قرارداد یونیت تا پایان سال تعیین تکلیف می شود

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه “با توجه به مذاکرات صورت گرفته لغو قرارداد شرکت یونیت بسیار بعید به نظر می رسد”، گفت: تا پایان سال جاری تکلیف قرارداد یونیت مشخص می شود.

«محسن طرزطلب» مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی صبح امروز در نشستی خبری اظهار داشت: فردا با حضور معاون اول رئیس جمهور نیروگاه سیکل ترکیبی شوباد که پیش از این با اسم کهنوج شناخته می شد، با ظرفیت اسمی ۴۸۴ مگاوات در استان کرمان به بهره برداری می رسد.

وی افزود: این نیروگاه با دو واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی و یک واحد بخاری ۱۶۰ مگاواتی در جنوب شرق کشور و با هدف جذب مشارکت بخش خصوصی در پروژه های نیروگاهی، بر اساس قرارداد خرید تضمینی برق بین سرمایه گذار و وزارت نیرو با اعتباری بالغ بر ۳۱۰ میلیون یورو احداث شده است.

طرزطلب با بیان اینکه “سرمایه گذار این طرح شرکت ماهتاب گستر و سازنده تجهیزات و اجرا کننده نصب و راه اندازی آن شرکت  مپنا بوده است”، گفت: تا امروز با بهره گیری از اصل ۴۴ قانون اساسی جهت جلب مشارکت بخش خصوصی در تولید برق، ۷۷ واحد نیروگاهی به ظرفیت حدود ۱۲ هزار مگاوات در کشور احداث شده است.

وی ادامه داد: راندمان نیروگاه شوباد، ۴۸٫۵ درصد و توربین آن از نوع کلاس E و ساخت داخل است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی از آغاز به کار همزمان ساخت ۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور خبر داد و گفت: فردا به طور همزمان عملیات اجرایی ۱۲ نیروگاه به ظرفیت کلی ۵ هزار مگاوات در ۱۰ استان کشور در شرق، شمال، مرکز و جنوب ایران آغاز می شود.

وی افزود: طرح های آماده کلنگ زنی شامل نیروگاههای بندر عباس، توس، ارومیه، هریس، ماکو، کاشان، جهرم، چابهار، قشم ۲، عسلویه، غرب مازندران و رودشور است که از این تعداد، ۶ طرح به صورت بیع متقابل است.

طرزطلب تصریح کرد: از این ظرفیت ۵ هزار مگاواتی، ۲۸۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاههای جدید و ۲۲۰۰ مگاات ظرفیتی است که با تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی ایجاد می شود.

این مقام مسئول ارزش سرمایه گذاری این ۱۲ نیروگاه را ۳ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: به جز یک طرح که دولتی است و با سرمایه دولت احداث می شود، باقی طرح ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی و از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار می شود، یک طرح نیز با سرمایه گذاری شرکتی چینی تأمین مالی می شود.

وی افزود: امیدواریم بخش گاز برخی از طرحها در سال آینده وارد مدار بهره برداری شود و بقیه ظرفیت ۵ هزار مگاواتی در سال ۹۸ وارد مدار بهره برداری شوند.

طرزطلب با بیان اینکه “در حال حاضر ۷۶ هزار مگاوات ظرفیت اسمی نیروگاهی در شرایط استاندارد داریم”، گفت: این ۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی به مرور زمان تا ۳ سال آینده وارد مدار بهره برداری می شود و به ظرفیت اسمی نیروگاهی کشور افزوده خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق برنامه اعلامی از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به شرکت تولید نیروی برق حرارتی، ما باید رد طول سال ۹۵ در مجموع ۱۸۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار بهره برداری می کردیم که رد مدت گذشته از سال جاری تاکنون ۱۶۴۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار شده و با وارد مدار شدن نیروگاه ماهشهر در بهمن ماه سال جاری، این تعهد ۱۸۰۰ مگاواتی محقق می شود.

این مقام مسئول اذعان داشت: همچنین مقرر شد تا در طول سال ۹۵ در جهت اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی، ۱۷ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی کلنگ زنی شده و کار اجرایی احداث آن آغاز شود، که فردا از این تعداد، ۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید کلنگ زنی خواهد شد و در چندماه باقی مانده از سال جاری نیز ۱۲ هزار مگاوات دیگر کلنگ زنی می شود.

وی افزود: از این ۱۷ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی، ۷ هزار مگاوات در بخش تبدیل سیکل ساده به سیکل ترکیبی است و ۱۰ هزار مگاوات نیروگاههای جدید الاحداث خواهد بود.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه “به طور موازی مذاکرات تأمین سوخت گاز واحدهای جدید و سرمایه گذاری های لازم در بخش خطوط انتقال و توزیع صورت گرفته”، گفت: در ۸ ماه گذشته از سال ۹۵ در مجموع ۹۵ درصد سوخت نیروگاههای کشور با گاز طبیعی تأمین شد، ۲ درصد ا گازوئیل و ۳ درصد نیز با مازوت تأمین شود.

وی ادامه داد: مسئولان وزارت نفت این قول را به ما داده اند که در طول فصل سرمای امسال نیز، به همین منوال و با همین نسبت تأمین سوخت گاز انجام شود و در سال ۹۶ به طور کلی تأمین سوخت نیروگاههای کشور با گازطبیعی صورت گیرد.

