صادرات خدمات فنی و مهندسی برق می تواند ۱۰ برابر شود

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: سالانه ۳ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی در حوزه برق داریم که این رقم با زیرساخت‌های موجود می‌تواند تا ۵ و حتی ۱۰ برابر میزان کنونی برسد.

«هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در حاشیه شانزدهم نمایشگاه بین‌المللی برق ایران در نشست تخصصی «محیط کسب و کار صنعت برق در شرایط پساتحریم با رویکرد اقتصاد مقاومتی» گفت: سالانه باید ۳۰۰۰ میلیارد تومان در شبکه‌های توزیع و ۳۰۰۰ میلیارد تومان در شبکه‌های انتقال و فوق توزیع هزینه کنیم.

وی افزود: تحول و تداوم پایایی صنعت برق نیازمند جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فعالیت بیش از پیش شرکت‌های خصوصی در عرصه‌های مختلف توزیع، تولید و انتقال است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه “در عرصه تولید داخلی در صنعت برق بسیاری از انحصارات در حال شکسته شدن است”، گفت: این مسئله هم می‌تواند برای صنعت برق فرصت و هم تهدید باشد، فرصت از این جهت که باعث ارزان‌تر شدن و با کیفیت‌تر شدن محصولات تولید شده می‌شود و تهدید است به شرطی که قابلیت صادرات پیدا نکند و صرفا برای تولید داخلی باشد.

وی ادامه داد: پایای شرکت‌های خصوصی داخلی در بازار تولید می‌تواند ضامن اقتصاد مقاومتی و توسعه کسب و کار و تحقق آن در جامعه باشد و رسیدن به گردش مالی ۲۵ میلیارد دلاری در صنعت برق باعث اشتغال بیشتر، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و توسعه صنعت برق می‌شود.

فلاحتیان با بیان اینکه “شرکت‌های خصوصی باید تلاش خود را برای کیفی سازی تولید داخل بکار گیرند”، گفت: وزارت نیرو هم تلاش می کند در حد امکانات خود، هم از نظر مالی و هم از نظر سیاست‌گذاری، شرکت‌های خصوصی فعال به ویژه در زمینه صادرات محصولات تولید داخل را کمک کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه سالانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای بخش توزیع و سالانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان هزینه خطوط انتقال است باید سالانه به طور متوسط چهار هزار مگاوات نیروگاه در کشور احداث شود که اگر برای تولید هر یک هزار مگاوات حدود دو هزار میلیارد تومان هزینه در نظر بگیریم، سالانه حدود ۸ هزار میلیارد تومان نیز باید در بخش تولید و توزیع هزینه کنیم.

وی افزود: رگ حیاتی شرکت‌های خصوصی این نیست که به گردش مالی یک میلیارد دلاری برسند چرا که این عدد برای ایجاد تحرک در فضای کسب و کار کافی نیست پس باید با تحول در صنعت برق و جذب سرمایه‌گذاری خارجی شرکت‌های خصوصی در عرصه‌های مختلف را تقویت کنیم.

فلاحتیان با بیان اینکه “چرخه صادرات در کشور بسیار طولانی است و باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود”، گفت: سالانه ۳ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی در حوزه برق داریم که این رقم با زیرساخت‌های موجود می‌تواند تا ۵ و حتی ۱۰ برابر میزان کنونی برسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.