۲.۵ میلیارد دلار بدهی نفتی هند به ایران هنوز پرداخت نشده است

|
0 دیدگاه

وزیر نفت هند گفت: از بدهی ۶.۱۱ میلیارد دلاری پالایشگاه های هندی به ایران ۲.۵۵ میلیارد دلار باقی مانده که هنوز به این کشور پرداخت نشده است.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند گفت، پالایشگاه های هندی ۲٫۵۵ میلیارد دلار بدهی به ایران دارند که ۹۰ درصد از آن توسط شرکت خصوصی اسار اویل قابل پرداخت است.
وی افزود، ۴ شرکت پالایشگاهی هند در می ۲۰۱۶ زمانی که کانال های رسمی بانکی با ایران پس از حدود ۴ سال بازگشایی شد، مجموعا ۶٫۱۱ میلیارد دلار بدهی معوق به ایران داشتند. پس از آنکه پالایشگاه های دولتی بخش عمده ای بدهی ها را به ایران پرداخت کردند، تا ۱۵ نوامبر مبلغ بدهی باقی مانده به ۲٫۵۵ میلیارد دلار رسیده است.
وی افزود، شرکت مانگالور در ۲۰ می ۲٫۵۵۷ میلیارد دلار به ایران بدهکار بود که ۲٫۳۵۵ میلیارد دلار آن پرداخت شده و اکنون این شرکت تنها ۲٫۲ میلیون دلار به تهران بدهکار است.
شرکت خصوصی اسار اویل که توسط برادران روئیا به مبلغ ۱۲٫۹ میلیارد دلار به شرکت روسنفت روسیه فروخته شده، بیشترین بدهی معوق به ایران را در ۲۰ می (۲٫۹۱۷ میلیارد دلار) داشت که تنها۶۰۰ میلیون دلار آن را بازپرداخت کرده و هنوز ۲٫۳۱۷ میلیارد دلار دیگر بدهکار است.
این مقام هندی گفت: «بعد از لغو تحریم های ایران در ۱۶ ژانویه، و برقراری مجدد کانال های بانکی در ۲۰ می ۲۰۱۶، پالایشگاه های هندی ۳٫۵۶۳ میلیارد دلار از بدهی ۶٫۱۱۸ میلیارد دلاری خود به ایران بابت خرید نفت از شرکت ملی نفت ایران را پرداخت کرده اند.»
شرکت ایندین اویل هند ۵۳۸ میلیون دلار از ۵۵۰ میلیون دلار بدهی خود را به ایران پرداخت کرده، در حالی که ۵۲ میلیون دلار از بدهی ۷۶ میلیون دلاری شرکت میتال انرژی نیز به ایران پرداخت شده است.
بر اساس قرارداد فروش شرکت اسار اویل، مالک جدید مسئول بازپرداخت بدهی های این شرکت به ایران خواهد بود.
پرادهان گفت، هند در بازه زمانی آوریل تا سپتامبر ۱۲٫۱ میلیون تن نفت از ایران خریداری کرده است. این در حالی است که رقم وارداتی در کل سال ۱۶-۲۰۱۵ از ایران ۱۲٫۷ میلیون بشکه و در طی ۲ سال قبل از ان هر سال ۱۱ میلیون تن بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.