هیدروکربوری ها جذابیت ندارند

|
0 دیدگاه

عرضه ناموفق طرح های پتروشیمی و پالایشی و استقبال نکردن خریداران از مزایده این طرح ها که در چارچوب روند خصوصی سازی در بازار سرمایه عرضه شده اند، در حالی است که در گذشته این طرح ها از جذابترین شرکت ها برای خریداران به شمار می رفتند.

در روزهای اول و دوم آذر ماه جاری ، سهام بلوکی ۲ پتروشیمی و یک پالایشگاه در بازار سرمایه عرضه شد که هیچ کدام موافقیت آمیز نبود و سرمایه گذاران از آنها استقبال نکردند.
پروژه های یادشده، برای چندمین بار در چارچوب برنامه خصوصی سازی به مزایده گذاشته شده و تاکنون مشتری برای آنها یافت نشده است.
بر این اساس، در اول آذرماه ۶۰ درصد سهام پالایشگاه کرمانشاه و ۲۰ درصد سهام پتروشیمی ابن سینا همدان و در روز دوم آذرماه ۸۰ درصد سهام پتروشیمی دماوند برای فروش در فرابورس عرضه شد که موفقیت آمیز نبود.
استقبال نکردن خریداران از عرضه بلوکی پالایشگاه ها و پتروشیمی ها در حالی است که در گذشته این طرح ها از جذابترین شرکت ها برای خریداران به شمار می رفتند.

** پتروشیمی دماوند، رکورد دار عرضه ناموفق
پتروشیمی دماوند جزو رکوردداران عرضه ناموفق به شمار می رود به طوری که با وجود ۶ بار عرضه، تاکنون مشتری برای آن یافت نشده است.
دیروز (سه شنبه) تعداد ۱۰ هزار سهم پتروشیمی دماوند معادل ۸۰ درصد سهام این شرکت به ارزش حدود ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به مزایده گذاشته شد، اما به فروش نرفت.
ششمین عرضه ناموفق پتروشیمی دماوند در حالی انجام شد که سازمان خصوصی سازی برای افزایش جذابیت این طرح، ارزش سهام آن را پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال کاهش داده بود.
حسین شهریاری مدیرعامل پتروشیمی دماوند پیش از این گفته بود: پس از مذاکرات با سازمان خصوصی سازی، ارزش خالص شرکت درششمین مرحله عرضه سهام به جای ۱۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است که ۸۰ درصد سهام ارزشی معادل ۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال دارد.
وی افزوده بود: تاکنون در فاز نخست ۶۴۰ میلیون یورو سرمایه گذاری شده و برای تکمیل فاز نخست به ۵۰۰ میلیون یورو دیگر اعتبار نیاز است.
به گفته وی پیش بینی می شود فاز نخست پتروشیمی دماوند غیر از بخش آب در نیمه اول سال ۱۳۹۶ به بهره برداری برسد. هم اکنون بخش بخار و یکی از توربین ها درمدار هستند.
پتروشیمی دماوند قرار است یوتیلیتی (آب، برق، بخار و پشتیبانی) مجتمع های پتروشیمی های فاز ۲ عسلویه را تامین کند، بدین ترتیب با راه اندازی این مجتمع۱۹۶۰ مگاوات برق، ۱۸۰۰ تن بخار، ۴۰۰ هزار متر مکعب در روز انواع آب، ۵۰۰ هزار متر مکعب در ساعت اکسیژن و ۵۰ هزار متر مکعب در ساعت هوای ابزار دقیق تولید می شود.

**عرضه ناموفق پالایشگاه کرمانشاه
در اول آذرماه بلوک ۶۰ درصدی پالایشگاه کرمانشاه نیز عرضه شد که آن هم با استقبال نکردن خریداران مواجه شد.
سازمان خصوصی سازی در یکم آذرماه جاری ۸۰ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۱۶۰ سهم پالایشگاه کرمانشاه را به قیمت پایه هر سهم ۲۲ هزار و ۱۸۳ ریال و به ارزش پایه بیش از یک هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال در فرابورس به مزایده گذاشت.
سهام بلوکی این پالایشگاه به صورت ۱۰ درصد نقد و باقی مانده اقساط ۸ ساله با نرخ سود ۱۴ درصدی عرضه شده بود که نسبت به عرضه قبلی کاهش داشت.

