مسیر خلاف جهت قیمت و تقاضا

|
0 دیدگاه

روند رشد قیمت در بازار مسکن در مهر ماه سال جاری حاکی از حرکت این بازار و زمزمه‌های خروج از رکود چندین سال دارد که در این میان باید نظارت کافی برای کنترل قیمت‌ها در بازار وجود داشته باشد تا شاهد افزایش نجومی قیمت‌ها نباشیم.

روند بازار مسکن در یک ماه اخیر با رشد روبرو بوده و براساس آماراعلام شده از سوی بانک مرکزی قیمت مسکن در مهرماه ۵٫۹ درصد افزایش یافته است و با این وجود خرید و فروش در این بازار ۱۰٫۶ درصد افت داشته است.
این در حالی است که در نیمه نخست سال جاری تغییر در روند بازار خرید و فروش مسکن ایجاد نشده و تنها در بخش اجاره و رهن در نیمه تابستان و با توجه به زمان جابه جایی شاهد رشد بازار اجاره بها بوده ایم.
با این وجود اینکه پیش بینی کارشناسان مبنی بر رشد بازار مسکن در سال ۹۵ شاهد ادامه رکود در این بازار هستیم که در این میان آمار  بانک مرکزی از رشد ۲ درصدی قیمت ها حکایت دارد ولی در واقع امر شاهد ادامه رکود در این بازار هستیم زیرا افراد توانایی خرید مسکن را نداشته و حتی افزایش وام مسکن به ۸۰ میلیون تومان نیز نتوانسته موجبات رشد بازار مسکن را ایجاد کند.
با این وجود هنوز کارشناسان به روند رشد بازار مسکن در سه ماه پایانی سال جاری امیدوارند و پیش بنی می کنند تا در این مدت با توجه به افزایش وام قدرت خرید افراد افزایش یافته و در نتیجه شاهد رشد بازار مسکن باشیم.
این روند در بازار مسکن چندین سال است که ادامه دارد و هیچ عاملی نتوانسته روند رکودی بازار را تسکین دهد زیرا افزایش وام به تنهایی نمی تواند عاملی برای تحریک بازار باشد زیرا تا زمانی که قدرت خرید افراد افزایش نیابد وام های مسکن و درکنار آن گرانی قیمت خانه موجب می شود تا روند رشد متوقف شود.
در این رابطه محسن سرحدی کارشناس بازار مسکن در خصوص روند بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: قیمت مسکن عموما متاثر از سه عامل عرضه، تقاضا مسکن و متغیرهای اقتصاد کلان است، با توجه به وجود قابل توجه واحدهای مسکونی خالی و حجم زیاد واحدهای تکمیل شده در سال های قبل و عدم فروش این واحدها در شرایط رکودی حاکم بر بازار مسکن دردو سال اخیر، عرضه مسکن در سال جاری به خصوص در سه ماه پایانی از وضعیت نسبتا مناسبی برخوردار خواهد بود.
وی در ادامه بیان کرد: هر چند عواملی مثل کاهش قیمت نفت و افزایش وصول مالیات توسط دولت می تواند باعث تحدید رشد اقتصادی و درآمد خانوارها در سال آینده شود اما از طرف دیگر به دلیل افزایش وام خرید مسکن و کاهش نرخ بهره تسهیلات و مشخص شدن وضعیت توافق هسته ای و احتمال بهبود نسبی شرایط اقتصادی کشور، در سال آتی قدرت خرید خانوارها افزایش پیدا می کند و این مساله می تواند تا حدودی باعث افزایش تقاضا و تعداد معاملات مسکن شود.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: در سال جاری بازار مسکن به آهستگی از رکود خارج می شود و تعداد معاملات افزایش پیدا می کند و در این شرایط تا حدودی با افزایش قیمت مسکن به خصوص در سه ماه پایانی سال ۹۵ مواجه خواهیم شد؛ هرچند به دلیل عرضه مناسب مسکن و موفقیت دولت در ایجاد ثبات در متغیرهای ارزی و نرخ تورم عمومی، شوک قیمتی در بازار مسکن وجود نخواهد داشت.
سرحدی در انتها خاطر نشان کرد: افزایش سقف وام مسکن تا حدودی تقاضا را در بازار مسکن تحریک می کند اما با توجه به عرضه مناسب مسکن و همچنین با عنایت به اینکه در شرایط رونق قرار نداریم، افزایش تسهیلات نمی تواند منجر به افزایش قیمت مسکن شود و افزایش احتمالی قیمت مسکن در سال آینده در ادامه روندهای رونق و رکود در بخش مسکن خواهد بود و با توجه به ثبات قیمتی و رکود چند ساله اخیر در بازار مسکن، در سال آینده این بازار می تواند با رونق نسبی در تعداد معاملات و افزایش اندک قیمت مواجه شود.
 با توجه به افزایش قیمت مسکن در مهر ماه سال جاری و پیش بینی کارشناسان برای رونق این بازار تا پایان سال انتظار می رود رکود چندین ساله از این بازار شود و در کنار این رشد انتظار می‌رود همانند چندین سال گذشته شاهد افزایش نجومی قیمت مسکن نباشیم و این امر نیازمند نظارت کافی مسولین بر بازار مسکن است.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.