همبستگی ۳ جوان کارآفرین بشرویه ای با تولید ۶۰۰۰ بوقلمون در سال

|
0 دیدگاه

سه جوان موفق کارآفرین باهمکاری کارگاه پرورش بوقلمون را در بشرویه راه اندازی کرده اند و توانسته اند در سال ۶۰۰۰ بوقلمون تولید کنند. این سه جوان با انگیزه، با بسیج سازندگی نیز در برگزاری کلاس های آموزشی و راه اندازی کارگاه های کوچک همکاری دارند.

چگونه باید ایجاد اشتغال کرد، چگونه می توان مشکل بیکاری جوانان که امروز به مهمترین مشکل کشور تبدیل شده است، را حل کرد؟ آیا دولت باید بیکاران را جذب کند و برای آنها ایجاد اشتغال کند؟ آیا به غیر از دولت و بخش دولتی از راه های دیگری نمی توان برای جوانان کار ایجاد کرد؟

به اعتقاد کارشناسان و متخصصان، در شرایط فعلی کشور، بهترین روش ایجاد اشتغال و حل مسئله بیکاری، توسعه و گسترش فرهنگ کارآفرینی در جامعه است.

در همین راستا به سراغ سه کارآفرین جوان رفتیم.  سه جوان موفق کارآفرین به نام های هادی اسدی ، محمد حسن رضایی و مجتبی رضایی با مشارکت یکدیگر کارگاه پرورش بوقلمون را در بشرویه راه اندازی کرده اند و توانسته اند در سال ۶۰۰۰ بوقلمون تولید کنند. این سه جوان با انگیزه، با بسیج سازندگی نیز در برگزاری کلاس های آموزشی و راه اندازی کارگاه های کوچک برای جوانان نیز همکاری دارند.

قبل از شروع این حرفه به کار لوله کشی ساختمان مشغول بودم. آقای اسدی به من پیشنهاد دادند که با ایجاد یک سالن پرورش بوقلمون به این کار بپردازیم.از طرفی کار تاسیسات مشکلات خاص خود را داشت. وضعیت ساخت و ساز هم که با رکود مواجه شده بود و این موضوع باعث شد بیشتر به این کار فکر کنم و تصمیم به شروع این کار گرفتم.

* بازدید از الگو های دیگرعرصه مورد نظر تاثیر مثبت دارد

برای کسب اطلاعات بیشتر به همراه سایر شرکا به سربیشه ، سبزوار ، گناباد و چندین شهر دیگر سفر کردیم تا اطلاعاتمان را کامل تر کنیم تا موفق تر باشیم. از سالن های پرورش بوقلمون بازدید و مشاوره و اطلاعات گرفتیم و تمامی جوانب کار را سنجیدیم. این جستجو و جمع آوری اطلاعات حدود یکسال طول کشید . که البته اگر این سفر ها نبود به مشکلات فراوان و چه بسا با شکست روبرو میشدیم .

 

 *کلاس های آموزشی و توجیهی لازم است!

قبل از شروع یکی از دوستان پیشنهاد دادند که جوجه و خوراک را تامین میکنند و ما تنها پرورش بوقلمون را بر عهده بگیریم که ما با این کار چندان موافق نبودیم ، برای شروع کار به جهاد کشاورزی مراجعه کردیم و مراحل دریافت مجوز یک واحد ۲۰۰۰ قطعه ای را گرفتیم و شروع به فعالیت کردیم ، اکنون که با بسیج سازندگی همکاری میکنیم برایمان اثبات شده است که شرکت در کلاس های آموزشی و توجیهی چقدر مهم است و چه نقش پررنگی در کم شدن مشکلات ابتدای کار دارد.

* پرورش و حضور در بین ۲۰۰۰ جوجه حس خوبی دارد!

