پیچ و خم‌های بازار سهام

|
0 دیدگاه

روز چهارشنبه شاهد رویدادهای خاص و رفتارهای خاصی در بازار سرمایه بودیم، هیجان در تمام بازارهای مالی را شاهد بودیم و اعلام کردیم این هیجان پایدار نخواهد بود و به سرعت نمادهای بنیادی و نمادهای وابسته به بازارهای جهانی و کامودیتی های به سرعت به شرایط عادی بازخواهند گشت و این منفی ها فرصت خرید است.

شاهد بودیم پس از کاهش هیجانات روی کارآمدن ترامپ بازارهای مالی جهانی متعادل و در کامودیتی‌ها شاهد رشد شدید قیمت‌ها بودیم.

این رشد به خصوص در فلزات و معدنی‌ها مشهودتر بود، از این رو انتظار داریم امروز بازار متعادل‌تر و نمادهای متکی به قیمت‌های کامودیتی‌ها نظیر مس، روی، فولاد، سنگ آهن با رشد شتابان قیمتی و حتی صفوف خرید مواجه شوند .

در گروه‌هایی نظیر خودرو هنوز شرایط را مساعد نمی‌دانیم ولی امروز حمایت خواهند شد.

در پالایشی‌ها هنوز قیمت نفت پالس مثبتی نشان نداده و نوسان پذیر است.

قیمت های جهانی (خروج از هیجان صعود قیمت ها)

در بازار جهانی شاهد رشد شدید قیمت‌ها بودیم.

فولاد در بورس چین پرواز کرد و با رشد ۸ درصدی به مرز ۴۰۵ دلار رسید که خبر بسیار مهمی برای فولادسازهایی نظیر فخوز فولاد و … بود.

سنگ آهن نیز طبق وعده ۸۰ دلار به مرز ۸۰ دلار رسید و بسیار برای سنگ آهنی‌ها و نمادهای وابسته نظیر و معادن و امید مثبت می باشد.

مس یکی از عجیب ترین روزهای خود را پشت سرگذاشت و تا مرز ۶۰۰۰ دلار رشد کرد این در حالی است که در پایان معاملات بورس فلزات لندن به قیمت ۵۵۶۰ دلار رسید و خبر مهمی برای “فملی” می‌باشد.

روی نیز بسیار پر نوسان بود و در حالی دقایقی از ۲۵۸۰ دلار نیز گذر کرد که در نهایت به قیمت ۲۴۴۹ دلار رسید این تثبیت قیمت مهمترین خبر برای گروه روی و ادامه خوش‌بینی‌ها به روندهای حائر اهمیت تعدیل آنها می‌باشد.

سرب نیز در حالی تا۲۲۰۰دلار رشد کرد که در پایان بازار به قیمت ۲۱۰۳ دلار رسید این مهم و تثبیت آن برای فسرب در میان مدت موثر است.

روزهای خوش “فخوز

قیمت بیلت روند صعودی خود را حفظ کرده و به ۴۰۵ دلار رسیده است و تثبیت آن می‌تواند قیمت داخلی را به مرز ۱۵۰۰ تومان در هر تن افزایش دهد.

در مجموع رشد قیمت بیلت و تختال حائز اهمیت است این روند رشد در بازار جهانی و بورس فلزات تهران قابل پیگیری است، از این رو با این روند سود ۳۰ تومانی برای سال جاری و تا ۵۰ تومانی برای سال آینده در این نماد قابل دست یابی است و فخوز می‌تواند با تثبیت قیمت‌ها مجدد هدف قیمتی ۵۰۰ تومان سال ۹۲ را به خود ببیند .

از این رو این خوش‌بینی همچنان می‌تواند پی بر ای سهم را بالا نگه دارد.

انتظار می‌رود سهم امروز با فشار تقاضا و صف خرید مواجه شود.

در کوتاه مدت هدف پیش روی قیمت محدوده ۳۴۰-۳۵۰ تومان است.

فولاد” و افزایش قیمت ورق

رشد قیمت فولاد و ورق گرم همچنان این نماد را در مسیر تعدیل سود قرار داده است ورق گرم نیز با رشد ۲۶ درصدی به ۴۸۰ دلار معادل ۱۷۶۰ تومان افزایش داد این در حالی است که نرخ ورق گرم در مهر ماه برای فولاد ۱۵۷۰ تومان بود.

