کشور همسایه ای که صادراتش به ایران دو برابر شد

|
0 دیدگاه

صادرات ترکیه به ایران در نهمین ماه سال جاری میلادی با رشد بیش از ۲ برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۵۶ میلیون دلار رسید اما واردات ترکیه از ایران در این ماه ۱۸ درصد کاهش یافت.

آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی با افت ۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.
مبادلات تجاری دو کشور که در ماه های ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۵ بالغ بر ۷٫۴ میلیارد دلار گزارش شده بود در ۹ ماهه نخست امسال به ۷٫۱ میلیارد دلار کاهش یافته است.

افت مبادلات تجاری دو کشور در این دوره مربوط به افت واردات ترکیه از ایران بوده است. ترکیه در ماه های ژانویه تا سپتامبر سال میلادی گذشته ۴٫۸ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. این رقم با افت ۳۱ درصدی در ۹ ماهه نخست امسال به ۳٫۳ میلیارد دلار رسیده است.

نفت و گاز مهمترین کالاهای وارداتی ترکیه از ایران هستند و افت واردات ترکیه از ایران (به لحاظ ارزش) طی ماه های اخیر عمدتا به دلیل افت قیمت نفت و گاز بوده است.

در عین حال صادرات ترکیه به ایران در ۹ ماهه نخست امسال با رشد ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۳٫۸ میلیارد دلار رسیده است. ترکیه در ۹ ماهه نخست سال قبل ۲٫۶ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود .

ایران هفتمین مقصد صادراتی ترکیه و یازدهمین تامین کننده کالاهای مورد نیاز این کشور در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی شناخته شده است.

بر اساس این گزارش در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ صادرات ترکیه به ایران رشد قابل توجه ۱۰۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به ۴۵۶ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در سپتامبر سال قبل ۲۱۹ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

در عین حال واردات ترکیه از ایران در سپتامبر امسال افت ۱۸ درصدی داشته و به ۳۵۸ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در سپتامبر سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۴۳۸ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.