چک پول‌ها باید جمع شوند

|
0 دیدگاه

معاون وزیر اقتصاد با تأکید براینکه در ایران کارت‌ اعتباری نداریم و کارت‌هایی که به تازگی توزیع شده کارت‌های وام هستند، گفت: چک پول ها باید جمع شوند.

حسین قضاوی در دومین نمایشگاه تراکنش ایران که با حضور تعدادی از مدیران عامل بانک ها و شرکت های فعال در زمینه تراکنش در حال برگزاری است، گفت: نظام بانکی نقش مهمی در تامین مالی دارد و اقتصاد ما بانک محور است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: مانده تسهیلات بانکی ۸۵۰ تریلیون تومان است و برآورد تولید در حدود ۱۲۰۰ تریلیون تومان و در هر لحظه ۷۰ درصد تامین مالی تولید از طریق نظام بانکی است تا بتواند با سوددهی خدمت بیشتری به نظام اقتصادی کند.

قضاوی گفت: تعداد کارت های بانکی از ۲۲۶ میلیون در سال گذشته به ۳۳۰ میلیون در سال جاری رسیده که سرانه آن ۴٫۵ به ازای هر نفر است و تعداد دستگاه های خودپرداز بانکی از ۳۰ هزار به ۴۲ هزار رسیده که سرانه یک دستگاه به ازای هر ۱۸۰۰ نفر است. تعداد پایانه های شعب از ۵۳ هزار دستگاه به ۷۲ هزار دستگاه با رشد ۲۸ درصد رسیده است. یعنی هر دستگاه به ازای ۱۰۰۰ نفر است.حجم اسکناس ۳۷ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با نقدینگی ۳ درصد و ناچیز است.

وی با بیان تجارت الکترونیک حجم تولید اسکناس و نیاز به آن را کاهش داده است، افزود: در سال ۹۴ معادل هزار و ۴۰۰ تریلیون تومان از طریق خودپردازها تراکنش انجام شد و از طریق دستگاه های کارت خوان برآورد می شود امسال به ۱۱۰۰ تریلیون برسد؛ از طریق ساتنا تراکنش ها ۲۰۰۰ تریلیون خواهد بود.

* ایران چک‌ باید جمع شوند/ توزیع ایران چک موقتی بود نه دائم!

وی ادامه داد: سال گذشته جمعا ۵ هزار تریلیون تومان حجم مبادلات الکترونیک بوده و امسال پیش بینی ما این است که به۵۵۰۰  تریلیون برسد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به انتشار چک پول ها گفت: در هیچ کجای دنیا دو نوع اسکناس نداریم و اقدام ما در سال ۸۵  اقدامی موقت بود و امیدوارم دولت و مجلس فکری برای اصلاح پولی داشته باشند و لازم است تعدادی از صفرهای پولی ما حذف شود.

وی ابراز امیدواری کرد دولت و مجلس واحد پولی را تغییر دهند تا مبادلات مردم راحت تر شود و اسکناس های ایران با معیارهای بالاتری تولید شوند.

* کارت های اعتباری “کارت‌های وام” هستند/ کارت اعتباری در ایران نداریم

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به موضوع کارت های اعتباری اشاره کرد و گفت: این کارت ها در حقیقت کارت های وام هستند زیرا کارت اعتباری یعنی کارتی که بتوان بدون داشتن مبلغی در آن و نیز بدون اعمال سود، خرید و پرداخت انجام داد و اگر فرد نتواند صورتحساب خود را در موعد مقرر تسویه کند، شکل وام پیدا کند.

قضاوی با بیان اینکه کارت اعتباری به مفهوم بین المللی آن در ایران وجود ندارد، اظهار داشت: در کشورهای دیگر کارت هایی چون ویزا کارت و مستر کارت رواج دارد و شرکت ها بر اساس آن سیاست های خود را اعمال می کنند.

وی ادامه داد: در ایران هنوز ابزاری وجود ندارد که تولیدکنندگان کالا و خدمات و عرضه کنندگان کالا بتوانند در چارچوب فروش اعتباری، کالای خود را به مشتریان ارایه کنند.

قضاوی پیشنهاد کرد شرکتی در کشور تاسیس شود تا با تاسیس یک بانک اطلاعاتی از شرکت هایی که حاضرند کالای خود را به صورت اقساط بفروشند، نظام اعتباری را هدایت کنند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.