نابودی خودروساز داخلی؛ محصول قرارداد با فرانسه

|
0 دیدگاه

کارشناسان معتقدند با واگذاری سهام سایپاکاشان به پژو و واگذاری سایت تولیدی بن‌رو به رنو خطوطی در اختیار طرف ایرانی باقی می‌ماند که قدیمی بوده و به این ترتیب رقابت‌پذیری محصولات داخلی در برابر محصولات خارجی محل ابهام جدی قرار می گیرد.

بر اساس قرارداد منعقد شده میان شرکت سایپا و شرکت پژو فرانسه، قرار است ۵۰% از سهام شرکت سایپا کاشان به قیمتی ارزان و پایین‌تر از برآوردهای کارشناسان به این شرکت فرانسوی واگذار شود. شرکت سایپا کاشان مدرن‌ترین و وسیع‌ترین سایت تولید خودرو در ایران است. به طوری‌ که آقای کارلوس تاوارس مدیرعامل شرکت خودروسازی پژوسیتروئن پس از بازدید از این کارخانه اذعان کرد تحت تاثیر زیرساخت‌های ایجاد شده در سایپا کاشان قرار گرفته است.

حال سوال این‌جاست که چرا بعد از تجربه شکست‌خورده بیش از ۲۵سال  همکاری بین ایران‌خودرو و پژو، این شرکت فرانسوی علاوه بر ایران‌خودرو فرصت استفاده از زیرساخت‌های سایپا را پیدا می‌کند؟  پژو با انعقاد قرارداد با ایران خودرو و دراختیار گرفتن سهام سایپا کاشان با قیمت نازل عملا با دو بازوی ایران خودرو و سایپا بازار خودرو را مدیریت کرده و به حاکم بلامنازع بازار خودرو ایران تبدیل می‌شود. بنظر می‌رسد وزارت صنعت که بزرگ‌‌ترین حامی و موتور محرک انعقاد قراردادهای جدید است، علاقه مند است به جای دریافت غرامت از پژو، به این شرکت فرانسوی در قالب ارزان‌فروشی سهام سایپا کاشان غرامت بپردازد.

علاوه بر این مشخص نیست شرکت پژو چه میزان از آورده خود برای خرید سهام را نقدا آورده و چه میزان را به صورت نقشه‌های طراحی و به اصطلاح دانش فنی ارائه خواهد کرد؟

کارشناسان معتقدند با واگذاری سهام سایپا کاشان به پژو و واگذاری سایت تولیدی بن‌رو به رنو قسمت قابل توجهی از توان تولید سایپا از میان می‌رود. در واقع سهام ۲ کارخانه از ۴ کارخانه سایپا واگذار می‌شود. کارخانه‌هایی که به روز‌ترین و نوسازترین خطوط تولید خودرو در ایران هستند و خطوطی در اختیار طرف ایرانی باقی می‌ماند که قدیمی بوده و از فناوری روز به دور است. به این ترتیب رقابت‌پذیری محصولات داخلی در برابر محصولات خارجی محل ابهام جدی است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.