ملاک حذف یارانه‌ها چیست؟

|
8 دیدگاه

درحالی‌که دولت طبق قانون موظف است ثروتمندان را از فهرست یارانه بگیران حذف کند، اما شواهد نشان می‌دهد که حذف یارانه‌ها به اقشار ضعیف جامعه رسیده است.

طبق قانون بودجه امسال، دولت موظف است یارانه افراد ثروتمند و پولدار را از فهرست یارانه‌بگیرانی که ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می‌کنند، حذف کرده و بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسئولیت این کار را به عهده گرفت، اقداماتی انجام داده است. بررسی عملکرد دولت در بخش یارانه‌ها نشان از چند تخلف دارد. اول، حذف یارانه اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه است که احتمالا ناشی از اشتباه بودن بانک اطلاعاتی وزارت کار است. تخلف دوم دولت، ثبت‌نام نکردن از متقاضیان دریافت یارانه است. براساس قانون بودجه امسال، دولت باید دوباره به ثبت‌نام افراد متقاضی دریافت یارانه اقدام می‌کرد که این کار را انجام نداده است.

ادامه اعتراض‌ها

از ابتدای سال جاری، افراد زیادی نسبت به حذف یارانه‌شان معترض شده و می‌گویند که ما پولدار نیستیم و روی یارانه نیز حساب باز کردیم تا بخشی از امورات زندگی خود را بگذرانیم. برخی دیگر از معترضان معتقد بودند افرادی را می‌شناسند که سرمایه‌های بسیار زیادی دارند و خودرویشان به ارزش کل زندگی آنهاست.

ملاک حذف یارانه‌ها چیست؟

دکتر احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش با روزنامه مصاحبه‌ای داشت که در آن از نحوه حذف یارانه افراد سخن گفته بود. میدری تصریح کرده بود: مبنای حذف یارانه‌ها خودرو، معامله ملکی و محل سکونت است که ما از اطلاعات موجود بجز نظام بانکی استفاده کردیم. به شغل فرد هم توجه کردیم؛ از پزشک، وکیل و هیات‌مدیره شرکت‌های بزرگ گرفته تا موارد دیگر.

وی گفته بود: این حق فرد است که بداند برای چه یارانه‌اش حذف‌شده و ما به خود فرد می‌گوییم، ولی این موضوع را در رسانه‌ها نمی‌گوییم تا رفتار مردم تغییر نکند. وقتی می‌خواستیم یارانه را حذف کنیم، بررسی می‌کردیم که گیرنده آن، بیمار خاص یا معلول نباشد.

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرده بود: در بهترین حالت ۱۰ تا ۱۵ درصد خطا در حذف یارانه‌ها وجود دارد که در سطح استانداردهای جهانی است.میدری با تأکید بر این‌که به حساب‌های بانکی سرکشی نمی‌کنیم، اعلام کرده بود، استدلال دولت این است که مردم باید به حوزه نظام بانکی اعتماد کنند که پولشان را از نظام بانکی خارج نکنند.

براساس گفته‌های میدری، دولت باید اعلام کند افراد برای چه موضوعی حذف شدند، اما افرادی که از فهرست یارانه‌بگیران حذف می‌شوند، می‌گویند هیچ اطلاع‌رسانی‌ای به آنها نمی‌شود و پس از بررسی حساب بانکی‌شان مطلع می‌شوند که یارانه ‌‌آنها واریز نشده است.

شکایت مردم

در طول چند ماه اخیر افراد زیادی با روزنامه تماس گرفته‌اند و اطلاعاتی از وضعیت مالی خود تشریح کرده‌اند که این تماس‌ها در هفته‌های اخیر بیشتر هم شده است. اسنادی که این افراد از وضع زندگی‌شان ارائه می‌کنند، نشان می‌دهد جزو اقشار ضعیف و متوسط محسوب می‌شوند، اما یارانه آنها قطع‌شده است.

یکی از افرادی که در سمت نگهبانی یک شرکت مشغول به کار است و از این ماه، یارانه‌اش قطع‌شده  می‌گوید: با پیگیری‌هایی که انجام دادم، گفتند شما ماهانه ۴٫۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرید و دارای خانه مسکونی و خودروی مناسبی هستید. این در حالی است که خودروی من پراید مدل ۹۲ است و احتمالا ازنظر دولت، پراید معیار پولدار بودن است.

