فرسودگی شبکه برق تهران نگران کننده شده است

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با بیان این که فرسودگی شبکه برق تهران نگران کننده شده است گفت: برق تهران برای توسعه و بهینه‌سازی تا افق ۱۴۰۴ نیاز به ۱۰ هزار میلیارد تومان پول دارد.

غلامرضا خوش‌خلق مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران در حاشیه شانزدهمین بین‌المللی برق ایران در نشستی خبری اظهار داشت: مشترکین تحت پوشش این شرکت  ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک در استان‌های تهران، البرز و قم هستند که ۲۵ درصد از مشترکین برق کشور را شامل می‌شود.

وی افزود: تهران بسیار پرتردد است و ما برای مرمت و بازسازی کابل‌ها و خطوط انتقال با هزینه، سختی و مشکلات بیشتری نسبت به دیگر شهرها مواجهیم و از آنجا که در استان تهران با فرسودگی شبکه فوق توزیع و انتقال مواجهیم از شهرداری خواهش کردیم تا در زمینه تعویض تجهیزات فرسوده همکاری بیشتری با ما داشته باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: فرسودگی شبکه‌ها ما را نگران کرده که در زمان پیک مشکلاتی برای شبکه پیش بیاید.

وی ادامه داد: متوسط عمر تجهیزات شبکه انتقال فوق توزیع در جهان چیزی در حدود ۳۰ سال است در حالی که تجهیزات و شبکه فوق توزیع و انتقال ما در استان تهران بیش از به طور متوسط عمر دارد و نیازمند بازسازی و نوسازی است.

خوش‌خلق با بیان اینکه تابستان سال ۹۵ نسبت به سال قبل با ۶٫۲ درصد رشد در زمان پیشک مصرف برق مواجه بودیم گفت: پیک سال ۹۵ در مجموع استان‌های قم، تهران و البرز ۹ هزار و ۵۰۰ مگاوات بود که پیش‌بینی می‌کنیم این پیک در تابستان سال ۹۵ به بیش از ۱۰ هزار مگاوات برسد و برای اینکه با موفقیت بتوانیم نیاز برق این ۳ استان را در زمان پیک سال آینده تامین کنیم ۶۴ پروژه با اولویت خاص تعریف شده که مجموع اعتبار پیش‌بینی شده برای آنها ۴۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران اظهار داشت: برق تهران برای توسعه و بهینه‌سازی تا افق ۱۴۰۴ نیاز به ۱۰ هزار میلیارد تومان پول دارد، یعنی هر سال نیاز به هزار میلیارد تومان پول داریم.

وی ادامه داد: برق منطقه‌ای تهران ۳۱۲ پست فوق توزیع به نیابت کل برق‌های منطقه‌ای را برای فاینانس و اجرا در برنامه قرار داد که ابتدا قرار بود تمامی این پروژه‌ها یک باره به مناقصه گذاشته شود اما اکنون برنامه‌ریزی‌ها بر این منوال است که در ۵ مرحله مناقصه برگزار شود که در هر مرحله با توجه به توان بانک‌های داخلی برای عاملیت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار فاینانس صورت گیرد.

خوش‌خلق افزود: مرحله اول مناقصه مربوط به ۶۷ دستگاه پست برگزار شده که در نهایت ۸ شرکت به مرحله بررسی امتیاز فنی و قیمت‌ها رسیده‌اند. تمامی این شرکت‌ها از نظر امتیاز فنی و قیمت پیشنهادی بررسی شده‌اند و منتظر اعلام بانک مرکزی هستیم تا در خصوص فاینانس‌ها شرایط را مشخص کنند و بعد از آن برنده مناقصه اول اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه قرار نیست همیشه وابسته باشیم، گفت: در صنعت برق به جز ۲ یا ۳ درصد تجهیزات هایتک که هنوز تکنولوژی آن را به دست نیاورده‌ایم بقیه نیازمان را می‌توانیم از داخل کشور تامین کنیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.