مسدودسازی بخشی ازتسهیلات، تفاهمی که بانک ها برمتقاضیان تحمیل می کنند

|
0 دیدگاه

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد گفت: مسدود کردن بخشی از تسهیلات با وجود بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت این کار، تخلفی است که بانک ها در قالب تفاهم با وام گیرنده به آنان تحمیل می کنند.

سیدعلی اکبر کلانتر شنبه شب در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یزد که با حضور سیف رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: در کشور و استان یزد عامل نجابت باعث شده تا برخی فعالیت ها با کندی پیش رود.
وی افزود: همین خصوصیت موجب شده تا تنها ۲۰ درصد متقاضیان دریافت تسهیلات کارگروه رفع موانع تولید موفق به دریافت تسهیلات شوند در حالی که حدود ۵۰ درصد اشتغال و ۷۰درصد مالیات استان یزد از بخش صنعت تامین می شود و این بخش به شدت نیازمند پشتیبانی است.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد در گزارشی درباره وضعیت اقتصاد کشور گفت: نقدینگی در طول ۱۰ساله ۸۲ تا ۱۳۹۲ در کشور ۳۲ برابر و سپرده های مدت دار در بانک ها ۵۸ برابر شده و این در حالی است که سپرده های دیداری و پول در گردش تنها ۹ برابر یعنی یک ششم سپرده های بلندمت افزایش داشته است.
کلانتر عمده نقدینگی کشور را متوجه بانک ها و موسسات خصوصی دانست و ادامه داد: این مجموعه ها در سال‌های قبل هفت هزار میلیارد ریال سرمایه جذب کردند ولی تنها چهار هزار میلیارد ریال آن را پرداخت کرده اند و این یعنی سه هزار میلیارد ریال سرمایه کشور در این بانک ها منجمد شده است.
این مسئول درباره وضعیت سود بانکی هم گفت: متوسط نرخ سود ۱۴۰ کشور جهان ۵ درصد و ۷۰ کشور جهان صفر است ضمن آنکه بزرگترین سیستم‌های بانکی جهان در سال های قبل بهره بانکی خود را به دلیل شرایط رکود جهانی کاهش داده‌اند ولی سود بانکی در ایران با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.
کلانتر در ادامه با اشاره وضعیت مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان تصریح کرد: از بین متقاضیان تسهیلات سرمایه ثابت، ۲۷ مورد در سه ماهه اول و ۴۵ مورد در سه ماهه دوم امسال موفق به گرفتن جواز تاسیس شده که به رشد فیزیکی بالای ۶۰ درصد رسیده ‌اند.
وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات این بخش در مسیر هدف تعیین شده نیست افزود: قرار بوده این تسهیلات به واحدهای غیرفعال و نیمه فعال پرداخت شود در حالی که بر اساس آمایش در حوزه صنعت تنها چهار درصد تسهیلات به واحدهای غیرفعال استان و ۱۶درصد هم به واحدهای نیمه فعال پرداخت شده است.
رئیس خانه صنعت و معدن استان یزد حل مشکل صورت حساب مالی به عنوان یکی از اسناد دریافت وام، کاهش سود تسهیلات بانکی، رفع ابهام درباره یارانه تسهیلات رونق تولید صنایع کوچک و متوسط، حل الزام ارائه گزارش حسابرسی قانونی، برطرف کردن الزام ارائه پیش فاکتور و فاکتور مواد اولیه، حل مشکل تامین وثیقه ملکی و افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات را برای بهبود دریافت تسهیلات بخش تولید خواستار شد.
در این جلسه رییس کل بانک مرکزی، استاندار یزد، معاون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، اعضای ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی، مدیران بانک های استان و فعالان اقتصادی حضور داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.