نفت و چوب منبع گرمایشی مردم در دو روز گذشته

|
0 دیدگاه

بررسی‌ها در شهرهای شمالی کشور نشان از آن دارد که گاز، برق و آب اکثر نقاط در مناطق شمالی ایران وصل است و مشکلی وجود ندارد اما جای سوال دارد که چرا با اولین برف پاییزی گاز در مناطق شمالی ایران قطع شده است.

از روز پنجشنبه با اولین برف پاییزی در شهرهای شمالی به ویژه آمل و بابل قطعی برق، آب و گاز مهمان ناخوانده خانه‌های مردم شد، این قطعی عاملی شد تا بیش از ۴۸ ساعت سفیدی برف برای اهالی شمال ایران تا حدودی تلخ باشد.
این اتفاق در حالی رخ داد که میزان بارش برف آنچنان نبود و با روزهای بسیار سرد سال همچنان فاصله داریم، قطعی آب، برق و گاز در انتهای عصر پنجشنبه و ابتدای روز جمعه رفع شد و تنها قطعی برق در برخی از شهرهای کوهستانی که دسترسی به آن‌ها سخت است، وجود دارد.
گزارش مردمی میزان از شهرهای شمالی ایران نشان از آن دارد که افت فشار گاز به حالت طبیعی بازگشته و قطعی گاز در این شهرها وجود ندارد.
محمد ۲۵ ساله که یک کتابفروشی را در بابل اداره می‌کند به میزان، گفت: در حال حاضر در اکثر نقاط شمال ایران گاز وصل است و در روز چهارشنبه ظهر افت گاز آغاز و تا صبح جمعه این موضوع ادامه داشت.
همچنین علی که ساکن آمل است بیان کرد: فشار گاز در حال حاضر خوب است و با بارش اولین برف در دو روز اخیر گاز، برق و آب قطع شد که البته قطعی برق مقطعی بود و هر از چندگاهی برق در رفت و آمد بود.
اما این دو نظر در حالی اعلام می‌شود که دو نفر از اهالی تنکابن و آمل به میزان گفتند که قطعی گاز در روزهای اخیر نداشته‌اند.
نکته مهم در این میان آن است که مردم در زمان قطعی گاز و برق که فعالیت دستگاه‌های گرمایشی به وسیله این دو منبع انرژی انجام می‌گیرد، چه کردند.
خانم میانسالی به میزان گفت: در داخل خانه شومینه‌ای چوبی وجود دارد که با روشن کردن آن و آتش زدن چوب و کنده درخت، خود و خانه را گرم کردیم.
وی افزود: البته در کنار شومینه یک بخاری قدیمی نفتی در منزل وجود دارد که با خرید نفت که در ابتدا به سختی نفت آن را تهیه کردیم، گرما و پخت و پز را در منزل انجام دادیم.
طبق گفته مسئولین در زمان قطعی گاز، در مناطق شمالی کشور در یک شبانه روز ٣,٥ میلیون لیتر فرآورده نفتی به طور پایدار توزیع و تامین شده است.
با توجه به آمار به دست آمده بیش از دو میلیون و ٥٠٠ هزار لیتر نفت سفید، بیش از یک میلیون لیتر نفت گاز و بیش از ٦٠ تن گاز مایع در شهرهای مورد نیاز در روز پنجشنبه توزیع شده است.
به گفته مدیر پخش منطقه مازندران، از اول آذرماه با اعلام هواشناسی و پیش بینی‌های انجام شده بیش از ٥٠ تا ٦٠ فروشنده قدیمی سوخت را فعال کردیم و یک میلیون و ٢٠٠ هزار لیتر نفت سفید از طریق ٣٠ تا ٤٠ دستگاه نفتکش برای توزیع در اختیارشان قرار دادیم.
وی ادامه داد: از چند روز گذشته تاکنون چهار دستگاه ماشین نفتکش ١٩ هزار لیتری و ٥٠ دستگاه ماشین نفتکش دو هزار لیتری به مناطق برف گیر بابلسر، آمل، بابل و فریدون کنار برای توزیع نفت سفید اعزام شده است.
با این تفاسیر می‌توان گفت که هواشناسی در ابتدای آذرماه چنین شرایطی را به دستگاه‌های مرتبط اعلام کرده اما جای سوال دارد که چرا با وجود آنکه شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار داده، شرکت گاز استان مازندران نتوانسته اقدامات لازم برای جلوگیری از افت فشار و قطعی گاز در برخی از شهرها را انجام دهد.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.