نخستین سکوی فشار‎افزای گاز در پارس جنوبی راه اندازی می‌شود

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: با اجرای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، صنعت نفت ایران برای نخستین بار به بهره‌مندی از سکوی فشار افزای گاز در دریا تجهیز می شود.

محمد مشکین فام، در مراسم امضای موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی، اظهار کرد: فاز ١١ پارس جنوبی آخرین طرح توسعه این میدان مشترک گازی است که تعیین تکلیف می‌شود و به لحاظ برخورداری از سکوی فشار افزایی گاز با دیگر طرح‎های توسعه پارس جنوبی متفاوت است.

وی در تشریح ویژگی‎های فنی طرح توسعه فاز ١١ گفت: در این طرح توسعه در مجموع از ٢ بلوک A و B روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز (معادل ٥٦ میلیون مترمکعب) برداشت می شود که این گاز تولیدی به پالایشگاه فازهای ٦، ٧ و ٨ و پالایشگاه فاز ١٢ که ظرفیت خالی دارند، منتقل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، حجم ذخایر درجای گاز فاز ١١ را حدود ٢١ تریلیون فوت مکعب عنوان کرد و افزود: تاسیسات طرح توسعه فاز ١١ در سه بخش کلی شامل تاسیسات سرچاهی و منیفولدینگ، تاسیسات فرآیندی برای جداسازی آب همراه و تاسیسات صادرات گاز برای انتقال گاز به خشکی خواهد بود.

وی درباره تفاوت اصلی فاز ١١ با دیگر طرح های توسعه پارس جنوبی به ضرورت ساخت و راه اندازی سکوی تقویت فشار گاز اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان می دهد پس از گذشت حدود سه سال از تولید فاز ١١ پارس جنوبی مخزن با افت فشار روبرو می‎شود؛ بنابراین از هم اکنون باید ساخت تاسیسات مورد نیاز برای فشارافزایی گاز مدنظر قرار گیرد.

مشکین فام با یادآوری این که در ایران فناوری ساخت سکوی فشارافزا در دریا وجود ندارد، ادامه داد: پیمانکاران داخلی ما در زمینه طراحی، ساخت و نصب پلت فرم های سرچاهی تجربه زیادی دارند؛ اما ساخت این سکوی ویژه پیچیدگی های خاصی دارد و ایجاب می کند پیمانکار بین المللی خبره ای در این زمینه با صنعت نفت ما همکاری کند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز با اشاره به این که دیگر فازهای پارس جنوبی نیز به تدریج در سال‎های آینده با افت فشار روبرو می شوند و نیازمند ساخت تاسیسات تقویت فشارخواهند بود، افزود: امیدواریم فاز ١١ به الگویی برای دیگر فازها تبدیل شود و بتوانیم فناوری ساخت سکوی فشارافزای گاز در دریا را در سالهای آینده به کشور منتقل کنیم.

برنامه ریزی برای ساخت ٢٠ سکوی فشارافزا در پارس جنوبی
به گفته وی، در آینده باید حدود ٢٠ سکوی فشارافزای گاز برای دیگر فازهای پارس جنوبی تعریف، ساخت، نصب و راه اندازی شود و از این رو دقت و حساسیت کافی در ساخت نخستین سکو ضروری است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در تشریح دیگر جزئیات طرح توسعه فاز ١١ عنوان کرد: در این طرح توسعه ٢ سکوی تولیدی هریک به وزن سه هزار و ٢٠٠ تن و در مجموع دارای ٣٠ حلقه چاه نصب و راه اندازی می شود.

مشکین فام ادامه داد: سکوی فشارافزا با ظرفیت ٢ میلیارد فوت مکعب از قابلیت فشارافزایی به میزان ٩٠ بار برخوردار خواهد بود.

وی با تاکید بر ضرورت نقش آفرینی هرچه بیشتر شرکت‎های ایرانی در اجرای این طرح توسعه ای گفت: هدف ما این است که سکوی فشارافزا در یاردهای ایران ساخته شود؛ اما از آنجا که این سکو حدود ٢٠ هزار تن وزن خواهد داشت و در ایران سابقه و تجربه مهندسی تفضیلی، ساخت و نصب سکو با وزن بیش از هفت هزار تن وجود ندارد؛ بنابراین باید زیرساخت‎های موجود را در کشور ارتقا دهیم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس طراحی پیچیده، ضرورت چیدمان درست تجهیزات، رعایت مسائل ایمنی و امور عملیاتی را از ویژگی‎های این سکوی فشارافزا عنوان کرد و افزود: برای نصب این سکو باید از روش فلوت اور (Float Over) استفاده شود که فناوری آن در ایران موجود نیست.

وی تاکید کرد: با مقدمات گفته شده، طراحی مفهومی و پایه سکوی تقویت فشار گاز باید حتما از سوی مشاور بین المللی انجام شده تا به الگویی درست و دقیق برای بهره مندی ایران در دیگر فازهای پارس جنوبی بدل شود.

ایران در ساخت تاسیسات دریایی در منطقه خاورمیانه پیشتاز است
مشکین فام با بیان این که ایران در ساخت تاسیسات دریایی در میان کشورهای خاورمیانه پیش تاز است ابراز امیدواری کرد که با ساخت نخستین سکوی فشارافزای گاز فناوری آن در سال‎های آینده به ایران منتقل شود.

به گفته این مقام مسئول، استفاده حداکثری از یاردهای کشور برای ساخت سکو به پیمانکار تکلیف شده است و پیمانکار مکلف شده راهکارهای مقتضی را برای ارتقای زیرساخت‎های کنونی موجود در ایران ارائه دهد.

وی یادآور شد: ما به استفاده از کمپرسورهای گاز ترش پرفشار نیز بر روی سکوها نیازمندیم که فناوری آن نیز باید به کشور انتقال یابد.

تولید گاز از فاز ١١، ٤٠ ماه پس از امضای قرارداد
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام این که امروز موافقتنامه اصولی طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی امضا می شود،  گفت: پیش بینی می کنیم این موافقتنامه ظرف سه ماه و در ابتدای سال ٢٠١٧ به مرحله امضای قرارداد برسد.

وی افزود: براساس برنامه ریزی، نخستین برداشت گاز از فاز ١١، ٤٠ ماه پس از امضای قرارداد محقق می شود که پس از حدود سه سال تولید، تجهیز به سکوی تقویت فشار گاز ضرورت دارد.

مشکین فام، زمان لازم را برای طراحی مفهومی و پایه ساخت سکو، ٣٦ ماه و زمان لازم را برای ساخت این سکوی فشارافزا ٦٠ ماه عنوان کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.