محدودیت منابع مالی در اجرای طرح پایلوت گیاهان دارویی برطرف شود

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: این سازمان اعتبارهای لازم را جهت تهیه نهال و قلمه برای شروع طرح پیش بینی کرده که برای اجرایی آن نیازمند تامین اعتبارات لازم و برطرف شدن موانع هستیم.

عبدالله یوسفی دوشنبه شب در ششمین جلسه شورای اشتغال استان با اشاره به فعالیت های تخصصی در زمینه گیاهان دارویی توسط کارگروهی متشکل از ارگان های منابع طبیعی، جهاد دانشگاهی، مرکز تحقیقات، تعاون و بخشی خصوصی افزود: براساس این گزارش ها اولویت کشت گل محمدی در شهرستان های مختلف ارائه شد که اصل پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی طرح و مصوب شد.
وی با بیان اینکه با توجه به حساسیت موضوع و حجم عملیات انتظارات و درخواست های بیشتری با ورود نمایندگان مجلس به موضوع و پیگیری های اداره کار انجام شد، خاطرنشان کرد: برای کاشت گل محمدی مناطق مختلف براساس استعداد کاشت شناسایی شده و حجم کار نیز اعلام شد.
به گفته وی، ۱۵۰۰ هکتار در حوزه گیاهان دارویی زراعی و عرصه های منابع طبیعی سالانه پیش بینی شده است که باید اعتبار لازم جهت اجرا تامین شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه به دلیل محدویت منابع مالی انتظاراتی که برای اجرای طرح وجود دارد، در ابهام است، گفت: این سازمان در اعتبار سالانه خود یک میلیارد ریال از منابع استانی و به همین میزان از محل منابع ملی جهت تهیه قلمه مورد نیاز در اختیار دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای اجرای کاشت گیاهان دارویی در عرصه ۱۵۰۰ هکتار ، ۲۳ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که در صورت تامین منابع جدید طرح فوق قابل اجرا است.
یوسفی با بیان اینکه تامین نشدن منابع لازم برای اجرای طرح مقداری اجرای کار را با چالش مواجه خواهد کرد، افزود: برای تحقق این امر تسهیلات اشتغال زایی با نرخ پایین باید اختصاص یابد تا در صورتی اینکه یارانه ای برای این امر وجود نداشت سرمایه گذاری توسط افراد انجام شود.
وی تصریح کرد: با تشکیل کارگروه در سازمان جهاد کشاورزی اقداماتی همچون عرصه یابی مناطق قابل کشت گیاهان دارویی و به خصوص گل محمدی، شناسایی کارگاه های سنتی که در گذشته در بحث فرآوری محصول مشارکت داشتند و همچنین فرهنگ سازی و آمادگی بستر لازم برای کشاورزان در جهت اجرای طرح انجام شده است.
وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به اشتغال زایی مناسب گیاهان دارویی، منابع لازم با مشارکت بخش خصوصی در اجرای کار با اعطای تسهیلات لازم انجام شود.
خراسان شمالی با بیش از هزار و ۱۰۰ گونه گیاهی یکی از غنی ترین استان های کشور از لحاظ تنوع گونه های گیاهی است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.