به بررسی پرونده شکایت سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی و شرکت نورد لوله یاران از شرکت فولاد مبارکه اصفهان می پردازد.

مهمترین دغدغه جدی فعالان پروفیل اقدامات انحصاری فولاد مبارکه و گران فروشی این واحد است که مشکلاتی را برای تولید کنندگان این بخش به وجود آورده است.

 دلایل سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل برای شکایت از فولاد مبارکه اصفهان در شورای رقابت به شرح زیر است:

۱- مجتمع فولاد مبارکه اقدام به قیمت سازی در بورس کالا نموده که این امر موجب اخلال در رقابت شده است. به عنوان مثال شرکت مذکور در آخرین عرضه کالای خود به تاریخ ۶/۲/۹۵ و صرفاً طی یک روز، ورق گرم B را۱۴۳۰ ریال، ورق گرم C را ۱۴۶۰ریال و ورق سرد B را ۱۷۶۰ریال گران نموده که علت اصلی آن عرضه قطره چکانی و انحصاری و بازار سازی به علت عدم عرضه مکفی در برابر تقاضای بالا است.

مستندات:

قیمت های بازار ایران، قیمت های بازار جهانی، آمار معاملات مجتمع فولاد مبارکه در بورس کالا مستندات این ادعا می باشد و همچنین صورتجلسات مکرر در حضور وزیر محترم صنعت و تأکید ایشان بر فروش محصولات مبارکه باتوجه به قیمتهای جهانی، که تاکنون به آن عمل نشده است.
نوع تخلف:
به موجب بند یک ماده ۴۴ قانون سیاست های کلی اصل ۴۴قانون اساسی «مشخص کردن قیمت های خرید یا فروش کالا یا خدمت و نحوه تعیین آن در بازار به طور مستقیم یا غیرمستقیم»

۲- همانطور که در گزارشات بورس کالا ملاحظه می نمایید مجتمع فولاد مبارکه در عرضه فروردین و اردیبهشت ماه۱۳۹۵ خود امکان تأمین ۱۳۰ هزار تن کالای مورد تقاضا در بورس کالا را نداشته و فقط ۶۳ هزار تن را عرضه کرده است، که با شرایط سلف برای تحویل در ۳۱/۴/۱۳۹۵ بوده است. این شرایط موجب گردیده است که رقابت سالم مورد تعرض شدید قرار گیرد.
مستندات :
اطلاعات استخراجی از سایت بورس کالای ایران و قیمت ورق در بازار ایران
تخلف:
بند ۲ ماده ۴۴ قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ «محدود کردن یا تحت کنترل در آوردن مقدار تولید، خرید یا فروش کالا یا خدمت در بازار»

۳- مجتمع فولاد اصفهان همچنین در فعالیت خود طرفین قرارداد را ملزم به عقد قرارداد با شروط خود نموده است که این قراردادها خارج از حدود عرف بوده و در آن استاندارهای یوسی پی ۶۰۰ مورد توجه قرار نگرفته است. در این نوع پیش فاکتور ارائه شده و همچنین ال سی به صورت باز بوده و شامل تمام انواع محصولات شرکت فولاد مبارکه سپاهان می‌باشد که این امر به سبب منحصر بودن این شرکت در ایران می‌باشد. این امر موجب گردیده است دست این شرکت برای ارسال و انتخاب نوع کالای ارسالی باز باشد. هملانطور که در پیش فاکتورها ملاحظه میگردد، نوع محصول خریداری شده قابل تشخیص نمی‌باشد در حالی ست که شرکت فولاد صنعت مهدی و یاران تنها نوع خاصی از محصول این شرکت را تقاضا نموده‌اند.

تعیین نوع کالا به صورت مشخص که مانع غرر طرف دیگر شود یکی از فاکتورهای ایجاد LC می‌باشد. در بیع صورت گرفته ثمن در مقابل مبیعی مشخص قرار گیرد تا موضوع مغابنه‌ای بودن این عقد صحیح واقع گردد، این نوع LC نه تنها موجب غرر برای شرکتهای می‌باشد بلکه به جهت مجهول و تردید در نوع کالا از اساس باطل خواهد بود.
مستندات:
پیش فاکتورها و قرارداد اعتبار اسنادی شرکت فولاد صنعت مهدی و کارخانجات نورد لوله یاران
نوع تخلف:
جزء۳ بند ط ماده ۴۴ قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ : ملزم کردن انعقاد قرارداد به قبول تعهدات تکمیلی توسط طرفهای دیگر که بنا بر عرف تجاری با موضوع قرارداد ارتباط ندارد.

۴- مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در معاملات خود با خارج از کشور هر تن فولاد را، ۲۵۰ دلار به فروش رسانیده است درحالیکه همزمان با آن هر تن فولاد را به تولیدکنندگان داخلی به مبلغ ۴۳۰ دلار بفروش رسانیده است در حالی که قیمت جهانی در همان مقطع زمانی ۲۹۰ دلار بوده است که این رفتار به موجب بند ب ماده ۴۵ همان قانون تبعیض در شرایط معامله می باشد.

نوع تخلف:
برابر بند ب ماده ۴۵ فصل نهم قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴: «قیمت‌گذاری تبعیض‌آمیز عرضه و یا تقاضای کالا یا خدمت مشابه به قیمتهایی که حاکی از تبعیض بین دو یا چند طرف معامله و یا تبعیض قیمت بین مناطق مختلف به رغم یکسان بودن شرایط معامله و هزینه‌های حمل و سایر هزینه‌های جانبی آن باشد.»