وی می‌افزاید: خانه‌ای را که می‌گویند چند سال قبل خریدم، اما به‌دلیل نداشتن پول کافی، بخشی از پول خرید آن را با رهن دادن آن تهیه کردم و خودم هم‌اکنون در حومه تهران مستأجرم که اجاره‌بهایش پایین است. ضمن این‌که حقوق من با صد ساعت اضافه‌کاری به سه میلیون تومان هم نمی‌رسد و نمی‌دانم حقوق بالاتر از این رقم را از کجا آورده‌اند. اگر واقعا من چنین حقوقی می‌گیرم از دولت تقاضا دارم شماره حساب آن را اعلام کند، شاید خودم خبر ندارم.

یکی دیگر از افرادی که از فهرست یارانه‌بگیران حذف‌شده، جابه‌جایی پول خانه پدرش در حساب بانکی‌اش را عامل حذف یارانه می‌داند و می‌گوید: تغییری در روند زندگی من اتفاق نیفتاده و در همین مدت نیز دارای یک فرزند شدم و دولت به‌جای این‌که حمایت داشته باشد، یارانه‌ام را قطع کرده و تا دیروقت نیز مجبور به کار هستم و جزو افراد پولدار محسوب می‌شوم. وی فیش حقوقی خود را نشان داد که دارای ۲۰۰ ساعت اضافه‌کاری بود و در صورت حذف این بخش، قطعا حقوق دریافتی وی به یک‌سوم کاهش می‌یافت.

پیگیری خبرنگار ما از احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره برخی افرادی که از فهرست یارانه بگیران حذف شده‌اند، نشان می‌دهد یکی از معیارهای دولت بررسی حساب‌های بانکی است که این موضوع با وعده‌های قبلی مسئولان ارشد دولت درباره عدم سرکشی به حساب‌های بانکی مردم تناقض دارد.

مسئولان بی‌دقت هستند

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دراین‌باره گفت: بارها مشاهده‌شده که افراد کم‌بضاعت از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند و این نشان‌دهنده بی‌دقتی مسئولان مربوط است.

وی افزود: از سوی دیگر برخی افراد هستند که استطاعت مالی زیادی دارند و همچنان یارانه دریافت می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که مردم به مسئولان بی‌اعتماد شوند. حاجی دلیگانی تأکید کرد: برای برخی خانوارها یارانه به‌عنوان کمک‌هزینه زندگی محسوب می‌شود و باید در این زمینه دقت کافی وجود داشته باشد.

الزام دولت به سرکشی به حساب‌های بانکی

احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم به خبرنگار ما گفت: سرکشی به حساب‌های بانکی می‌تواند یک معیار خوب و مشخص برای حذف یارانه ثروتمندان باشد، اما نباید این موضوع کتمان شود. برخی افرادی که از فهرست یارانه‌بگیران حذف‌شده‌اند بعضا از اقشار کارمند و حتی کارگر بودند که استحقاق دریافت یارانه را دارند.

وی افزود: ضریب خطای دولت در حذف یارانه ثروتمندان زیاد بوده و باید با دقت بیشتری کار را پیش ببرند. ضمن آن‌که معیار داشتن خودرو نمی‌تواند مشخص‌کننده درآمد فرد باشد و باید رویه حذف یارانه ثروتمندان تغییر یابد.

4 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

8 دیدگاه

توسط: رضا اسفندیاری

سلام من از کارمندان دولت هستم که با حقوق دو میلیون و چهارصدتوما ن با ۲۲ سال سابقه یارانه ام را اخیرا قطع کرده اند و تعداد زیادی از همکارانم را نیز میشناسم که یارانه آنها جدیدا حذف شده است. در مورد بنده همین قدر که با اخذ وام به مبلغ ۷۰ میلیون تومان وام بانکی که باید ۱۲۰ میلیون هم به بانک برگردانم منزل خود را عوض کرده ام در سایت دلیل حذف یارانه را تملک واحد مسکونی و خرید ملک به مساحت فلان قدر ذکر کرده که این خنده دار است یعنی استلام هایشان طوری آبکی است که جای تامل دارد خانه ای که فروختی و با وام تبدیل به ۲۰ متر بزرکتر کرده ای را هم باز جزو دارائی آورده اند. با وجود اخذ وام که قسط آن هم دو میلیون تومان است و ده تا وام دیگر هم داری.مگر داشتن یک واحد مسکونی گناه است یا هرکی خونه داره ثروتمنده؟
هزاران نفر در شمال تهران منزل دارند و یارانه اشان هم قطع نشده. اینست دولت امید و عدالت اجتماعی؟