این نماد نیز در حداقل ارزش خود در حال معامله شدن است رشد قیمت ورق در بورس کالا و افزایش قیمت‌های فروش در بازار صادراتی مهم‌ترین رخداد است، این سهم مناسب ریسک گریزها و صندوق‌های بزرگ می‌باشد و توان دست‌یابی به سود بیش از ۲۰ تومان را دارد از این رو قیمت‌های فعلی از توان رشد و صعود برخوردار است، در این نماد خبر افتتاح واحد ۸۰۰ هزار تنی تولید آهن اسفنجی چهارمحال که با سرمایه‌گذاری ۳۴۴ میلیارد تومانی  و با مشارکت ۶۵ درصدی شرکت فولاد مبارکه نیز مهم ارزیابی می‌شود.

روند قیمت فولاد در کوتاه مدت هدف ۱۵۰ تومان را نشانه گرفته است.

فملی” تحت تاثیر رشد قیمت جهانی

ملی مس بودجه سال رابا دلار ۳۵۷۰ و قیمت مس ۴۵۵۰ دلار بسته است به عبارتی هر تن کاند۱۶۲۴۳ تومان قیمت برآورد کرده، این در  حالی است که دلار به ۳۶۶۰ و مس به ۵۵۶۰ دلار رسیده، به عبارتی با این تغییرات قیمت به ۲۰۳۵۰ تومان رسیده است که تثبیت آن می‌تواند سود سال بعد را به بیش از ۳۰ تومان نیز در صورت تثبیت قیمت‌ها افزایش دهد و این یعنی فرآیند روند سهم در میان مدت همچنان صعودی با هدف ورود به کانال ۳۰۰ تومان است.

این نماد برای صندوق‌های بزرگ حقوقی‌ها و سهامداران بلندمدت می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

هدف کوتاه مدت سهم محدوده ۲۱۰-۲۲۰ تومان خواهد بود.

فولاژ

اگر در برجام خللی وارد نشود و روند رشد قیمت‌ها پا برجا باشد فولاژ با توجه به نوع تولیدات و بازار صادراتی که در اختیار دارد از پتانسیل رشد سود تا ۳۰ تومان طی سال آینده برخوردار است.

بر این اساس با فرض عدم کاهش‌ها قیمت‌ها و بهبود ساخت و ساز از سال ۱۳۹۶ می‌تواند عامل رشد فروش این شرکت از سطح فعلی ۶۸۰۰ میلیارد ریال به بیش از ۸۰۰۰  میلیارد شود.

از سوی دیگر در صورت کنترل هزینه‌های تولید می‌تواند انتظار داشت روند سود آوری شرکت با فرض شرایط یاد شده صعود و به سطوح ۲۰۰ تا ۳۰۰ ریال افزایش یابد.

روند فعلی سهم حمایت قیمت در محدوده ۱۹۰-۱۸۰ تومان و هدف ۲۴۰ تومان را در پیش دارد.

سنگ آهنی‌ها

اگر خاطرتان باشد در مهر ماه اعلام کردیم که گذر قیمت جهانی سنگ آهن از ۵۷ دلار یعنی صعود قیمت به سطح ۸۰-۹۰ دلار ..

این مهم رخ داد و قیمت به سطح ۷۹٫۸ دلار رسید در عین حال رشد قیمت بیلت نیز بر روند رشد قیمت سنگ آهن نیز موثر خواهد بود.

انتظار داریم امروز نمادهای سنگ آهنی با مازاد تقاضای خرید و به سمت صفوف خرید پیشروی کنند.

پتانسیل “کچاد

عملکرد شرکت در نیمه اول سال و روند رشد نرخ های فروش توان تعدیل سود بیش از ۵۰-۱۰۰ درصد را برای سال جاری و سال ۱۳۹۶ افزایش داده است از این رو همچون نمادهای فولاد ساز و تولید کننده روی می‌توانند از پی بر ای دو رقمی برخوردار باشند  .

