موانع جدید فروش بوئینگ به ایران

|
0 دیدگاه

این طرح که توسط بیل هویزنگا، نماینده جمهوری‌خواه ارائه شده است بانک‌های آمریکایی را از تامین مالی فروش هواپیما به ایران منع می‌کند و هرگونه تضمین فروش هواپیما را که پیش از تصویب این طرح از سوی وزارت خزانه‌داری داده شده است، ملغی می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا خود را برای بحث درباره طرحی آماده می‌کند که هدف از آن منع بانک‌های آمریکایی از تامین مالی فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران است. به گزارش یواس‌ای تودی، درصورتی که کنگره این طرح را تصویب و برای امضا به اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا ارسال کند، اوباما آن را وتو خواهد کرد. اما طرح این قانون نشان‌دهنده آخرین تلاش‌های قانون‌گذاران مخالف توافق هسته‌ای ایران است، توافقی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آتی آمریکا از آن انتقاد کرده و گفته است که آن را لغو می‌کند.
این طرح که توسط بیل هویزنگا، نماینده جمهوری‌خواه ارائه شده است بانک‌های آمریکایی را از تامین مالی فروش هواپیما به ایران منع می‌کند و هرگونه تضمین فروش هواپیما را که پیش از تصویب این طرح از سوی وزارت خزانه‌داری داده شده است، ملغی می‌کند. هویزنگا می‌گوید: «این طرح اجازه نمی‌دهد وزیر خزانه‌داری معاملات خاص ازسوی موسسات مالی آمریکا را در رابطه با صادرات یا صادرات مجدد هواپیماهای تجاری به ایران تصویب کند. این طرح مانع دسترسی مقامات ایران به سیستم مالی آمریکا می‌شود.» کمیته مقررات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد این کمیته در روز دوشنبه تشکیل جلسه می‌دهد تا شرایط چگونگی مطرح شدن این طرح در مجلس را تعیین کند. حتی اگر این طرح در مجلس نمایندگان تصویب شود، بعید است که در سنا تصویب شود، زیرا کنگره روزهای پایانی این دوره خود را می‌گذراند. این طرح یکی از چند طرحی است که قانون‌گذاران آمریکایی در مخالفت با توافق هسته‌ای دولت اوباما با ایران مطرح کرده‌اند. درپی این توافق تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران لغو شد و مجوز خرید هواپیما و قطعات به ایران داده شد.

این در شرایطی است که در ماه سپتامبر ایرباس، رقیب بوئینگ، اعلام کرد از وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش هواپیما به ایران را دریافت کرده است. بوئینگ نیز براساس یادداشتی که در ماه ژوئن امضا شد، مجوز فروش ۸۰ فروند هواپیما را از وزارت خزانه‌داری آمریکا دریافت کرد، اما مذاکرات برای فروش این هواپیماها به ایران‌ایر همچنان ادامه دارد. مکسین واترز نماینده دموکرات، به‌شدت مخالف این طرح است و آن را تضعیف‌کننده توافق هسته‌ای می‌داند. اما برد شرمن، نماینده دموکرات، که موافق این طرح است می‌گوید این طرح توافق هسته‌ای را نقض نمی‌کند. او معتقد است ایران قادر نخواهد بود وام‌های اعطا شده از سوی بانک‌های آمریکایی برای خرید هواپیما را بازپرداخت کند. شرمن می‌گوید: «نباید وام‌دهندگان و بانک‌های آمریکایی را در معرض این خطر قرار دهیم که نتوانند ده‌ها میلیارد دلار وام اعطا شده به ایران را پس بگیرند.» خبر تلاش مجلس نمایندگان آمریکا برای مانع‌تراشی در فروش هواپیما به ایران در شرایطی منتشر می‌شود که شرکت بوئینگ تاکنون به آن واکنشی نشان نداده است.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.