مالیات قراردادهای پژوهشی کاهش یافت

|
0 دیدگاه

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور از تصویب کاهش ۵ درصدی نرخ مالیات قراردادهای پژوهشی در هیات وزیران و ارسال آن به مجلس خبر داد.

سید کامل تقوی نژاد از تصویب لایحه ای با موضوع اصلاح تبصره ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم به منظور کاهش نرخ مالیات قراردادهای پژوهشی به ۵ درصد توسط هیات وزیران و ارسال آن جهت طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اهمیت اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از محورهای اساسی سیاست های اقتصاد مقاومتی و نقشی که پژوهش در رشد تولید و اقتصاد کشور داراست، افزود: به تبع این سیاست، حمایت از اقتصاد دانش بنیان و فعالیت‏های پژوهشی نیز در دستور کار نظام مالیاتی قرار گرفت و بنا به پیشنهاد این سازمان، لایحه ای تحت عنوان کاهش نرخ مالیات قراردادهای پژوهش تدوین و در هیات دولت به تصویب رسید.

وی با اشاره به تبصره موضوع ماده ۸۶ عنوان کرد: در حال حاضر نرخ مالیات بابت قراردادهای پژوهشی برای کارکنان خود دانشگاه ها تا ۲۰ درصد و برای غیر کارکنان ۱۰ درصد مقطوع است که این امر مشکلاتی را برای اعضای هیات علمی دانشگاه ها بابت این دوگانگی در پرداخت به وجود آورده است.

تقوی نژاد با تاکید بر اینکه فرهیختگان و جامعه علمی کشور باید مورد حمایت قانونی قرار بگیرند، گفت: با تصویب این لایحه، پژوهشگران و اعضای هیات علمی دانشگاه ها از امتیاز خاصی بهره مند خواهند شد.

وی اضافه کرد: با توجه به این موضوع، لایحه‏ ای با پیشنهاد و پیگیری این سازمان به تصویب هیات وزیران رسیده و تقدیم مجلس شده که براساس آن تبصره ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیات‏ های مستقیم اصلاح شده است.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور خاطر نشان کرد: بر اساس این ماده واحده، عبارت حق پژوهش از تبصره ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ حذف و در تبصره دو که به ماده مذکور الحاق گردیده لحاظ شده و بر اساس این تبصره جدید، قراردادهای پژوهشی با رعایت سایر احکام مقرر در تبصره یک مشمول مالیات مقطوع به نرخ ۵ درصد می شوند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.