صدرنشینی فلزات اساسی‌ در فرابورس

|
0 دیدگاه

گروه فلزات اساسی بیشترین سهم از ارزش کل معاملات سومین هفته آبان ماه بازارهای فرابورس ایران را به خود اختصاص داد.

معاملات فرابورس ایران در سومین هفته آبان ماه امسال در حالی پایان یافت که در مجموع تعداد ۸۸۳ میلیون ورقه در ۹۶ هزار دفعه معاملاتی به ارزش ۱۱ هزار و ۳۳۵ میلیارد ریال در این بازار دادوستد شد.
همچنین با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان آمریکا در روز چهارشنبه گذشته منجر به اثرگذاری روی بازار سهام و افت ۲۰ واحدی شاخص فرابورس ایران شد و آیفکس به ارتفاع ۸۱۹ واحدی تنزل یافت. در همین حال ارزش بازار فرابورس نیز متحمل افت بیش از ۵ هزار میلیارد ریالی شد و رقم ۹۷۶ هزار و ۹۶۴ میلیارد ریالی را در پایان معاملات چهارشنبه تجربه کرد.
در این میان دادوستدهای صورت گرفته در بازارهای فرابورس حاکی از آن است بهترین عملکرد هفتگی را بازار ابزارهای نوین مالی با رشد ۹ و ۱۴۰ درصدی حجم و ارزش مبادلات اوراق بهادار تجربه کرده و سایر بازارها شامل اول، دوم و پایه اگرچه نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد این متغیرها روبه‌رو شدند، اما افت هفتگی حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساندند.
همچنین به‌ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه تعداد ۱۵۹، ۳۷۶ و ۳۲۱ میلیون ورقه سهم به ارزش ۳۲۸، ۱۴۸۹ و ۶۲۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز تعداد ۲۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۸ هزار و ۸۸۸ میلیارد ریال دست به دست شد.
افزون بر این؛ در این بازار به تفکیک ابزارهای مالی مورد معامله، اوراق بدهی بهترین عملکرد را در روند معاملات شاهد بود به‌طوری که تعداد ۹ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۸ هزار و ۴۶۸ میلیارد ریال دادوستد شد که با رشد بیش از ۱۵۵ درصدی حجم و ارزش همراه بود.
پس از آن اوراق تسهیلات مسکن نیز با نقل و انتقال ۰٫۲۳ میلیون ورقه به ارزش ۱۸۶ میلیارد ریال، رشد بیش از ۱۵ درصدی حجم و ارزش را تجربه کرد. در هفته گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز به تعداد ۱۸ میلیون ورقه به ارزش ۲۳۴ میلیارد ریال دست به دست شد که با افت نسبی حجم و ارزش همراه بود.
بر پایه این گزارش؛ در بازار فرابورس ایران متشکل از بازارهای اول، دوم و پایه سه گروه فلزات اساسی، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات و گروه اطلاعات و ارتباطات به ترتیب بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را به میزان ۲۰، ۱۰ و ۹ درصدی در هفته ای که گذشت در اختیار گرفتند و در این سه گروه به ترتیب ۳۷۳، ۱۸۴ و ۱۶۵ میلیارد ریال سهام دادوستد شد که از سایر گروه‌های فرابورسی بیشتر بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.