کاهش محسوس بارندگی در حوضه زاینده‌رود

|
0 دیدگاه

وزير نيرو گفت: از ابتدای سال آبی ميزان بارش در حوضه زاینده‌رود حدود ۲۲ ميلي‌متر بوده، اين در حالي است که در سال آبي گذشته و در همين بازه زماني ۱۶۴ ميلي‌متر بارندگی داشتیم.

حمید چیت‌چیان در نشست شورای هماهنگی مدیریت به‌هم پیوسته حوضه آبریز زاینده‌رود به بررسی مشکلات این حوضه پرداخت، و اظهار داشت: متاسفانه حوضه آبریز زاینده رود از جمله حوضه‌های پرتنش آبی کشور است و در سال آبی جاری ۹۵-۹۶ وضعیت بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: میزان بارش در این حوضه در ۴۵ روز گذشته حدود ۲۲ میلیمتر بوده، این در حالی است که در سال آبی گذشته و در همین بازه زمانی میزان بارش‌ها برابر با ۱۶۴ میلی‌متر بوده است.

وی تصریح کرد: براساس پیش بینی‌های هواشناسی برای آبان ماه در گاوخونی و حوضه زاینده رود شاهد افزایش ۰٫۵ تا ۱٫۵ درجه دمای هوا هستیم و انتظار می‌رود میزان بارش‌ها در سال آبی جاری تا پایان دی‌ماه حدود ۲۰ درصد نسبت به متوسط درازمدت کاهش یابد.

وی با اشاره به پیشی گرفتن مصرف بر منابع آب در این حوضه گفت: وضعیت ورودی آب به حوضه زاینده رود در سال گذشته حدود ۱۱۰۰ میلیون مترمکعب بوده، این در حالی است که میزان خروجی آن کمی بیش از این مقدار بود و به ۱۳۱۲ میلیون مترمکعب رسید.

چیت چیان تأکید کرد: با توجه به کمبود بارش‌ها در این حوضه باید جهت رهاسازی آب برای کشت پاییزه در این حوضه کمی احتیاط کرد، در غیر اینصورت ممکن است با رها سازی بدون برنامه آب سد زاینده رود، هم میزان ذخیره آب سد کاهش یابد و هم ممکن است بارندگی کافی هم برای جبران آن وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: در این صورت هم کشاورزان  نخواهند توانست به مقدار کافی آب دریافت کنند، و هم اینکه مشکل آب شرب استان اصفهان با مشکل مواجه شود.

وی خاطرنشان کرد: همه سعی و تلاش وزارت نیرو این است که با برنامه ریزی درست امکان رها سازی آب جهت کشت پاییزه کشاورزان را فراهم آورد و امید است با افزایش بارندگی‌ها در این حوضه در روزهای آتی بتوان با اطمینان خاطر بیشتر به این کار مبادرت کرد.

وزیر نیرو با اشاره به برداشت‌های غیرقانونی از آب به‌ویژه در بالادست و پایین دست سد زاینده رود اظهار داشت: از استانداران محترم حوضه می‌خواهم برای تأمین آب پایدار در این حوضه با شرکت‌های آب منطقه‌ای جهت جلوگیری از برداشت‌های غیرقانونی از آب در بالادست و پایین دست سد زاینده رود همکاری بیشتری داشته باشند.

وی تأکید کرد: از جمله مشکلات اساسی ما برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز در این حوضه کمبود تجهیزات اندازه گیری است که امیدواریم بتوانیم با کمک استانداران محترم و همکاری کشاورزان تعدا این تجهیزات را افزایش دهیم.

در ادامه این نشست استانداران و اعضای شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود که از ارگان‌هایی همچون وزارت جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، محیط زیست و نماینده کشاورزان حضور داشتند، پیشنهادهای خود را برای مدیریت بهتر منابع آبر این حوضه ارائه کردند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.