نخستین محموله قانونی آیفون هفته آینده وارد کشور می‌شود

|
0 دیدگاه

متقاضیان محصولات جدید اپل مطلع باشند طی روزهای آینده مقدمات واردات رسمی این محصولات به کشور انجام می‌شود و اولین محموله رسمی آیفون‌های جدید تا ۱۵ آبان ماه وارد کشور خواهد شد.

آیفون‌های جدید (۷ و ۷پلاس) و اپل واچ هفدهم شهریور ماه معرفی شدند و کمپانی اپل همان زمان اعلام کرد که علاقه‌مندان می‌توانند اقدام به پیش‌خرید گوشی‌های جدید کنند.

عرضه این گوشی‌ها که به‌ترتیب برچسب قیمتی ۶۴۹ و ۷۶۰ دلار بر آنها خورد از ۲۶ شهریور ماه آغاز شد.

پیش از معرفی و عرضه این گوشی‌ها طرح رجیستری با همکاری وزارت ارتباطات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، وزارت صنعت و گمرک وارد مرحله پایلوت شده بود تا به‌واسطه آن واردات محصولات وارداتی نظیر گوشی‌های تلفن همراه به کشور قانونمند و به‌نوعی جلوی واردات قاچاق گرفته شود.

رجیستری بانک اطلاعاتی از کد گوشی‌های وارداتی دارد که توسط گمرک بروزرسانی می‌شود و اپراتورهای موبایل موظف هستند سیم‌کارت‌هایی را که در گوشی‌ها قرار می‌گیرد با شناسه یونیک گوشی تطابق دهند تا اگر کد گوشی در بانک داده مذکور نبود جلوی فعال شدن سیم‌کارت را بگیرند.

به این ترتیب گوشی‌هایی که از راه قاچاق وارد کشور شده باشند عملاً از کارآیی می‌افتند و امکان اتصال آنها به شبکه اپراتورها و دریافت آنتن نیست.

علی‌رغم تمامی تذکرات و هشدارهای مسئولان برای غیرفعال شدن گوشی‌های وارداتی قاچاق در راستای اجرای طرح رجیستری، آیفون ۷پلاس ۱۲۸ گیگابایتی هم‌زمان با عرضه جهانی در ایران نیز به‌قیمت هشت میلیون تومان معامله شد.

این نرخ رفته رفته با ورود آیفون‌های بیشتر در هفته‌های بعد کاهش یافت اما برخی مسئولان باز هم جسته گریخته اعلام کردند که این آیفون‌ها با اجرای کامل رجیستری غیرفعال خواهد شد.

حال با گذشت نزدیک به دو ماه از معرفی این گوشی‌های جدید، تأیید نمونه‌ آیفون‌های ۷ و ۷پلاس پیرو فرآیند واردات محصولات به ایران در آزمایشگاه تنظیم مقررات رادیویی انجام پذیرفت.

بنابراین یکی از اصلی‌ترین موانع واردات قانونی مرتفع گردید و پیش‌بینی شد به‌زودی عملیات ترخیص این گوشی‌ها انجام پذیرد.

بعد از انتشار این گزارش یکی از شرکت‌های واردکننده رسمی آیفون به کشور که دارای مجوز از وزارت صنعت است، اعلام کرد متقاضیان محصولات جدید اپل مطلع باشند طی روزهای آینده مقدمات واردات رسمی این محصولات به کشور انجام می‌شود و اولین محموله رسمی آیفون‌های جدید تا ۱۵ آبان ماه وارد کشور خواهد شد.

فروش گوشی‌های رسمی آیفون قرار است به دو شیوه آنلاین و توزیع در فروشگاه‌های منتخب سراسر کشور صورت گیرد.

این گوشی‌ها در راستای اجرای رجیستری با مشکلی مواجه نخواهند شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.