نظر مردم در مورد تأثیر ترامپ بر اقتصاد ایران: اثری نخواهد داشت

|
0 دیدگاه

نتایج یک نظرسنجی نشان داد حدود ۵۰ درصد مردم ایران اعتقاد دارند انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا تأثیری بر اقتصاد کشورشان نخواهد داشت .

برنامه اقتصادی پایش شب گذشته در سؤال نظرسنجی از مردم پرسید که پیروزی ترامپ در انتخابات امریکا چه تأثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت ؟ ۱- تأثیر مثبت ۲- تأثیر منفی ۳- تأثیری نخواهد داشت .

در پایان این نظرسنجی ۴۹٫۸۳ درصد از شرکت‌کنندگان با رأی به گزینه سوم اعتقاد داشتند که انتخاب ترامپ تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت ، ۳۱٫۷ درصد اعتقاد داشتند تأثیر منفی و ۱۹٫۱۱ درصد نیز معتقد بود که انتخاب ترامپ تأثیر مثبتی بر اقتصاد کشور می‌گذارد .

بر طبق این نظرسنجی فقط ۳۱درصد از شرکت‌کنندگان به تأثیر منفی ترامپ بر اقتصاد ایران اعتقاددارند . یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ پاره کرده برجام بود .
مساله اصلی ترامپ چین است نه ایران

علی سرزعیم کارشناس اقتصادی شب گذشته در این برنامه عنوان کرد : برنامه‌ای که آقای ترامپ عرضه کرده برنامه بسیار متناقضی است ، حرف‌های کاملاً متناقضی زده است ، ایشان ازیک‌طرف می‌گوید که زیرساخت‌ها در آمریکا فرسوده است و مثالی می‌زند که فرودگاه‌های آمریکا مانند فرودگاه‌های کشورهای درحال‌توسعه است و بنابراین برای توسعه باید هزینه کرد و از طرفی شعار کاهش مالیات را می‌دهد . منابع محدود است و معلوم نیست قصد دارد این منابع را از کجا بیاورد .

وی ادامه داد: ترامپ برنامه‌ای که ارائه کرده برنامه حزب نیست بلکه برنامه شخصی خودش است و فرق زیادی با برنامه‌های جمهوری خواهان دارد . حضور آقای ترامپ باعث می‌شود عدم قطعیت در کل اقتصاد جهانی افزایش پیدا بکند و این باعث توجهات به بازار طلا خواهد . هر وقت ریسک در اقتصاد جهانی بالا رود سرمایه‌گذاران به بازارهای امنی مانند طلا نقل‌مکان می‌کنند .

سرزعیم خاطرنشان کرد: مسئله اصلی ترامپ ایران یا خاورمیانه نیست مسئله اصلی ترامپ چین و اقتصاد چین خواهد بود ، بنابراین شاید در کوتاه‌مدت تعارضات سیاسی با ایران حاد شود ولی تصور من این است که مناقشات اصلی بین آمریکا و چین جدی خواهد شد اگر فشار آمریکا بر اقتصاد چین شدید شود رشد اقتصادی چین کاهش می‌یابد و اثرات کاهش رشد اقتصادی چین بر اقتصاد جهانی و اقتصاد ایران تأثیر می‌گذارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.