نتیجه انتخابات آمریکا بازارهای مالی جهان را شوکه کرد

|
0 دیدگاه

در حالی که نتایج اولیه از شمارش آرای انتخابات آمریکا از پیشی گرفتن و احتمال پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جنجالی جمهوری خواهان حکایت دارد، بازارهای جهان که پیش از این روی پیروزی هیلاری کلینتون حساب کرده بودند، دچار آشفتگی شدند.

با توجه به اینکه سرمایه گذاران نگران اند که پیروزی ترامپ موجب اتخاذ سیاست های افراطی از سوی دولت آمریکا خواهد شد که چندان جزئیات آنها مشخص نیست، ارزش دلار آمریکا امروز افزایش یافت و شاخص سهام در معاملات آسیایی افت کرد. این در حالی است که پیش از آغاز رای گیری، نظرسنجی ها حکایت از پیشتازی کلینتون داشت.

هر دلار آمریکا با ۲٫۴ درصد افزایش ارزش در برابر یورو مواجه شد و ارزش برابری یورو به ۱٫۱۲۸۸ دلار رسید.

همزمان با افزایش شانس پیروزی دونالد ترامپ، ارزش پزوی مکزیک به پایین ترین رقم خود در تاریخ مبادلات این ارز خارجی رسید. ترامپ مقابله با مهاجران را یکی از سیاست های اصلی خود معرفی کرده است.

شاخص  سهام داو جونز در پی قوت گرفتن شانس پیروزی ترامپ ۷۹۲  واحد یعنی بیش از ۵٫۱ درصد سقوط کرد. این شاخص در روز حملات ۱۱ سپتامبر تنها ۵۴۰ واحد سقوط کرده بود.

در شروع معاملات امرز، شاخص ها در بورس لندن افتی بیش از ۴٫۳ درصدی را شاهد بود و افت شاخص ها در بازارهای آسیایی نیز سرعت گرفت. شاخص هانگ سنگ در بازار هنگ کنگ ۲٫۹۷ درصد کاهش داشت، شاخص کوزپی کره جنوبی افتی ۳٫۴ درصدی را تجربه کرد و نیکی ژاپن هم سقوط ۲۲۵ واحدی یعنی ۴٫۷ درصدی را شاهد بود.

بازارهای بورس استرالیا و نیوزیلند به میزان کمتری شاهد افت بودند.

همزمان با کاهش شاخص ها در بازارهای بورس که بازارهای پرریسک به شمار می روند، قیمت طلا  که از بازارهای کم ریسک محسوب می شود با رشد همراه بود.

قیمت طلا امروز با ۴۰ دلار یعنی بیش از ۳٫۴ درصد افزایش به ۱۳۱۶ دلار در هر اونس رسید. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت آمریکا با ۲ واحد کاهش به ۱٫۷۳ درصد رسید.

قیمت نفت نیز کاهش بیش از یک دلاری داشت و هر بشکه نفت برنت در برابر ۴۴ دلار و ۹۴ سنت معامله شد.

در ایران نیز طی نیم ساعت از شروع معاملات بورس تهران شاخص ۱۰۲۱ واحد افت کرد و به ۷۸۸۴۹ واحد رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.