عربستان نفوذ خود را در اوپک از دست داد

|
0 دیدگاه

مقاومت ایران و عراق در مقابل برنامه‌های عربستان باعث شده این کشور قدرت خود در سازمان اوپک را از دست بدهد.

عربستان سعودی دیگر کنترل گذشته خود بر اوپک را در اختیار ندارد. عراق و ایران پس از رهایی از جنگ و تحریم، سطح تولید نفت خود را به میزان بی سابقه ای افزایش داده اند. این دو کشور روزانه در مجموع بیش از ۸ میلیون بشکه نفت، رقمی برابر با یک چهارم کل نفت تولید شده از سوی اوپک، تولید می کنند و در نظر دارند سهم خود از بازار را نیز همچنان افزایش دهند.

برنامه های دومین و سومین تولید کنندگان بزرگ سازمان اوپک، مانع اصلی تلاش عربستان سعودی برای کاهش سطح تولید در بازار جهانی است.

نمایندگان سازمان اوپک در تاریخ ۳۰ نوامبر با یکدیگر دیدار خواهند کرد تا سطح تولیدشان را به ۳۲٫۵ و ۳۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. کاهش تولید نفت می تواند باعث شود مشکلات اقتصادی بسیاری از کشورهای وابسته به نفت، همانند عربستان و ونزوئلا، بر طرف شود. تولید بیش از اندازه نفت در بازار جهانی باعث شده بهای طلای سیاه از ۱۱۵ دلار به ازای هر بشکه در سال ۲۰۱۴ به کمتر ۵۰ دلار در هفته جاری سقوط کند.

اعضای سازمان اوپک در دیدار ماه سپتامبر خود در الجزایر، امتیازات ویژه ای را برای ایران در نظر گرفتند تا فشار تحریم های بین المللی بر این کشور کاسته شود. با این که ایران سطح تولید نفت خود را به میزان پیش از تحریم ها رسانده است، اوپک همچنان محدودیت خاصی برای تولید این کشور مشخص نکرده است.

در همین حال عراق با اشاره به نبرد داخلی خود با داعش به دنبال دریافت امتیازی مشابه در زمینه تولید است. وزیر نفت عراق ماه گذشته اعلام کرد این کشور سطح تولید نفت خود را به کمتر از ۴٫۷ میلیون بشکه روزانه ماه سپتامبر کاهش نخواهد داد.

در صورتی که ایران و عراق کاهش سطح تولید نفت خود را نپذیرند، بیشترین سطح مسئولیت کاهش تولید نفت بر دوش عربستان سعودی قرار خواهد گرفت. نمایندگان اوپک اظهار کردند این سازمان در نظر دارد به توافقی شش ماهه با کشورهای عضو دست یابد

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.