نگاهی به ۱۱ نشست

|
0 دیدگاه

دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و اندونزی روز پنجشنبه با حضور ‘محمود واعظی’ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس ایرانی کمیسیون آغاز شد.

در هیات ایرانی در این کمیسیون نمایندگانی از بانک توسعه صادرات، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت ورزش و جوانان و اتاق بازرگانی حضور دارند و در آن اسناد و تفاهم نامه هایی که قرار است در سفر ماه آینده ‘جوکو ویدودو’ رئیس جمهوری اندونزی به تهران به امضای دو رئیس دولت برسد، بررسی می شود.
جلسه کمیسیون در قالب چهار کمیته مالی و بانکی، صنعت و تجارت و سرمایه گذاری، انرژی و سایر همکاری ها تعیین شده و دو طرف مذاکرات خود را آغاز کردند.
جلسه کارشناسی دوازدهمین کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و اندونزی امروز پنجشنبه به ریاست ‘مهدی محتشمی’ قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین الملل و ‘لکمان’ معاون وزیر همکاری های اقتصاد بین المللی اندونزی برگزار و پس از بررسی کارشناسی اسناد روز جمعه توسط روسای ایرانی و اندونزیایی این کمیسیون پاراف نهایی خواهد شد.
‘دارمین ناسوتیون’ وزیر هماهنگی امور اقتصادی اندونزی نیز ریاست طرف اندونزیایی این کمیسیون را بر عهده دارد و هماهنگی ۵ وزارتخانه اقتصادی با این وزیر ارشد است.
یازدهمین کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و اندونزی پس از گذشت ۷ سال که اجلاس های آن برگزار نشد، سال گذشته در تهران برگزار و تفاهم نامه همکاری دو جانبه امضا شد.
سابقه روابط سیاسی بین ایران و اندونزی به سال ۱۳۳۰ هجری خورشیدی بر می گردد و دو طرف در سطح وزیر مختار روابط دیپلماتیک برقرار کردند.
به نظر می رسد برگزاری نخستین اجلاس کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و اندونزی به اوایل دهه هفتاد خورشیدی در تهران برمی گردد و تا هفتمین اجلاس هر سال در یک کشور برگزار شد.
هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اندونزی آذر ماه سال ۱۳۸۱ در تهران برگزار و هشتمین اجلاس با یکسال تاخیر در آذر سال ۱۳۸۳ در جاکارتا تشکیل شد.
در اجلاس هشتم موافقت نامه های دو جانبه مهمی از جمله حمایت متقابل از سرمایه گذاری، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، همکار ی های گمرکی، تضمین صادرات و مبارزه با مواد مخدر، مشارکت در نمایشگاه های بین المللی یکدیگر و تشکیل شرکت های سرمایه گذاری مشترک نهایی شد.
در نهمین اجلاس نیز که تهران در خرداد سال ۱۳۸۴ میزبان آن بود، موافقتنامه مشارکت جامع اقتصادی، حمایت متقابل از سرمایه گذاری، یادداشت تفاهم همکاری های شیلات و مبارزه با مواد مخدر، تفاهم نامه برای حضور شرکت های بیمه و بانک های اندونزیایی درمناطق آزاد ایران و گسترش فعالیت های بانکی، موافقتنامه در زمینه حمل ونقل وارتباطات شامل همکاری های های پستی و مخابراتی و فناوری اطلاعات، استفاده از فرودگاه پیام، مدیریت فرکانس، برقراری سرویس رومینگ بین دو کشور، توافق جهت همکاری در زمینه تکنولوژی فضایی، دعوت از اندونزی برای پیوستن به کریدور شمال – جنوب امضا شد.
اما دهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اندونزی به فاصله ۳ سال از نهمین اجلاس تیر ماه سال ۱۳۸۷ در جاکارتا به ریاست ‘محمد سلیمانی’ وزیر وقت ارتباطات ایران و ‘ماری الکا نیگستو’ وزیر تجارت وقت اندونزی برگزار شد.
موافقتنامه تجارت ترجیحی، همکاری در بخش صنایع کوچک و متوسط، مذاکره در خصوص تفاهم نامه تشکیل کمیته سرمایه گذاری ایران – اندونزی، همکاری در بخش نمایشگاه ها، ضرورت امضای تفاهم نامه زیست محیطی از جمله محورهای مذاکرات بود.
برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اندونزی این بار تاخیر ۷ ساله را شاهد بود و با روی کار آمدن دولت دکتر حسن روحانی و تاکید بر توسعه همکاری های اقتصادی با جهان در دوران پسابرجام این کمیسیون خرداد ماه سال گذشته در تهران برگزار شد تا توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور پس از کاهش در دوران تحریم ها و یک رکود چند ساله سرعت گیرد.
امضای پیش نویس یادداشت تفاهم همکاری های مشترک سرمایه گذاری میان سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و طرف های ذیربط اندونزیایی از نتایج این نشست بود.
همکاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، مخابرات، هواشناسی، گردشگری، همکاری بین دانشگاه ها، امور فرهنگی، محیط زیست، کشاورزی، ورزش و جوانان، همکاری های دریایی و ماهیگیری از مفاد توافقنامه بین دو طرف در سال گذشته بود.
درپی برگزاری این اجلاس همکاری های اقتصادی دو کشور روند توسعه ای خود را آغاز کرد و براساس آمار در ۶ ماهه نخست سال جاری خورشیدی به نسبت سال گذشته این رشد را می توان مشاهده کرد.
صادرات غیرنفتی ایران به اندونزی در این مدت به نسبت سال گذشته ۳۹ درصد افزایش داشت و واردات ایران از اندونزی نیز ۲۵ درصد افزایش نشان می دهد.
حال دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و اندونزی به میزبانی جاکارتا آغاز شده تا به عنوان جاده ای برای بررسی روابط و شناخت موانع و مشکلات و رفع آنها اقدام کند.
قرار است در دوازدهمین کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و اندونزی یادداشت تفاهم و چند سند نهایی شود تا در سفر ماه آینده ‘جوکو ویدودو’ رئیس جمهوری اندونزی به تهران امضا و مسیر توسعه روابط اقتصادی هموارتر شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.