کشور نیروی کار ماهر و متخصص کمبود دارد

|
0 دیدگاه

معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کشور با کمبود یا نبود نیروی ماهر و متخصص مواجه است و به همین دلیل باید نیروهای ماهر و سازمان پذیر تربیت شوند.

دکتر حجت الله میرزایی چهارشنبه در نشست تخصصی پیرامون مسائل اقتصادی مقاومتی خراسان شمالی اظهار کرد: باید نگاه مدیران هم در این حوزه تغییر کند زیراکه توسعه با پول به دست نمی آید.
وی گفت: مدیران دستگاه های اجرائی از فکر ساخت پروژه ها بیرون بیایند و به فکر برنامه ریزی و مدیریت باشند و هم اکنون باید مدیریت ساز و کار داشته باشیم.
وی مسیر اقتصاد مقاومتی را رهایی از مشکلات، تاب آوری در برابر چالش ها عنوان کرد و افزود: باید اقتصاد را نسبت به آسیب های بیرون و درون مقاوم کنیم تا با کوچکترین تغییری دچار شکست نشود.
وی بر پایداری اقتصاد نیز تاکید کرد و افزود: باید این شرایط را فراهم کنیم تا اقتصادی که در معرض آسیب های متعدد درونی و بیرونی است مقاوم شود.
وی اشاره ای به بلایای طبیعی که در کشور رخ می دهد، کرد و افزود: از ۵۰ نوع بلایای طبیعی که در دنیا اتفاق می افتد ۴۰ بلا در سطح کشور به وقوع می پیوندد که این امر نیز موجب می شود تا اقتصاد کشور به نوعی آسیب پذیر شود.
معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد و افزود: افراد ماهر و متخصص، تولید فکر می کنند که این امر باعث رقابتی شدن خواهد شد.
وی خطاب به مدیران دستگاه های اجرائی گفت: حرکت روند اقدامات گذشته ما را مقاوم نخواهد کرد چرا که در گذشته از نظر اقتصاد بسیار آسیب دیدیم.
وی به مشکلات و چالش کم آب، حفر چاه های غیر مجاز، اضافه برداشت، افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی، سکوت در برابر آب دزدی، ارائه مجوز های بی رویه اشاره ای کرد و گفت: چالشی که هم اکنون در بحث محیط زیست و کمبود آب در کشور داریم ناشی از مدیریت نادرست در سیاست گذاری ها و برنامه مدیران بود که هم اکنون نباید این روند را ادامه دهیم.
وی آسیب رساندن به اقتصاد را نیز از روند نادرست سیاست گذاری ها دانست و افزود: منابع طبیعی را تخریب، سرمایه اجتماعی را ضعیف و نیروی انسانی را بی تاثیر کردیم.
معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: استان خراسان شمالی در بین استان های کشور در پایین ترین رده درآمدی دارد.
وی افزود: این استان از نظر بهره وری نسبت به کشور پایین است که این امر به علت دانش پایین و یا نبود ابزار های مناسب شکل گرفته است.
وی افزود: در توسعه باید بلند مدت فکر کنیم و کوتاه مدت باعث چالش در آینده خواهد شد.
وی با بیان اینکه در توسعه رقابت محلی بی معنی است افزود: باید مزیت های منطقه ای شناسایی شود و بر اساس توسعه پایدار و بلند مدت کار شود.
وی همچنین از مدیران دستگاه های اجرایی استان خراسان شمالی خواست تا فرصت های سرمایه گذاریی را شناسایی کنند و افزود: متاسفانه این امر در استان انجام نشده است.
وی اظهار کرد: خراسان شمالی با سرمایه گذاران کسب و کار مدارا نمی کند و در این حوزه سخت گیرانه عمل می کنند.
وی افزود: سخت گیری ها باعث فرار سرمایه ها خواهند شد .
وی همچنین خواستار روند آسان سازی در مجوز ها شد و افزود: نباید بروکراسی اداری سرمایه گذاران را دامنگیر و یا زمین گیر کنیم.
وی خواستار رفع تشریفات زائد اداری شد و افزود: نظام اداری باید کارآمد و باید با کسب و کار مهربان باشد.
وی همچنین از مدیران خواست تا در تهران گروهی از استان خراسان شمالی ها تشکیل دهند و افزود: باید این افراد را دور هم جمع کنیم و مرکز قدرت و لابی ایجاد کنید که روند کار ها شتاب می بخشد.
وی گفت: همواره بخشی از کارهای این استان در تهران رقم می خورد مدیران کل باید حضور مستمری داشته و پیگیر امورات باشند.
رییس سازمان و مدیریت برنامه ریزی خراسان شمالی گفت: ۸۸ پروژه با هشت هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به دبیر خانه اقتصاد مقاومتی ارسال شده است.
حسن نادری افزود: برخی از پروژه های منبع درآمدی ندارند که باید این امر توسط مدیران بازنگری شود.
وی از مدیران خواست تا پروژه هایی را تعریف کنند که منبع درآمدی و یا ردیف اعتباری داشته باشند و افزود: سایر پروژه ها تصویب نخواهند شد.
این نشست با حضور مسئولان کشوری، مدیران کل حوزه اقتصادی در سالن اجتماعات اسانداری خراسان شمالی برگزار شد

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.