این شرکت طرح‌های توسعه مناسبی در راستای ارزش آفرینی و رشد سودآوری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت کارخانه احیای مستقیم و فولاد ثامن چادرملو با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیون تن فولاد و قابل ارتقا تا یک‌میلیون و ۳۰۰هزار تن، همچنین تولید یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تن آهن‌اسفنجی در کارخانه احیا گندله‌سازی اردکان، طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی مجتمع اردکان از ۳میلیون و ۴۰۰هزار تن فعلی به ۴میلیون تن نیز یکی دیگر از برنامه‌های توسعه بخش چادرملو است که برای تامین گندله مورد نیاز واحد احیا و فولاد ثامن، ارفع و غدیر ایرانیان در نظر گرفته شده است.

گفتنی است طرح فولاد ثامن نیز در نیمه دوم سال جاری و احتمالا در بهمن ماه به بهره برداری رسمی خواهد رسید .

هدف کوتاه مدت محدوده۲۱۰-۲۲۰ تومان استکه گذر از آن میتواند اهداف بالایی را در میان مدت برای نماد رقم بزند

در کگل

طرح خط تولید گندله ۲ از مهر ماه اجرا شده و اماده بهره برداری رسمی است که این طرح کشور را از واردات گندله بی نیاز خواهد کرد.ظرفیت طرح ۵ میلیون تن از استکه حداقل در سال بعد ۲ میلیون تن به ظرفیت افزوده خواهد شد که میتواند این افزوده شدن ظرفیت بیش از ۵۰ریال به سود کگل تاثیر مثبت در سال ۹۶ داشته باشد.

با رویه‌ای که شرکت در پیش گرفته برای سال ۹۶ سود ۴۰ تومانی دور از ذهن نخواهد بود.

پکرمان

خریداران قوی دارد. این سهم حرف های خوبی در میان مدت خواهد داشت.

ابهام در تک‌ نرخی شدن ارز

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی کشور با بیان اینکه تک‌نرخی شدن ارز به فراهم بودن زیرساخت‌ها و شرایط اقتصادی وابسته است، تاکید کرد: امکان به تاخیر افتادن این مساله تا سال آینده وجود دارد.

به نظر می‌رسد سرانجام برجام، روی کار آمدن ترامپ و حواشی آن به زمان اجرای تک نرخی شدن موثر است.

تعویق این مهم به ضرر پالایشی ها و به نفع پتروشیمی ها خواهد شد.

انتخابات آمریکا تأثیری در قراردادهای خودرویی ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که انتخابات آمریکا تأثیری در قراردادهای خودرویی ندارد گفت: در قراردادها زیر بار هیچگونه شرط و شروطی نرفتیم و حتی یک کلمه از برجام هم در قراردادها نیامده و ما قراردادها را تحت هر شرایطی اجرایی می‌کنیم.

ادامه معاملات خاص و پر حجم در “کمرجان

این سهم بنیادی قابل عرضی ندارد و تحلیل بنیادی آن هم امروز در بخش تحلیل بنیادی کار خواهد شد.

اما روند سهم به واسطه تزریق جریان نقدینگی هدفمند در حال شکل‌گیری است و با گذر از مقاومت ۵۸۰ تومان و شکل‌گیری الگوی سرو شانه معکوس بزرگ این جریان می‌تواند برای سهم کوچک کمرجان  هدف های بالایی را رقم بزند.

بی توجهی بازار به گروه خودرو ، تشدید عرضه

این تصویر گویای این مهم است که شاخص گروه خودرو در روند اصلاحی و  حداقل مهم‌ترین حمایت نه ماهه اخیر یعنی ۱۷۸۹۰ را در پیش دارد.

شاخص گروه خودرو در محدوده ۲۰ هزار واحد قرار دارد.

نمایی از “پکرمان

سهم در حال آماده شدن برای گذر از سطه تاریخی قیمت محدوده ۳۶۰-۳۷۰ تومان است.

امروز بیش از ۹ میلیون سهم معامله شد و تقاضای بالایی دارد.

تثبیت بالای سطح یاد شده هدف میان مدت را ۵۵۰-۶۰۰ تومان نشان می‌دهد.

اگر تک نرخی شدن ارز به تعویق بیافتد پتروشیمی ها نظیر زاگرس شاراک و… روند خوبی خواهند گرفت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.