مهر داریوش هخامنشی را ببینید

|
2 دیدگاه

مهری از جنس عقیق متعلق به داریوش هخامنشی در موزه بریتیش لندن به نمایش گذاشته شده که داریوش را در حال شکار شیر نشان می دهد.

نقش روی این مهر داریوش را سوار بر ارابه ای دو چرخ در حال تیراندازی با کمان به سمت شیر می باشد. شیر در برابر شاه برروی دو پای خود ایستاد و شیری دیگر که توسط شاه شکار شده بر زیر چرخ های ارابه به تصویر درآمده، شاه در پشت سر ارابه ران ایستاده  و بالای سرش نقش اهورامزدا پیشتیبان پادشاهان ایران و در پشت وی و پشت شیر دو نخل حکاکی شده، نوشته ای برروی آن وجود دارد که نام شاه و عنوان او “داریوش، شاه بزرگ” با خط عیلامی، بابلی و پارسی باستان حک شده است.

بنا بر نوشته ی “ماری کخ” محقق و هخامنشی شناس، نخل نماد حاصلخیزی در دوره هخامنشیان است و تمام نیازهای زندگی را برآورده می سازد و همه اجزای نخل قابل استفاده می باشد:

از میوه ی آن سرکه، شراب و … و از برگش انواع وسایل خانگی چون سبد و…، از هسته اش نانی مقوی، حتی هستهی خس شده خرما را برای غذای گاوهای نر و گوسفند استفاده می کردند و جالب تر آنکه از هسته ی خرما، ذوب کنندگان مس، به عنوان سوخت بهره می بردند.

داریوش از شاهان قدرتمند هخامنشی بود که پس از کشتن گئومات مغ بر تخت نشست. در طول حکومت وی امنیت به نواحی بازگردانده شد، تشکیلات کشوری ساماندهی شده و یک دستگاه منظم اداری به وجود آورد و ایران را به چندین ساتراپ (بخش، شهر) تقسیم نمود و برای هر ساتراپ یک “شهربان” یا “خِشَتَرَپاون” قرار داد.

مهر عقیق داریوش در ۴۹۰  پیش از میلاد در آرامگاه های نزدیک طبس ( Tebs) در کشور مصر کشف شد.

قدمت: دوره هخامنشی ،حدود ۴۹۰ پیش از میلاد

ابعاد: ارتفاع ۳.۷ سانتی متر. قطر  ۱.۷ سانتی متر

محل کشف: آرامگاه های نزدیک طبس ( Tebs) در کشور مصر

محل نگهداری : موزه بریتیش لندن ‌| British Museum

مهر استوانه ای داریوش هخامنشی
مهر استوانه ای داریوش هخامنشی
29 پسندیده شده
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: علی

مزخرفههه….
دیگه چی…
حتما فردا هم میگین کوروش اون موقع بمب اتم هم کشف کرده بود……. خخخخ
فکر کنم چند سال آینده اینم ببینیم……….

توسط: احمد یوسفی

به استناد کتیبه بیستون داریوش به طرفداری از نظامیان زمیندار ، بر بردیا پسر کورش که مالیات اقوام تابعه را سه سال بخشیده بود ، شورید و او را کشت و ادعا کرد که او پسر کورش نبوده ، مغی شبیه او بوده است . به تعبیری داریوش کودتا کرد و سلطنت را از خاندان کورش انشانی به خاندان پارسی ـ گرگانی خود انتقال داد .

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.