**مزایده مجدد پتروشیمی ابن سینای همدان
پتروشیمی ابن سینای همدان نیز طرح دیگری بوده که در روزهای اخیر در معرض فروش گذاشته شد، اما خریداری برای آن یافت نشد.
در نیمه شهریورماه نیز بلوک ۲۰ درصدی پتروشیمی ابن سینا همدان به مزایده گذاشته شده بود که در آن مقطع نیز، بدون مشتری مانده بود.
بلوک ۲۰ درصدی پتروشیمی ابن سینا همدان که در یکم آذرماه به مزایده گذاشته شده بود، شامل هشت میلیون سهم به قیمت پایه هر سهم ۱۷ هزار و ۱۹۳ ریال و به ارزش یک هزار و ۳۷۵ میلیارد ریال است.
قرار بود این طرح، به صورت ۱۰ درصد نقد و مابقی اقساط ۸ ساله با نرخ سود ۱۴ درصد به خریداران احتمالی واگذار شود که البته مشتری برای آن یافت نشد.
قرار است در ماه های آتی دوباره این طرح ها برای یافتن مشتری به مزایده گذاشته شوند.
سیدجعفر سبحانی مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی امروز به خبرنگار ایرنا گفته بود، درسومین مزایده امسال این سازمان به ارزش تقریبی ۱۲هزار میلیارد ریال در روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته (اول و دوم آذرماه) هیچ معامله ای انجام نشد.
وی افزود: این واگذاری ها مربوط به هفت شرکت «پالایش نفت کرمانشاه»، «پتروشیمی ابن سینای همدان»، «پتروشیمی دماوند»، «مقره سازی ایران»، «عمران و مسکن سازان عمران گلستان»، «پیمانکاری کارهای زیربنایی آب» (پیماب) و شرکت «نخ کار» بود که دو مورد نخست از طریق فرابورس و مابقی به شیوه مزایده آماده واگذاری شده بودند.
سبحانی برخی از دلایل احتمالی واگذار نشدن این شرکت ها را نامناسب بودن مبلغ حصه نقدی و شرایط پرداخت اقساط، سود ده نبودن برخی شرکت ها و حتی بالا بودن قیمت های اعلامی از نظر افراد برشمرد.
حصه نقدی مبلغی است که برندگان مزایده باید در ابتدا و پیش از انعقاد قرارداد پرداخت کنند.
وی افزوده بود، در سال های گذشته و در طول اجرای واگذاری های اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت های خوب و سود ده از جمله بانک ها، بیمه ها و … واگذار شده اند و شرکت های باقی مانده کمتر سود ده یا در برخی موارد حتی زیان ده باقی مانده اند و همین مساله می تواند بر واگذاری آنها به بخش خصوصی تاثیرگذار باشد.
مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی یادآور شد: عمده قیمت های پیشنهادی در این واگذاری ها در هفت شرکت پیشگفته، از طریق ارزش دارایی خالص روز شرکت ها اعلام شد و بدیهی است با شرایط موجود قیمت ها کمی بالا به نظر می رسد.
سبحانی ادامه داد: اگر قیمت های پایه از طریق ارزش بازدهی شرکت ها اعلام شود، بطور قطع شاهد تعدیل قیمت ها و بهبود نسبی شرایط واگذاری خواهیم بود و در نتیجه استقبال افراد از حضور در مزایده ها بیشتر خواهد شد.
وی یکی از نقاط قوت سازمان خصوصی سازی را انجام آسیب شناسی و بررسی شرکت هایی برشمرد که به فروش نمی رسند و این تجربه ها می تواند در واگذاری های آینده سازمان موثر باشد.
سبحانی پیش از این گفته بود، واگذاری های انجام شده این سازمان در ۱۵سال گذشته در مجموع به ارزش یک هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال رسید که ۳۰۰ میلیارد ریال آن در قالب واگذاری به عموم مردم، ۳۰۰ میلیارد ریال در قالب رد دیون و ۳۰۰ میلیارد ریال دیگر در قالب سهام عدالت بوده است.
به گفته وی، مجموع واگذاری به شبه دولتی ها یا خصولتی ها از سال ۱۳۸۰ تا آغاز به کار دولت یازدهم ۳۹ درصد بود اما اکنون این آمار به ۲۷ درصد تقلیل یافته که حاکی از کاهش ۱۲ درصدی سهم خصولتی ها (شبه دولتی ها) در سه سال گذشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.