یارانه‌ ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای تفریح ثروتمندان

|
8 دیدگاه

با وجود شرایط دشوار اقتصادی کشور و لزوم توجه ویژه به اقشار آسیب پذیر و محروم، جهت‌گیری سیاستهای ساختاری به نفع ثروتمندان کاملاً مشهود است. یکی از این موارد یارانه‌های ارزی است که به سفرهای تفریحی خارجی اختصاص می‌یابد.

هر سال حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارز به مسافران کشورهای خارجی اختصاص داده می‌شود؛ که با توجه به تفاوت میان نرخ ارز در بازار (حدود ۳۶۰۰) و نرخ ارز مرجع (حدود ۳۱۰۰) در هر سال جمعاً حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان یارانه برای سفرهای خارجی پرداخت می‌شود!

یارانه اختصاص یافته برای هر مسافر حدود ۱۵۰ هزار تومان است؛ چرا که هر نفر ۳۰۰ دلار در سال دریافت می‌کند. این در حالی است که افرادی از این یارانه استفاده می‌کنند که برای هر سفر حداقل ۲ تا ۳ میلیون تومان هزینه می‌کنند و اصولاً نیازی به این یارانه ندارند؛ گو اینکه اساساً یارانه باید برای کمک به اقشار کم درآمد تخصیص یابد تا از این طریق فاصله طبقاتی در داخل کشور کاهش یافته و توزیع درآمد متعادل‌تر گردد؛ نه برای سفرهای توریستی!

طبق آمار بانک جهانی در سال ۲۰۱۴ سالانه بیش از ۷٫۷ میلیون سفر از ایران به خارج از کشور انجام گرفته که بیشترین میزان درآمد از مسافران ایرانی را ترکیه با ۸ هزار میلیارد به خود اختصاص داده است و عربستان سعودی، امارات، تایلند و مالزی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

اما این قانون چه وقت و به چه دلیل تصویب شد؟ قانون ارز مسافرتی در سال ۶۴ در هیئت وزیران تصویب شد. در ابتدا به هر مسافر ۳۰۰ دلار داده می‌شد؛ در سالهای بعد این ارز تا ۲ هزار دلار نیز رسید! این تخصیص اکنون دوباره کاهش یافته و به ۳۰۰ دلار رسیده است. در برهه‌ای برای هر بار سفر خارجی امکان خرید ارز وجود داشت؛ درحالی که در حال حاضر تنها سالی یک بار این سهمیه به افراد تعلق می‌گیرد.

علت این فراز و نشیب آن است که در گذشته تفاوت زیادی میان نرخ ارز مرجع و نرخ ارز در بازار وجود نداشت و دولت درصدد بود تا درآمدهای بالای ارزی خود را به ریال تبدیل کند؛ با گذشت زمان این استدلال کارآیی خود را از دست داد؛ به‌طوری که اکنون اکثر متخصصان و کارشناسان با این قانون مخالفند.

علاوه بر بی‌عدالتی ایجاد شده، سؤالهای بی‌شمار دیگری نیز وجود دارد؛ چرا به رونق گردشگری داخلی یارانه‌ای پرداخت نمی‌شود؟ به طوری که این صنعت همیشه با اما و اگرهای مالی روبروست. چرا برای جذب توریست خارجی این یارانه داده نمی‌شود؟ چرا این هزینه صرف ایجاد اشتغال از طریق سیاستها و زیرساختهای گردشگری نمی‌شود؟

7 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

8 دیدگاه

توسط: محسن

جدا به کسایی که خارج میرن دلار ارزونتر فروخته میشه؟
وا مصیبتا

توسط: سعيد حاتمي زاده

اختلاف ريالي دوهزار ميليارد ريال ميشود و در واقع يارانه مذكور ۲۰۰ ميليارد ميشود.

توسط: شاهین

۵۰۰*۴۰۰=۲۰۰,۰۰۰ !!! میشه دویست میلیارد نه دوهزار

توسط: امیر

دوست عزیز ، چون این امکان برای برخی از مسافران خارجی وجود داره دلیل نمیشه که همه دارن از اون استفاده میکنند.
دوم اینکه عموم کسانی که از این ارز ها استفاده میکنند مسافران عتبات و … هستند.
من تا به حال در عمرم از همچین یارانه ای استفاده نکردم با این که سفرهای خارجی داشتم و همین الان هم از خارج از کشور مشغول نوشتن این کامنت هستم.
اگر قراره احیاناً قضاوتی کنیم، باید بدونیم که انصاف چیز خوبیه. امیدوارم همه ما در قضاوت هامون اون رو مد نظر قرار بدیم.

    توسط: مسعود

    خوش به حالت امیراونجا آدم خارجی هم می بینی؟

توسط: مهدی

گرفتن این پول سخت بوده و خیلی هم ارزش نداره. لذا كسی دنبالش میره كه واقعا نیاز داره!

توسط: hossein

شما یکم تحقیق کن بعدهم چهار عمل اصلی ریاضی رو یکبار بخون بعد مطلب بنویس

توسط: مینا

خوبه ک بدونین برای دادن این یارانه به سفرهای تفریحی تا جایی ک بتونن به تاخیر میندازن تا زمان پرواز سربرسه و شما قیدش رو بزنین. همونجا کسایی بودن ک اومدن و گفتن و میخوان برن کربلا بلافاصله ارز رو تحویل گرفتن و رفتن. همه ش صرف سفرهای زیارتی میشه نه تفریحی

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.