۵- مجتمع فولادمبارکه اصفهان در آذر ماه سال ۱۳۹۴ اعلام داشته است که دپوی کالای تولید شده به میزان ۱٫۱۵۰٫۰۰۰ تن در اختیار دارد اما در کمال تعجب در فرودین ۱۳۹۵ کالایی به متقاضیان عرضه ننموده که این رفتار عینا در قسمت اول بند هـ ماده ۴۵ گنجانده شده است.

نوع تخلف:
بند «هـ» ماده ۴۵ قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ : «کالا یا خدمات را به صورت غیر واقعی با کیفیت، مقدار، درجه. وصف، مدل یا استاندارد خاص نشان دهد و یا کالا و خدمت رقبا را نازل جلوه دهد.

۶- وزارت صنعت، معذن و تجارت در اثر ارائه آمارهای اشتباه و خلاف واقع از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان طی سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ اقدام به تغییر در تعرفه ورقهای زیر سه میلیمتر نموده است. بدین شکل که در سال ۸۷ تا ۹۳ این نرخ ۴ درصد ثابت بوده است اما در سال ۱۳۹۴ این تعرفه به شکل ناگهانی با ۱۱ درصد افزایش مواجه شده و به ۱۵ درصد می رسید. با پیگیری سندیکا در سال ۹۴ این رقم از ۱۵ درصد به ده درصد کاهش یافت اما در سال ۹۵ در اقدامی عجیب و به شدت ضد تولید و خلاف عرف تعرفه از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت و این یعنی افزایش صد درصدی در تعرفه ها. این نحوه عملکرد مجتمع فولاد مبارکه اصفهان موجب گردیده است که سایر اشخاص نتوانند به راحتی وارد بازار رقابت شوند و ادامه این رفتار قطعاً موجب حذف بنگاهها و شرکتهای موجود در عرصه فولاد خواهد شد.

نوع تخلف:
برابر بند ط قسمت ۴ ماده ۴۵ فصل نهم اصل ۴۴ :« ایجاد مانع به منظور مشکل کردن ورود رقبای جدید یا حذف بنگاهها یا شرکتهای رقیب در یک فعالیت خاص».

۷- از دیگر رفتاهاری ممنوعه و ضد رقابتی که توسط مجتمع فولاد مبارکه رخ داده است‏، تملک سرمایه و سهام شرکتها به‌صورتی که منجر به اخلال در رقابت شود، می‌باشد. مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با تملک بیش از ۵۰ درصد سهم بازار فولاد به صورت انحصاری در این بازار ایفای نقش می نماید. این رفتار از مصادیق رفتار سوء استفاده گرانه از وضعیت تسلط بر بازار می باشد.

نوع تخلف:
برابر بند «ط» قسمت ۶ ماده ۴۵ قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴: «تملک سرمایه و سهام شرکتها به صورتی که منجر به اخلال در رقابت شود.

۸- با توجه به این امر که رئیس هیأت عامل ایمیدرو (سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی) و رئیس هیأت مدیره فولاد مبارکه اصفهان یک شخص می باشد (آقای دکتر مهدی کرباسیان) این امر موجب استفاده از اطلاعات داخلی رقبا گردیده است. آقای کرباسیان همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و متولی فولاد سازان و صنایع معدنی می باشند.

نوع تخلف:
برابر بند ک قسمت ۱ ماده ۴۵ فصل نهم اصل ۴۴ کسب و بهره‌برداری غیرمجاز از هرگونه اطلاعات داخلی رقبا در زمینه تجاری، مالی، فنی و نظایر آن به نفع خود یا اشخاص ثالث از دیگر رفتارهای ممنوعه میباشد.

۹- مدارک موجود مثبتِ این ادعاست که مجتمع فولاد مبارکه اصفهان پیش از افزایش یافتن تعرفه ها و قبل از آنکه خبر از طریق مراجع رسمی آن، اعلام گردد، بدان دسترسی داشته که این اطلاع موجب حفظ منافع این مجتمع گردیده است.

نوع تخلف:
بند «ک» قسمت دوم قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ «کسب و بهره‌برداری غیرمجاز از اطلاعات و تصمیمات مراجع رسمی‌، قبل از افشاء یا اعلان عمومی آنها و یا کتمان آنها به نفع خود یا اشخاص ثالث از دیگر موارد است».

۱۰- بعضی از اعضای هیأت مدیره و مدیران ارشد مجتمع فولاد مبارکه دارای چند فعالیت مشابه می باشند .
نوع تخلف:
بند ک ماده ۴۵ : “هیچ یک از مدیران، مشاوران یا سایر کارکنان شرکت یا بنگاه مجاز نیستند با هدف ایجاد محدودیت یا اخلال در رقابت در یک و یا چند بازار، به طور همزمان متصدی سمتی در شرکت و یا بنگاهی مرتبط و یا دارای فعالیت مشابه باشند”.
و ماده ۴۷ : “هیـچ شخص حقیقـی یا حقوقی نباید سرمایه یـا سهام شرکتـها یا بنگاههای دیگر را به نحوی تمـلک کند که موجب اخلال در رقابت در یک و یا چند بازار گردد.”
۱۱- مجتمع فولاد مبارکه کالاهای مورد نیاز داخل را در خارج از کشور به فروش رسانیده که این امر موجب کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت ورق های فولادی در داخل کشور و افزایش واردات از ۱٫۷ میلیون تن به ۳ میلیون تن گردیده است.

نوع تخلف:
برابر بند الف قسمت ۳ ماده ۴۵ قانون سیاستهای کلی اصل ۴۴ : «ذخیره یا نابود کردن کالا یا امتناع از فروش آن و نیز امتناع از ارائه خدمت به نحوی که این ذخیره سازی، اقدام یا امتناع، منجر به بالا رفتن ساختگی قیمت کالا یا خدمت در بازار شود، اعم از اینکه به طور مستقیم یا با واسطه انجام شود».

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.