مشکلات اقتصادی کشور داخلی است

|
0 دیدگاه

یک کارشناس مسایل اقتصاد سیاسی، واکنش بازارهای ایران و دنیا را به تحولات سیاسی آمریکا موقتی دانست و افزود: بازار ایران یک واکنش اولیه از خود نشان داد، اما به حالت عادی برگشت، همانطور که شاخص بورس دوباره بالا رفت.

انتخاب «دونالد ترامپ» به ریاست جمهوری آمریکا بازارهای بسیاری از کشورهای جهان را تحت الشعاع قرار داد و تحولاتی را در بازارهای مالی بین المللی به ویژه بورس، طلا، نفت و ارز رقم زد.
«سعید لیلاز» کارشناس ارشد اقتصاد سیاسی گفت: ترامپ بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همانطور که انتظار می رفت از مواضع انتخاباتی خود عقب نشینی کرد و این امر به بازگشت وضعیت بازارها به شرایط عادی کمک کرد.
این اقتصاددان در عین حال گفت: تغییر یک رویکرد حتی در ایالات متحده که بزرگترین اقتصاد دنیا به شمار می رود، نمی تواند روی اقتصاد ما و دنیا اثر تعیین کننده ای داشته باشد، همانطور که بسیاری از بازارهای دنیا پس از یک نوسان اولیه به وضعیت سابق خود بازگشتند.
شاخص کل بورس ایران در روز شنبه (دیروز) با رفع نگرانی های فعالان اقتصادی، با ۶۰۰ واحد رشد به رقم ۷۹ هزار و ۱۲ واحد رسید.
اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ساعات آغازین معاملات روز چهارشنبه (۱۹ آبان) شوک شدیدی به بورس های بین المللی و از جمله ایران وارد کرد به طوری که سهام اغلب بورس ها در کشورهای مختلف سقوط کرد.
بتدریج با رفع نگرانی از نبود تغییر عمده در رویکردهای اقتصادی آمریکا، آرامش به بازارهای مالی دنیا بازگشت. در معاملات دیروز یک میلیارد و ۱۴۳ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از چهار هزار و ۵۷ میلیارد ریال در ۷۴ هزار و ۶۲۸ نوبت خرید و فروش شد.
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه درباره تاثیر انتخابات آمریکا بر توافق هسته ای ایران با کشورهای ۱+۵ گفت: به نظر نمی رسد خدشه ای به توافق برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) وارد شود، گرچه ممکن است تلاطم در آن بیشتر شود اما کلیات آن تغییر نمی کند.
لیلاز با بیان این که مسایل اقتصادی ایران بیشتر داخلی و راه حل برون رفت از آن نسخه داخلی است، افزود: تاثیر روابط منفی آمریکا با ایران آنقدر نیست که بتواند ساختارهای اقتصادی ما را تحت تاثیر قرار دهد. مسایل اساسی اقتصاد ایران آنقدر بزرگ است که اگر تحولاتی در این حوزه رخ می دهد، ارتباطی به دولت های دمکرات و جمهوریخواه آمریکا ندارد.
به گفته این کارشناس ارشد اقتصادی،مثلا مشکلات بیکاری ، کسری بودجه، کمبود سرمایه گذاری و بهره وری پایین در کشور هیچکدام به انتخابات امریکا مربوط نمی شود بلکه اینها چالش های اصلی اقتصاد ایران است.
لیلاز افزود: البته دولت یازدهم تلاش می کند در مدت باقی مانده، مقداری از طرح های زودبازده را در ماه های پیش رو تحرک بخشد، به طوری که در هفت ماه نخست امسال مقدار زیادی سرمایه گذاری از طریق اعطای وام به بخش های مختلف صورت گرفت و در نیمه دوم سال منتظر آثار این اقدام ها هستیم. همانطور که آثار آن را در رشد مثبت صنعتی ایران شاهد بودیم و رشد تولید خودرو تا پایان سال به حدود ۴۰ درصد می رسد که ما فوق انتظارها است.
این اقتصاددان با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی امسال ممکن است از ۶ درصد فراتر رود، افزود: با این حال برای سال آینده به بعد نگران هستم ، چون در ایران بدون رشد سرمایه گذاری، رشد اقتصادی پیدا می کنیم یعنی از ظرفیت های خالی دوباره استفاده می کنیم ، اما اگر بخواهیم از رکود سال ۱۳۹۰ جلو بزنیم، باید رشد سرمایه گذاری در کشور اتفاق بیفتد که در سه سال گذشته این اتفاق نیفتاده و این موضوعی است که به تنهایی در اختیار دولت نیست.
لیلاز افزود: وقتی کشوری سالانه بیش از یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی روانه وارد بازار کار می کند، اگر نرخ بیکاری سالی یک درصد رشد کند، باید بین ۶۰۰ تا ۷۰۰هزار تا شغل در سال تولید کنیم که رقم بالایی است. بنابراین تا سه چهار سال آینده انتظار نمی رود، نرخ بیکاری در ایران به طرز موثری پایین بیاید و بعید است نرخ بیکاری ایران زودتر از ۱۰ سال تک رقمی شود.
استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: از سال ۱۴۰۰ به بعد، اگر برنامه ها درست پیش برود و تلاطم سیاسی – اجتماعی نداشته باشیم، ممکن است نرخ بیکاری به سمت تک رقمی شدن میل پیدا کند.
مرکز آمار ایران نرخ بیکاری تابستان ۱۳۹۵ را ۱۲٫۷ درصد اعلام کرده است که ۰٫۵ درصد نسبت به فصل بهار امسال و ۱٫۸ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.