نخست وزیر ایالت فلاندر بلژیک: از افزایش رتبه اعتباری ایران خرسندیم

|
0 دیدگاه

نخست وزیر ایالت فلاندر بلژیک از کاهش ریسک و افزایش رتبه اعتباری ایران از ۶ به پنج نزد موسسه «دکوا» این کشور که از موسسه های قدیمی مالی اعتباری دنیاست، ابراز خرسندی کرد.

«گرت بورژوا» در دیدار با رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران جمهوری اسلامی از آمادگی بانک های این کشور برای توسعه همکاری با ایران برای تامین مالی پروژه های مختلف خبر داد.
رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار شرایط و زمینه های همکاری با موسسه های مالی و اعتباری بلژیک را تشریح کرد و از آمادگی این سازمان برای مذاکره و تعیین حدود، سطح و نوع همکاری ها خبر داد.
«محمد خزاعی» سیاست جمهوری اسلامی را توسعه روابط اقتصادی با کشورهای مختلف بر اساس منافع ملی عنوان کرد و همکاری در بخش های زیربنایی شامل انرژی، منابع آب، بهداشت و گاز را از اولویت های ایران برای همکاری با بلژیک دانست.
در این دیدار که مسئولان موسسه اعتباری دکوا و مدیران چند بانک بلژیک و سفیر این کشور در تهران حضور داشتند، توافق شد درباره پیش نویس قرارداد اختصاص یک خط اعتباری تا سقف یک میلیارد دلار مذاکره شود.
موسسه رتبه‌سنجی «کپیتال اینتلیجنس» (سی. آی) نیز اردیبهشت ماه اعلام کرد رتبه اعتباری کوتاه‌مدت ایران به B ارتقا یافت و چشم‌انداز رتبه ایران نیز «باثبات» تشخیص داده شده است.
این موسسه همچنین رتبه اعتباری بلندمدت ایران را – BB اعلام کرد.
نخست وزیر دولت منطقه فلاندر بلژیک یازدهم آبان ماه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد با وجود باقی ماندن برخی مشکلات در تامین مالی پروژه های همکاری و سرمایه گذاری در ایران، ۲ بانک بلژیکی در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.
بورژوا به شرکت های بلژیکی اطمینان داد از بابت تامین مالی پروژه ها و همکاری بانکی نگرانی وجود ندارد و شرایط رو به بهبود است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران نیز نهم آبان ماه در همایش تجاری ایران و بلژیک گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و بلژیک سالیانه ۳۰۰ میلیون تا ۴۰۰ میلیون دلار است و باید تلاش کنیم با توسعه همکاری های تجاری میان شرکت های دو کشور، این حجم به بیش از یک میلیارد دلار برسد.
به گفته «مجتبی خسروتاج»، پیش از آغاز تحریم های ظالمانه حجم مبادلات تجاری دو کشور سالیانه بیش از یک میلیارد دلار بود و با لغو تحریم ها زمینه های مناسبی برای توسعه تجارت میان شرکت های دو کشور فراهم شده است.
همایش تجاری ایران و بلژیک نهم آبان ماه با حضور ۲۰۰ نفر از نمایندگان ۱۴۰ شرکت بلژیکی در هتل آزادی تهران برگزار شد.
«ناتالی لافونتن» معاون وزیر اقتصاد و صنایع والونی، به همراه «پاسکال دلکومینت» معاون آژانس آوکس (Awex)، «بندیکت ویلدرز» رییس شرکت «سرمایه گذاری و صادرات بروکسل» و «گریت بورژوآ» وزیر منطقه فلامان بلژیک، در این هیات تجاری حضور دارند.
بر اساس گزارش نهم آبان ماه روزنامه «لا لیبر» بلژیک، «دومینیک دولاتر» مدیر بخش آفریقا و خاورمیانه آژانس صادرات و سرمایه گذاری خارجی منطقه والونی «آوکس»، هدف این سفر را «بازیابی رسمی جایگاه بلژیک در ایران و بررسی فرصت های بازار ایران» دانست.
وی افزود: با در نظر گرفتن ظرفیت و قدرت صنعتی ایران، طرح های متعددی ممکن است به سرعت در این کشور به راه بیفتد؛ این طرح ها زمینه های بی شماری را از زراعت محصولات خوراکی تا بخش های تولیدی، معماری، فناوری، دارویی و البته صنعت گاز و پتروشیمی را شامل می شود.
این روزنامه بلژیکی در گزارش خود اضافه کرده است: بلژیک باید برای غلبه بر رقیبانی چون فرانسه، آلمان یا ایتالیا ویژگی متمایزی داشته باشد.
در همین زمینه دولاتر ارتباط میان ایران و بلژیک را «تاریخی» دانست و گفت: در قرن نوزدهم میلادی، بلژیک در اجرای نخستین خط آهن، خدمات گمرک،‌ پست، تلگراف و نیز در توسعه صنایع قند و شکر ایران مشارکت داشت.
ساختار حکومت فدرال بلژیک از ۶ مجموعه تشکیل می شود که هر کدام از این مجموعه ها دولت و پارلمان و دستگاه های اجرایی خود را دارند. سه منطقه خودمختار و سه جامعه یا گروه زبانی، این ۶ مجموعه را تشکیل می دهد.
زبان منطقه فلاماند هلندی و گویش فلاندری است، مردم منطقه والونی فرانسه زبان هستند، در منطقه بروکسل هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است و جامعه آلمانی زبان‌ این ۶ مجموعه را تشکیل می دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.