طرزطلب در خصوص آخرین وضعیت قرارداد شرکت یونیت اینترنشنال گفت: مذاکرات با شرکت یونیت برای سرمایه گذاری و ساخت ۵ هزار مگاوات نیروگاه در ایران، در دو فاز تعریف شد که در فاز اول که مربوط به مذاکرات تجاری، موافقتنامه های پیمان و … بوده، مذاکرات به اتمام رسیده و در حال پیگیری برای اخذ مجوزهای قانونی اجرای قرارداد هستیم.

وی افزود: در فاز دوم، مذاکره بر روی ۲۰ جدول پیوست قرارداد که شامل جداول بیمه ها، گارانتی ها، تضامین و … است صورت می گیرد که مذاکرات در این فاز ادامه دارد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه “با توجه به مذاکرات صورت گرفته لغو قرارداد شرکت یونیت بسیار بعید به نظر می رسد”، گفت: تا پایان سال جاری تکلیف قرارداد یونیت مشخص می شود.

وی ادامه داد: سیاست وزارت نیرو بر این است که در این قرارداد و تمامی قراردادهای خارجی، حداکثر استفاده از ساخت داخل اتفاق بیفتد و در این خصوص از تأمین کنندگان تجهیزاتی چون مپنا استفاده خواهد شد.

طرزطلب تصریح کرد: هر شرکت داخلی که بتواند تأمین مالی با منشأ خارجی داشته باشد، تمام تضامینی که به شرکت یونیت داده شده به آن شرکت نیز داده خواهد شد.

وی افزود: هفته گذشته مجوز شورای عالی اقتصاد را برای تأمین مالی از سوی دولت که همان گرفتن فاینانس از سوی شرکت های داخلی است، گرفتیم و شرکت مپنا نیز که تفاهمنامه احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه را با وزارت نیرو دارد، پیشنهادات فنی و مالی خود را دیروز برای ما فرستاد و پیش بینی می کنم تا دوماه آینده قراردادهای مپنا برای احداث این ۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ابلاغ شود.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “چرا برای داخلی سازی تکنولوژی توربین های کلاس F مناقصه ای برگزار نشد و به صورت ترک تشریفات به شرکت مپنا واگذار شد؟”، گفت: اگر می خواستیم صرفاً توربین های کلاس F را خریداری کنیم، مناقصه ای برای خرید این توربین ها برگزار می کردیم اما هدف ما صرفاً خرید این توربین ها نبود، بلکه در قراردادی که بین شرکت زیمنس و شرکت مپنا به امضا رسید، مقرر شد تا ۲ توربین اول به صورت ۱۰۰ درصد خریداری شود، ۲ توربین بعدی به صورت ناقص خریداری شود و در ایران تجهیز و راه اندازی شود و از توربین ششم به بعد آرام آرام بحث داخلی سازی این توربین ها شروع شود.

طرزطلب با تأکید بر اینکه “هدف ما از واگذاری این کار به مپنا انتقال تکنولوژی ساخت توربین های کلاس F به ایران بود”، گفت: جز مپنا شرکت دیگری در ایران این قابلیت فنی و مالی و زیرساختی را نداشت که بتواند اینکار را اجرایی کند.

وی ادامه داد: شاید فرآیند خرید توربین ها از شرکت زیمنس ۵ یا ۶ سال طول بکشد اما به گونه ای برنامه ریزی شده تا ایران از ۳ سال دیگر، توانایی ساخت توربین های کلاس F را خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تضریح کرد: شرط ساخت نیروگاههای جدید در ایران این است که راندمان آن زیر ۵۸ درصد نباشد و هر شرکتی که خواهان سرمایه گذاری و ساخت نیروگاه در ایران باشد می تواند با رعایت این شرط اقدام به استفاده از توربین های کلاس F و یا بالاتر کند و هیچ محدودیتی در خرید این توربین ها برای شرکت سرمایه گذار نیست.

طرزطلب با بیان اینکه “در بررسی های صورت گرفته مدل BOT کارآمدتر از مدل BOO بوده است”، گفت: به دنبال این هستیم که دوره های خرید تضمین برق را از سرمایه گذاران طولانی تر کرده و تعرفه خرید تضمینی برق را کاهش دهیم.

وی افزود: در حال حاضر ۳ هزار مگاوات نیروگاه با راندمان بسیار پایین ۲۰ تا ۲۱ درصد داریم که این نیروگاهها رفته رفته تعطیل و جمع آوری خواهند شد و در برخی نقاط، جای آنها نیروگاه مدرنی احداث می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: کار جمع آوری نیروگاه های ری و زرند تا پایان سال آغاز می شود و کار احداث نیروگاههای جایگزینی آنها که به صورت فوق مدرن احداث می شوند نیز تا ایان سال آغاز می شود.

طرزطلب با ابراز نگرانی نسبت به رشد مصرف برق کشور در تابستان ۹۶ گفت: احتمال اینکه خاموشی ناشی از کمبود تولید برق در تابستان ۹۶ داشته باشیم وجود دارد و ما نسبت به این مسئله بسیار نگرانیم.

وی ادامه داد: برنامه ریزی شده در سال ۹۶ در مجموع ۳ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار شود، اما اینکه به بهره برداری رسیدن این ظرفیت به پیک سال ۹۶ برسد یا نه، موجبات نگرانی ما را فراهم کرده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.