اگر بخواهم بطور کلی در خصوص پرورش بوقلمون توضیح بدهم می توان گفت در طول ۱۲۰ روز دوره ی پرورش بوقلمون ، عمده ی سختی این کار دو هفته ی ابتدای کار است که جوجه به دما حساس است ، به سختی غذا میخورد و باید با استفاده از اجسام براق همانند تیله که در دانخوری قرار میدهیم برایشان جذابیت ایجاد کنیم تا بیشتر به سمت خوراک بروند . که البته این بخش کار برای خودمان هم لذت بخش است، آنها با خوراک ارتباط برقرار می کنند و ما با آنها! بودن در فضایی که دو هزار جوجه همزمان در حال رشد هستند و تحرکات جالب و صدای جوجه ها حس خوشایندی دارد و یکی از لذت های کار تولیدی است . پس از این دو هفته که جوجه به ثبات میرسد کار سبک تر میشود ، سالن پرورش ما هم بدلیل اینکه سیستم آب و دانخوری تمام اتوماتیک است نیازی به کار با دست نداریم و اغلب کار سرکشی است.

اگر زمانبدی درستی داشته باشیم در سال میتوان سه دوره پرورش داد . هر بوقلمون در طول دوره حدود ۳۵ کیلو خوراک مصرف میکند که اگر خوب رشد کند باید ۱۵ کیلو گوشت به ما بدهد! این بوقلمون را ما به کشتارگاه میفروشیم برای کشتار و عرضه به بازار .

 *مزایای پرورش بوقلمون نسبت به مرغ

مرغ طی دوره ۴۷ روزه به بازار عرضه میشود و یکی از بدی های آن اینست که اگر این دوره اندکی طولانی تر شود با مشکل فروش مواجه میشویم،افزایش وزن ایجاد میشود ، تلفات بالا می رود و… ، اما بوقلمون را میتوان از ۹۰ روز شروع به کشتار و فروش کرد و تا ۱۶۰ روز نیز ادامه داد ، و حتی افزایش وزن هم به سود فروش می افزاید!

 *در بازار فروش دقت شود/ مجوز افزایش ظرفیت نمیدهند

ابتدای کار برای فروش قدری مشکل داشتیم اما اکنون بازار بهتری پیدا کردیم و حتی به خارج استان برای استانهای اصفهان ، کرمان و … نیز میفرستیم . در بازار فروش ، فاصله آب و هوا و مشخصات جاده بسیار مهم است ، باید بررسی کرد که بوقلمون در مسیر چقدر افت وزن دارد ، و اینکه آیا ارسال بوقلمون به آن استان صرفه اقتصادی دارد یا نه!
هر دوره اگر ایده ال پیش برود حدود ۲۰۰ میلیون تومان بوقلمون بفروش میرسانیم . متاسفانه در حال حاضر مجوز افزایش ظرفیت نمیدهند وگرنه ما بسیار مشتاق هستیم که کارمان را گسترش دهیم .

* برای چهار نفر کار ایجاد شده است

هر کار تولیدی نیازمند همدلی و همراهی و همچنین برنامه ریزی دقیق است ، ما نیز برای نگهداری و مراقبت با هم به توافق رسیده ایم و هر هشت ساعت یک نفر در مجموعه حضور دارد.


 *همکاری با بسیج سازندگی درامر ایجاد کارگاه های کوچک و زود بازده

خداراشکر پرورش بوقلمون در استان خوب شناخته شده است و با توجه به تفاهمی که با بسیج سازندگی شهرستان بشرویه امضا کردیم نیاز داشتیم که یک نفرمان برای مشاوره و راهنمایی دادن به متقاضیان و راه اندازی واحد های تولیدیشان خارج از مجموعه فعالیت کند. بنابراین آقای اسدی را انتخاب و ایشان صفر تا صد پرورش بوقلمون را با متقاضیان همراه است. این همکاری دوجانبه با بسیج سازندگی برای ما نیز در امر فروش و رونق کارمان بسیار موثر بوده است.

در پایان امیدوارم آن دسته از ابلاغیه ها و قوانین دست و پاگیری که برای تولید کننده ایجاد مشکل و روال اداری طولانی می کند تصحیح شود تا مراحل آغاز کار و دریافت مجوز تسهیل گردد، همانند مساله ی افزایش ظرفیت که ما اکنون برای توسعه واحد پرورشمان نیازمند این مجوز هستیم. به علاوه که بازار فروش با اینکه برای ما تا حدودی شناخته شده است اما برای کسانی که در سطح کوچک تر فعالیت دارند قدری سخت است که نیازمند نگاه مسئولین است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.