کارگروه‌ها جنبه تشریفاتی دارند

|
0 دیدگاه

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهرانبه ادامه رکود در بخش‌های مختلف اقتصاد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شرایط تورمی کشور به قوت خود باقی و در پی آن مشکل رکود حل نشده است.

رضا پدیدار  با اشاره به صحبت‌های وزیر اقتصاد در ارتباط با خروج از رکود با توجه به دو فصل متوالی رشد مثبت اقتصادی، گفت: این امر درست نیست که صنایع کشور از رکود خارج شده‌است، زیرا در حال حاضر شرایط تورمی کشور به قوت خود باقی و همچنان به نظر نمی‌رسد این مهم حاصل شده باشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: میزان ضریب رشد ایران در حال حاضر با تزریق منابع مالی و اعتبارات مصوب به نتیجه رسیده است که بخش عمده این ضریب رشد مربوط به میزان تولید و صادرات نفت است و نمی توان آن را به معنای خروج از رکود تلقی کرد.

وی درباره راه حل‌‌های خروج از زکود اظهار کرد: برای خروج از رکود باید موانع نظام مالی حل شود که این امر به اعطای تسهیلات تولید بر می‌گردد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: همانطور که در چند ماه اخیر مشاهده شده پرداخت تسهیلات بانکی برای واحدهای تولیدی همچنان به صورت کامل انجام نشده و این در حالی است که باید نگاه ویژه‌ای از سوی دولت به این بخش انجام گیرد.

پدیدار ادامه داد: بخش دیگری از این تسهیلات به بخش بانکی سپرده شده که همچنان نتوانستند این بخش را هدایت کنند، از سوی دیگر بانک‌ها موانعی در مقابل بخش‌های اقتصادی کشور قرار داده‌اند، به صورتی که متقاضی برای دریافت این تسهیلات باید وثیقه‌های مختلفی از جمله خانه یا دیگر املاک خود را در رهن بانک قرار دهد.

وی در ارتباط با تشکیل کار گروه برای بررسی مشکلات پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، گفت: تشکیل کارگروه بسیار می‌تواند موثر باشد اما شرط تاثیرگذاری این کارگروه این است که جنبه تشریفاتی نداشته باشد لذا در حال حاضر بیشتر کارگروه‌های تشکیل شده جنبه تشریفاتی داشته و عملا کاری از آن‌ها بر نمی‌آید .

پدیدار در ارتباط با لزوم تشکیل کارگروه در کنار شورای گفت‌وگو بخش خصوصی و دولت برای تسهیلات پرداختی اظهار کرد: اقدام هر کدام از این نشست‌ها با یکدیگر تفاوت دارد و نشست شورای گفت‌وگو تعامل بین بخش خصوصی و دولت است اما مشکل اصلی شورای گفت‌وگو این است که نتوانسته پل ارتباطی میان بخش خصوصی و دولت ایجاد کند و با تشکیل کارگروه در صدد برطرف کردن این مشکل هستند اما باز هم به کارگروه‌های تعیین شده، اختیاری داده نمی‌شود.

وی در انتها گفت: در حال حاضر شجاعتی در مدیران دولتی مشاهده نمی‌شود و این بزرگ‌ترین مشکل برای مدیران دولتی کشور است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.