توسط: بهزاد

با سلام
پدر من حداقلب بگير تامين اجتماعي با پيكان مدل ۸۰ يارانه اش حذف شده
خسته نباشيد ميگم به دست اندركاران

توسط: تقی

الان وزیر بهداشت و پزشکها در ایران توان خوبی برای جولان دادن دارند و بهشت برایشان است. در المان و فرانسه هخم نمیتوانستند این جور جولان دهند. در اردبیل متخصص زنان و زایمان در مطب افراد را معاینه و هزینه هر نفر متوسط ۱۵۰ تومن است و ۵۰ نفر در روز ویزیت میکند یعنی در ماه ۲۱۰ میلیون تومن درامد ولی از کارتخوان برای شناسایی نشدن و پرداخت عوارض و مالیات استفاده نمیکند و فرار مالیاتی میکند که این را هم وزیر بهداشت و اطلاعات و حراست بهداشت یاد داده اند. حدود صد نفر مشابه ان در هر شهر متوسط وجود دارد و باید بنیانگذار نجومیگیری و قانون پرداخت که افرادی یقه ختنه شده اند را به دلیل تخلفات در تدوین و نظارت قانون باید محاکمه کرد..

توسط: امین محمدی

سلام بنده کارمند قراردادی اداره هستم که حقوقم با اضافه کار به ۲ میلیون تومان نمی رسد وچون ۲تا ماشین به نامم بوده که ارزششان ۲۰ میلیون هم نبوده وآنها را فروخته اما هنوز انتقال سند نشده بوده که این کار را هم یکسال است انجام شده به همین بهانه از یک سال پیش یارانه ام قطع شده است و اعتراضم بی جواب وهنوز در حال رسیدگی می باشد نمی دانم باید چکار کنم وهیچ کسی پاسخگو نیست

توسط: ابراهيم ابراهيمي

با سلام و خسته نباشيد
بنده در حاشيه شهر كرج در يك محيط فوقالعاده محروم نزديك زندان قزلحصار كه اگر ملك مسكوني كلنگي صدمتري كه حاصل ۲۵ سال زحمت ام هست بفروشم در حصارك يا در خود كرج نمي توانم پول پيش يك خانهاي اجاره اي باشد و ملك من ارزش اش بيش از ۶۰ميليون نمي باشد و از طرفي ۴نفر عايله كه پول داروي مادر مريض و تحت تكفل من در ماه حداقل ۲۰۰ هزارتومان است از شهريور ماه يارانه من قطع شد فرمودند شما داراي ملك مسكوني ؟!!!!! ايا ملك مسكوني من از لحاظارزش با….. يكي است محل سكونت ….. در ماه فقط ۵۰۰هزار تومان كرايه مي دهم واقعا به نازم به اين كارشناسي ….. واقعا زورشان به ضعيفترين ادم ها مي رسد…. اعتراض هم در سايت يارانه نوشتم هنوز پاسخ ندادند و براي قطع ان هم تماس نگرفتند …..

توسط: رامین عالمی

با سلام، بنده مدارک بیماری سرطان خون دختر ۸ ساله ام را در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ تحویل اداره رفاهی یارانه داده و در آن تاریخ به بنده اعلام شد که حداکثر تا دو ماه دیگر نتیجه به شما اعلام خواهد شد. حالا هر بار در سایت رفاهی وارد میشوم پیغام “درخواست شما در حال پیگیری است و نتیجه حداکثر تا دو ماه دیگر اعلام خواهد شد” ظاهر میشود. صادقانه بگویم، خر همان خر است فقط پالانش عوض شده است! این هم آدرس ایمیل بنده تا احیانا برچسب دروغگو و معاند و ….. به ما چسبانده نشود :
alemi.ramin@gmail.com

توسط: رضا

باسلام
اینکه دولت تمرکز کنه روی درامد سه میلیون به بالا و داشتن خانه و خودرو اصلا نمیتونه ملاک رفاه باشه.چرا؟چون دولت محترم نیومده بررسی کنه این خانوار تو تهران چقدر هزینه میکنه .درمان ،پوشاک،تحصیل فرزندان ،ایاب و ذهاب وخیلی هزینه های دیگه.
پس یک وجهی نباید به موضوع نگاه کنند.

توسط: نا

ملاک قطع یارانه بایستی از اقشار کم در آمد باشی . من یک بازنشسته ام حدود ۶ ماه قبل یارانه ام قطع شده در صورتی که به بعضی از همسایه ها گفتم که درآمد میلیاردی دارند که گفتم تعجب کردن.

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.