مطالبات بانکی در همدان ۲۰ درصد افزایش یافت

|
0 دیدگاه

دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان همدان بیان کرد: مطالبات بانکی این استان در سالجاری ۲۰ درصد افزایش داشته است.

محمد طوماسی افزود: مقدار مطالبات بانکی در پایان سال گذشته پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بوده است که امسال تاکنون با یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال افزایش به ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
وی اضافه کرد: بانکهای کشاورزی، مسکن و صادارات استان همدان به ترتیب بیشترین مطالبات بانکی را به خود اختصاص داده اند.
دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان همدان بیان کرد: پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی و رکود مسکن از مهمترین علل بالا بودن مطالبات بانکهای کشاورزی و مسکن است.
طوماسی اضافه کرد: انبوه سازان اقدام به دریافت تسهیلات مشارکت از بانکها کرده و با توجه به رکود در بخش مسکن هم اینک توان بازپرداخت بدهی خود را ندارند.
وی بیان کرد: از نظر میزان بدهی، واحدهای تولیدی و از منظر شمار بدهکاران افرادی عادی بیشترین حجم پرونده های معوقات بانکی این استان را به خود اختصاص دادند.
دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان همدان اظهار کرد: یکی از علل افزایش مطالبات بانکی، سر رسید معوقه های تعیین تکلیف شده است.
طوماسی گفت: منابع بانکی استان همدان ۹۳۰ هزار میلیارد ریال بوده که از این مبلغ حدود ۷۸۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی پرداخت شده است.
وی افزود: به طور متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد از تسهیلات پرداختی معوق می شود که این آمار در استان همدان حدود ۹ درصد است.
مدیر امور شعب بانکی ملی استان همدان وضعیت معوقات این بانک را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ام پی ال (نسبت مطالبات به تسهیلات پرداختی) این بانک مناسب است.
طوماسی افزود: ۷٫۸ درصد از کل مطالبات معوق بانکی استان متعلق به بانک ملی است و پنج درصد از تسهیلات پرداختی این بانک ملی معوق شده است.
وی تاکید کرد: سوء مدیریت، هزینه نشدن تسهیلات در مکان مورد نظر، ضعف اعتقادی مردم نسبت به پرداخت بدهی و اقساط و عادت کردن به پرداخت دیگر هنگام قسط نیز از عوامل موثر در افزایش معوقات بانکی است.
۱۴ بانک استان عضو کمیسیون هماهنگی بانک های استان همدان هستند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.