۲۲ هزار تأمین‌کننده کالا در نفت فقط اسم هستند

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نفت با بیان اینکه دست دلالان را در تأمین کالای نفت کوتاه می‌کنیم، گفت: ۲۴ هزار و ۶۰۰ تأمین‌کننده کالا در صنعت نفت داریم که در حالی که تعداد سازندگان داخلی و خارجی تجهیزات صنعت نفت فقط سه هزار سازنده است.

محمدرضا مقدم معاون امور مهندسی و پژوهش وزارت نفت در هشتمین نمایشگاه تخصصی تجهیزات صنعت نفت خوزستان اظهار داشت: در اوج تحریم‌ها در مناطق نفت خیز جنوب یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌شد که در زمان کمتر از یک سال پس از برجام فرصت بازرگانی پیدا کردیم این رقم به سه میلیون بشکه در روز رسیده است.

وی افزود: صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۰ یا سال ۸۹ شمسی سه میلیون  و۳۴۰ هزار بشکه در روز بود که این رقم در اوج تحریم‌ها به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید اما اکنون صادرات نفت خام ایران به روزانه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه رسیده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه سهم از دست رفته بازار صادراتی نفت را با تلاش همکاران مناطق نفت خیز جنوب بدست آورده‌ایم گفت: از یک سال پیش طراحی سامانه یک پارچه کالا در صنعت نفت در دستور کار قرار گرفت و موفق شدیم با طراحی و راه اندازی این سامانه به شفاف سازی معاملات نفت اقدام کنیم.

مقدم ادامه داد: خیلی هجمه‌ها در این خصوص که خرید کالا در صنعت نفت شفاف نیست صورت می گرفت و این دستاویزی برای نقد صنعت نفت شده بود اکنون با وجوداین سامانه شفافیت کامل در معاملات صنعت نفت وجود دارد همچنین امکان سیاست گذاری در جهت حمایت از ساخت داخل را داریم.

وی با بیان اینکه ۲۴ هزار و ۶۰۰ تأمین کننده کالا در صنعت نفت داریم، گفت: این درحالی است که جمع سازندگان داخلی و خارجی ما حدود سه هزار سازنده است و ما موفق شدیم در قالب سامانه یک پارچه کالا هزار و ۸۱۴ سازنده داخلی را شناسایی و معرفی کنیم تا لیست واحدی از سازندگان داخلی به تمام شرکت‌ها اعلام شود و به زودی لیست واحدی از سازندگان خارجی نیز تهیه و اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: به جز این حدود سه هزار سازنده تجهیزات بقیه تأمین کنندگان کالا که در مجموع ۲۴ هزار  و۶۰۰ تأمین کننده هستند، فقط اسم هستند و ما هیچ اطلاعات دقیقی از آنها به جز یک اسم نداریم.

مقدم تصریح کرد: با شناسایی سازندگان تجهیزات صنعت نفت دست دلالان را از تأمین کالاهای نفت کوتاه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اگر کالایی که در صنعت نفت به کار گرفته می شود غیراستاندارد باشد هم خسارت جانی و هم مالی وهم توقف تولید به همراه دارد، گفت: شروع به کار کرده ایم که در بخش های مختلف تمامی اقلام را به صورت جزء به جزء از نظر تولیدکننده کالا و نحوه تأمین آن مشخ کرده و اعلام کنیم که اکنون د خصوص تجهیزات سرچاهی این کار به طور کامل انجام شده و در خصوص تجهیزات درون چاهی نیز به زودی انجام خواهد شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.