۷۰ درصد ظرفیت تولید داخل تعطیل است

|
0 دیدگاه

عضو انجمن سازندگان تابلوهای برق ایران گفت: در حالی که سازندگان داخلی تابلوهای برق با ۲۵ تا ۳۰ درصد از ظرفیت خود کار می کنند، شاهد واردات قطعات تابلوهای برق با تغییر مشخصات و همچنین قاچاق تابلوهای بی کیفیت برق از کشورهایی مثل چین هستیم.

«سید محمد ذوالفقاری» عضو انجمن سازندگان تابلوی برق ایران در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی برق ایران در نشستی خبری اظهار داشت: در زمینه ساخت تابلوهای برق توانمندی های بسیاری در داخل کشور داریم به طوری که هم اکنون ۱۶۰ شرکت فعال در قالب انجمن سازندگان تابلوی ایران، هر کدام بخشی از نیاز داخل را تأمین می کنند.

وی افزود: با وجود توانمندی های گوناگون از نظر قیمت رقابتی و کیفیت، تولیدکنندگان داخلی تابلوهای برق با مشکلات متعددی مواجه اند که این مشکلات موجب شده تا زیر ظرفیت های نصب شده خود کار کنند؛ مثلاً شرکت تابان تابلو که یکی از ۱۶۰ شرکت عضو انجمن سازندگان تابلوی برق ایران است ظرفیت این را دارد که در ۳ شیفت ۴۰۰ نفره فعالیت کند اما اکنون در ۱٫۵ شیفت ۱۵۰ نفره فعالیت می کند.

ذوالفقاری با بیان اینکه “به طور متوسط سازندگان داخلی تابلوهای برق با ۲۵ تا ۳۰ درصد از ظرفیت خود کار می کنند”، گفت: متأسفانه شاهد واردات قطعات تابلوهای برق با تغییر مشخصات و همچنین قاچاق تابلوهای بی کیفیت برق از کشورهایی مثل چین هستیم.

وی ادامه داد: در کنار واردات کالای مشابه ساخت داخل در تابلوهای برق، مشکلاتی مثل کمبود پروژه ها، عدم پشتوانه شرکت ها در پروژه ها، بهره های سنگین بانکی، برخورد نامناسب مسئولان وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و کار و قوانینی که در مجامع قضایی به جای پیشبرندگی کار، مانعی بر سر راه فعالیت مولد هستند.

مدیرعامل شرکت تابان تابلو با تأکید بر اینکه “برخی قوانین باید در مراجع قضایی کشور مورد بازنگری قرار گیرند”، گفت: پروژه ای در سیستان و بلوچستان داریم،اگر رهگذری در کنار پروژه ما سنگی به پایش بخورد، حق شکایت دارد و وقتی شکایت کند نه وکیل شرکت و نه عضوی از هیئت مدیره، بلکه مستقیما شخص مدیرعامل را دادگاه احضار می کند و باید بروم در دادگاهی در سیستان و بلوچستان، اگر ضمانت کافی نداشته باشم، حتی زندانی می شوم, این قبلی قوانین در زمانی که یک مدیر فعال در بخش تولید کشور با هزاران مشکل اقتصادی دست به گریبان است، بسیار بر سر راه دستیابی به اهداف توسعه ای از پیش تعیین شده مشکل ایجاد می کند.

وی افزود: در ایران سالی ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان تابلوی برق تولید می شود در حالی که این ظرفیت وجود دارد که به میزان ۴ تا ۵ برابر این تولید تابلوی برق داشته باشیم.

عضو انجمن سازندگان تابلوهای برق ایران تصریح کرد: مسئولان و مدیران بخش های دولتی بایستی برخوردشان را با تولیدکنندگان و مدیران بخش های خصوصی بهتر کنند، گاهی طوری با ما رفتار می شود که انگار دشمن یا دروغگو هستیم؛ این برخوردهای نامناسب در وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان های ذیربط آن بسیار به چشم می خورد.

ذوالفقاری با بیان اینکه “دولت اگر به بخش خصوصی اعتماد کند جای توسعه بسیاری داریم”، گفت: بخش خصوصی ایرانی می تواند کالاهای مورد نیاز داخل کشور را با قیمت پایین‌تر و کیفیت بهتر نسبت به بسیاری از کشورها تولید کند، شرط توسعه خودکفایی در صنایع کشور، به خصوص صنعت برق، اعتماد به بخش بخش خصوصی و رفع موانعی است که نمی گذارد تولید در داخل کشور به خوبی توسعه یابد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.