۱۷ میلیارد دلار اعتبار اسنادی در هفت ماهه امسال گشایش یافت

|
0 دیدگاه

معاون ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: براساس آمارهای این نهاد، از آغاز امسال تا پایان مهرماه ۱۷ میلیارد دلار اعتبار اسنادی گشایش یافت که از این میزان، ۹ میلیارد دلار حواله بود.

«غلامعلی کامیاب» امروز (دوشنبه) در نشستی با حضور نمایندگان بانک های افغان و ایرانی یادآوری کرد: پس از برجام با همت و تلاش بانک مرکزی ایران و شبکه بانکی، بیش از ۶۱۴ رابطه کارگزاری با ۲۳۰ بانک بین المللی شکل گرفت و از این طریق، موفق به گشایش اعتبار اسنادی، بروات و حواله با بانک های بزرگ بین المللی شدیم.
وی ادامه داد: این عملکرد فراتر از انتظار و پیش بینی ها بوده است و خوشبختانه با تلاش های انجام شده موفق به جلب اعتماد طرف های خارجی و به تبع آن ایجاد روابط کارگزاری و انجام فعالیت های بانکی مانند گشایش اعتبار اسنادی شدیم.
شامگاه بیست و ششم دی ماه ۱۳۹۴ با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
معاون ارزی بانک مرکزی سفر رییس کل بانک مرکزی افغانستان به ایران را نخستین سفر مقام بانکی این کشور پس از برجام دانست و گفت: انتظار داریم این مذاکرات دریچه ای برای آشنایی بیشتر بانک های دو کشور بگشاید و افزون بر ایجاد روابط، بیش از پیش زمینه همکاری بانک های ایرانی و افغانستانی گسترش یابد.
وی بر گسترش روابط و معاملات بانکی تاکید کرد.
در این نشست نمایندگان بانک های دو کشور گسترش روابط بانکی تهران- کابل را خواستار شدند.
رییس کل بانک مرکزی افغانستان که امروز با رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد، سرپرستی هیاتی شامل نمایندگان چند بانک تجاری را بر عهده دارد که به دعوت کشور ما به تهران سفر کرده اند.
بر پایه بررسی خبرنگار ایرنا از آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، کشور ما در ۶ ماه نخست امسال یک میلیارد و ۱۶۲ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۸۵۴ دلار به افغانستان صادرات داشت و از این کشور ۱۰ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۸۰۲ دلار کالا وارد کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.