صرافی‌ها به ثبت همه معاملات در سامانه نظارت ارز موظف شدند

|
0 دیدگاه

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ابلاغ نسخه جدید مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها، همه آنها را موظف کرد معاملات عمده و جزیی خود را به طور همزمان در سامانه نظارت ارز (سنا) ثبت کنند.

به موجب مقررات جدید میانگین وزنی نرخ خرید و فروش اسعار مورد معامله در شبکه صرافی‌های مجاز (شصم) بر اساس اطلاعات ارسال شده از سوی این صرافی‌‌ها به سامانه «سنا» محاسبه و در پایگاه اینترنتی www.sanarate.ir در یک ساعت و کل روز اعلام می‌شود.
همچنین مطابق با این مقررات معاملات فردایی اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است.
بر پایه این بخشنامه، معاملات نقدی معاملاتی است که خریدار و فروشنده به محض انجام معامله، ارز و ریال مورد معامله را مبادله می کنند و شامل حواله‌های ارزی نیز می شود.
معاملات آتی و سلف نیز معاملاتی را دربرمی گیرد که مبادله ارز و ریال به روز یا روزهای آینده محول می‌شود.
معاملات فردایی معاملاتی است که مبادله ارز و ریال به روز یا روزهای آینده موکول شده، به طور عمده از سوی اشخاص حقیقی انجام می پذیرد و اغلب موارد به تحویل فیزیکی ارز نمی انجامد و فقط تفاوت قیمت تسویه می‌شود.
معاملات جزیی به معاملاتی گفته می‌شود که مبلغ ارزی آن حداکثر معادل ۱۰ هزار دلار باشد. مبلغ ارزی معاملات عمده نیز از معادل ۱۰ هزار دلار بیشتر است.
متخلفان از این مقررات به استناد قانون پولی و بانکی کشور، قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی، قانون اخلال در نظام اقتصادی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد تعقیب قرار می گیرند.
مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها با توجه به بند (ج) ماده (۱۱) و بند (الف) ماده (۴۲) قانون پولی و بانکی کشور مصوب هجدهم تیرماه ۱۳۵۱ و همچنین ماده (۹۶) قانون برنامه پنجم توسعه، ابلاغ شد.
بر اساس معاملات ثبت شده صرافی های مجاز کل کشور در سامانه سنا، صرافان ارز و سکه تا ظهر امروز (چهارشنبه) در معاملات بازار آزاد تهران هر دلار آمریکا را با ۱۲ریال افزایش نسبت به دیروز ۳۶ هزار و ۲۵۵ ریال داد و ستد کردند.
هر یورو نیز با ۲۴ ریال افزایش قیمت نسبت به دیروز، ۳۹ هزار و ۷۳۶ ریال و هر پوند انگلیس با ۲۱۹ ریال رشد، ۴۴ هزار و ۵۵۷ ریال فروخته شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.